Ak vás opakovane ohrozuje vírusmi, vyhoďte ho z „priateľov“
Kto žije aj na sociálnych sieťach, určite to pozná. Pravidelne ho ohrozujú zavírené súbory od „priateľov“, ktoré rozposielajú bez toho, že by o tom autori tušili. Dokonca často od tých istých ľudí a celé roky. A potom len vypisujú „Ja nič nerozposielam, to je asi vírus!“.
Sociálne siete tu však máme už dlhé roky, ako je teda možné, že sa to deje v pravidelných cykloch a často od tých istých užívateľov? Dnes je už jasné, že je to používateľ technológií, ktorý do bezpečnostného softvéru investuje minimum, alebo vôbec. Pritom aj pri digitálnych vírusoch platí rovnaké pravidlo ako pri koronavíruse: Chránim seba, chránim teba.
Vírus ohrozí aj živobytie
A tak sa jedného dňa môže niektorému z používateľov aj sociálnych sietí stať, že s ním „priateľstvo“ niekto ukončí. Z jednoduchého dôvodu. Napríklad, jeho pracovný nástroj (počítač, ktorý ho živí) ohrozuje vírusmi tak, že to môže mať dopad aj na jeho príjem. Nie všetci majú totiž mobily či počítače len na zábavu, či kontakt s blízkymi. Zbytočne sa potom vyradený majiteľ napríklad sociálneho účtu bude urážať, ak ho jedného dňa, pre vlastnú bezpečnosť, niekto vyhodí zo zoznamu „priateľov.“
„Pravidelné odosielanie vírusov od jedného človeka vypovedá o jeho infikovanom zariadení, ktoré používa. Odporúčam ho kontaktovať a informovať ho o opakovanom probléme. Áno, je vysoký predpoklad, že svoje zariadenie dostatočne nechráni antivírusovým programom. Nedá sa to ale jednoznačne tvrdiť, že do antivírusového programu neinvestuje. Avšak je aj možné, že antivírus vôbec nerieši, respektíve ho neupdatuje. Kritické sú samozrejme aj aktualizácie operačného systému a ďalších aplikácií. Celkovo by som o takom človeku povedal, že má zavírený počítač alebo jeho konto na sociálnej sieti bolo kompromitované, číže niekto mu ho ukradol a zneužíva. Jedno alebo druhé. Pravdepodobne mu niekto ukradol aj identitu,“ upozorňuje Andrej Mišura, dlhoročný bezpečnostný konzultant, ktorý je v oblasti bezpečnosti na internete a sieťach viac ako doma. Jeho firma pomáha iným spoločnostiam s nastavením a udržiavaním IT bezpečnosti. Zameriava sa aj na audity zariadení na odhalenie možných hrozieb a navrhuje ich riešenia.
Riešením rozlúčka
Od niekoho nedostanete počítačový vírus celý život, od iného pravidelne. Expert na IT bezpečnosť navrhuje, že najlepšie je, ak to ide, sa najmä s tou druhou kategóriou používateľov digitálne rozlúčiť. Inak na to môžete doplatiť vy.
„Riešenie je takého človeka zo zoznamu vyradiť. V prvom rade musíme každý z nás prijať zodpovednosť za bezpečný „virtuálny“ svet a v druhom rade vyradenie zo zoznamu priateľov na sociálnej sieti predsa neruší priateľstvo ako také, teda pokiaľ nie je len digitálne. Keby sa vás v reálnom svete niekto snažil pravidelne vykradnúť, tiež ho zo zoznamu priateľov vyradíte,“ dopĺňa Andrej Mišura.
Aj zodpovední chybujú
Aj zodpovedný a opatrný užívateľ však jedného dňa môže urobiť chybu a aj v návale práce otvoriť zavírený súbor. Bezpečnostnú hrozbu si jednoducho nevšimne.
„Pri bezpečnom využívaní informačných technológií, čiže aj sociálnych sietí, je v prvom rade potrebná opatrnosť a podozrievavosť. Je potrebné si overiť, či daný súbor (fotka, video, link …) nám posiela kamarát alebo neznámy cudzinec. Ak súbor neočakávame a bol nám doručený od známeho, pred otvorením nie je na škodu kontaktovať odosielateľa, či nám súbor poslal úmyselne. Určite odporúčam používať pravidelne aktualizovaný antivírový program,“ dopĺňa Andrej Mišura, dlhoročný bezpečnostný konzultant.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)