30 rokov slobody – stálo to za to?… bankári už bez ranných rozcvičiek

Dalito.sk/Rôzne spôsoby poškodenia 100 Kčs vzoru 1989 pred a po 17. novembri 1989/foto: Archív NBS
DALITO -

„Demokracia nie je nikdy hotová vec. Demokracia je niečo, na čom musí národ neustále pracovať. Dôležité je jedno jediné … aby sa demokracia znova stala aktívnym demokratickým procesom, a nie hotovou demokraciou zahrabanou v tovare a zlate,“  Archibald MacLeish.

Slovensko si 17. novembra 2019 pripomenie a oslávi tridsiate výročie jedného z  najdôležitejších míľnikov v našej novodobej histórii, ak nie najdôležitejší – Nežnú revolúciu – a Národná banka Slovenska (NBS) bude pri tom. Informovala Martina Vráblik Solčányiová, hovorkyňa NBS.

Novembrové udalosti roku 1989 odštartovali demokratizáciu bývalého Československa. Priniesli spoločenskú, politickú a ekonomickú premenu krajiny pre viac ako 15 miliónov ľudí túžiacich po pozitívnej zmene, po lepšom živote.

„Vďaka novembru 89 tu dnes všetci stojíme slobodnejší, veselší a (dúfajme, že aj) múdrejší. Uplynulých tridsať rokov je napriek všetkým škrabancom a odreninám naším úspešným spoločným príbehom,“ Peter Kažimír, guvernér NBS.

NBS upozorňuje, že stála pri všetkých historických zlomoch. Ponúka preto pohľad do histórie, čo všetko máme od roku 1989 za sebou. Pripomína celý príbeh viacerými spôsobmi.

Prezentácia: Reforma bankového systému na Slovensku v roku 1989

“Počas víkendu budova NBS svetelne ožije v štýle 17. novembra 1989. Zároveň sme pre vás pripravili webovú podstránku www.nbs.sk/november89, na ktorej nájdete jedinečné historické údaje, fotky, štatistiky a prepočty.  Dozviete sa viac o sporožírových účtoch, mladomanželských pôžičkách, Tuzexe a devízových prísľuboch. Nevynechali sme ani bony, vekslákov, ilustrátora a autora korunových bankoviek Albína Brunovského, „Gottwaldovu“ 100-korunáčku, kádrové posudky, pravidelné brigády a povinné štátne oslavy. Naši experti pre Vás pripravili aj krátku analýzu snažiacu sa zodpovedať  otázku: „Stálo 30 rokov slobody za to?“ Prezradíme len toľko, že stálo, uviedla hovorkyňa.

Z čisto ekonomického pohľadu: životná úroveň sa skoro zdvojnásobila, reálne mzdy stúpli o štvrtinu, väčšina tovarov je dostupnejšia a žijeme o 5 až  7 rokov dlhšie. Stačí to, aby sa naplnili očakávania, ktoré sme mali? Je na každom z nás, či sme s pokrokom spokojní,“ Martin Šuster, riaditeľ odboru výskumu NBS.

Prezentácia: Úprava deformovaného kurzu Koruny československej v roku 1989

Stálo to teda za to?

Historické dáta vypracovali analytici NBS: Michal Doliak, Branislav Karmažin, Eva Štulrajterová, Martin Šuster: ” Ďakujeme za pomoc pri vyhľadávaní historických dát Marošovi Antolovi, Alici Belanovej a Martinovi Kyselicovi z FSEV UK.”

30 rokov po Nežnej revolúcii oslavujeme nepochybné víťazstvo slobody a ľudských práv, ale tiež hodnotíme naše očakávania, že sa budeme mať výrazne lepšie. Z čisto ekonomického
pohľadu: životná úroveň sa skoro zdvojnásobila, reálne mzdy stúpli o štvrtinu, väčšinatovarov je dostupnejšia a žijeme o 5–7 rokov dlhšie. Stačí to, aby sa naplnili očakávania, ktoré sme mali?

Sme bohatší: Priemerná reálna mzda stúpla o viac ako štvrtinu, pričom však reálny HDP na osobu aj reálna spotreba domácností sa skoro zdvojnásobili. Kým pred rokom 1989 bola spotreba domácností vzhľadom na mzdy nízka (kvôli nedostatku spotrebného tovaru často nebolo čo kúpiť), teraz je to naopak – domácnosti majú aj iné príjmy ako iba z miezd (zo živností, podnikania, majetku …). Reálna úroveň priemernej mzdy dosiahla predrevolučnú úroveň v roku 2006, kým priemernému dôchodku to trvalo do roku 2009.

Prezentácia: Emisná činnosť Štátnej banky československej 

Pritom treba vziať do úvahy, že úroveň spotreby, miezd, či HDP na osobu v roku 1989 neboli udržateľné – z dnešného pohľadu by sme povedali, že rast v 80. rokoch bol bublinou vytvorenou nútenou výrobou nepotrebných tovarov, nútenou zamestnanosťou a nadmerným znečisťovaním životného prostredia. Keďže pre mnohé vyrábané produkty nebol skutočný dopyt, rovnovážna úroveň produkcie bola pravdepodobne výrazne nižšia.

Žijeme dlhší a zdravší život: Očakávaná dĺžka života mužov sa zvýšila o 7 rokov a žien o 5 rokov – a budú rásť ďalej. Dojčenská úmrtnosť klesla 2,5-násobne a znečisťovanie životného prostredia je 4-krát nižšie.

Z priemerného príjmu si môžeme dovoliť viacej z drvivej väčšiny tovarov a služieb než pred 30 rokmi. Relatívne viac pracujeme najmä na tovary a služby, ktoré boli počas socializmu dotované (chlieb, mlieko, poštovné– list 2. triedy, cestovné MHD, alebo niektoré služby založené na osobnej ľudskej práci (strihanie vlasov, oprava obuvi).

Napríklad v r. 2018 sa z priemernej čistej mesačnej mzdy dalo kúpiť 6 vysávačov, kým v 1989 iba 2. Alebo na Škodu Favorit 136L sme v roku 1989 potrebovali 31 výplat, kým v roku 2018 stačí na Škodu Fabiu 1,0 TSI iba 15 čistých platov.

https://www.dalito.sk/nbs-chyba-uz-iba-145-slovenskych-korun/

Naše domácnosti sú lepšie vybavené spotrebičmi a tovarmi dlhodobej spotreby. Relatívne nižšie ceny tovarov podporujú ich nákup a zlepšenie štandardov vybavenia domácností.

Za najväčšiu ekonomickú a sociálnu nevýhodu trhovej ekonomiky oproti socializmu sa považuje nezamestnanosť. Napriek vzniku nezamestnanosti po roku 1989 dáva naša ekonomika v súčasnosti prácu viac zamestnancom než pred 30 rokmi. Vzhľadom na nárast populácie o asi 150 tis. osôb je však dnešná celková miera zamestnanosti o 0,4 p.b. nižšia než v roku 1989.

Prezentácia: Každodenný život bankových úradníkov do roku 1989

Sme vzdelanejšia spoločnosť s väčším potenciálom rastu do budúcnosti (pokles študentov v posledných rokoch na grafe je spôsobený poklesom počtu detí).

Vyššia sloboda zo začiatku viedla aj k nižšej bezpečnosti, ale po “divokých” 90. rokoch klesla zločinnosť na rovnaké až nižšie úrovne ako v 80. rokoch. Za socializmu sa darilo udržiavať nízku zločinnosť aj vďaka represívnemu štátnemu aparátu. V 90. rokoch zločinnosť stúpla, ale ako postupne spoločnosť bohatla a nové inštitúcie dozrievali, vrátila sa zločinnosť na nízke úrovne.

EXKLUZÍVNE: Ministri SR a ČR o socializme: „Fungovaly kladka nebo šroub, protože ty fungují v každém režimu.”