Víno pre “histaminikov”, umenie tajných receptúr a životných príbehov
Príjemné letné večery pri dobrom jedle, k tomu pohár kvalitného vína. Alebo len tak, vyložené nohy po namáhavom pracovnom týždni, aj s blízkou osobou, a zvuk pohára s jedinečným vinným mokom, ktorý ukončí pracovný zhon. Vďaka stále kvalitnejšej diagnostike však pribúda dospelých, ktorí na takúto atmosféru, vraj, musia zabudnúť.
Atmosféru letných večerov poznajú mnohí. Lenže tak, ako sa vyvíja diagnostika, vyvíjajú sa aj technológie a receptúry, vďaka ktorým už neplatí, že diabetici alebo alergici na histamín, musia na pohár vína zabudnúť do konca života. Na Slovensku sa totiž dvaja mladí ľudia rozhodli, že zabehnuté zmenia. A do krajiny začali dovážať víno bez histamínu alebo aj bez cukru. Vhodné pre všetkých pacientov s histamínovou intoleranciou, teda nedostatočnou schopnosťou organizmu rozložiť v tele histamín, ako dôsledok zníženej aktivity hladiny alebo aktivity enzýmov.
Ťažké začiatky
Tomáša a Lukáša od podnikania neodradil ani fakt, že Slováci sú k novinkám nedôverčiví.„Kamarát mi ponúkol podiel v e-shope vín. Napriek tomu, že som v tom čase o víne veľa nevedel, tľapli sme si. Potrebovali sme sa však odlišovať od množstva ďalších predajcov vín. Chvíľu sme sa v tom aj hľadali. Vína sme mali dobré, už aj someliérku II. stupňa, ale stále to nebolo ono,“ spomína na začiatky Tomáš Medveď, ktorý sa dodnes smeje na tom, ako v začiatkoch vyrábali dizajnové fľaše v garáži, aby boli v niečom iné.
Celé noci maľovali dizajnové fľaše s valentínskou tématikou. „(smiech) “Infinity Love” sme to vtedy volali. Kamarát, ale neodmeral fľaše (keďže sa spoliehal na štandardnú veľkosť 0,75l), takže, keď prišli krabice, nezmestili sa do nich (smiech). Takže naša prvá marketingová akcia sa skončila fiaskom a mínusom tisíc eur,“ spomína na začiatky Tomáš, ktoré sa však prelomili na rybačke, kde pozvali kamaráta.
Plánovali si rovno na mieste upiecť ryby a k tomu si dať pohár vína. Kamarát, ktorého však pozvali, mal histamínovú intoleranciu. A tak, so spoločníkom, hľadali spôsob, ako ho prekvapiť.
„Dúfali sme, že predsa niekde nájdeme víno bez histamínu. Keď sme videli, akú má neskutočnú radosť, vedeli sme, že toto je naša cesta. Nielen predávať, ale aj robiť ľuďom úprimnú radosť a tak nám napadol aj názov firmy – Dobrá firma. Záleží nám na tom, aby sme ľuďom aj pomáhali a konali dobro,“ hovorí Tomáš, ktorý s Lukášom ponúkajú bezkonkurenčný vinársky produkt na trhu.
Nezmyselné fámy
Dnes už majú v ponuke vyše 70 druhov vín bez histamínu, ktoré dovážajú z rakúskych rodinných vinárstiev. Neobávajú sa ani fám, že víno bez histamínu chutí inak.
„To je nezmysel. To nie je ako pri mlieku bez laktózy, že máte pocit, že pijete iba zafarbenú vodu. Víno bez histamínu je normálne kvalitné víno. Vyzerá ako víno, chutí ako víno a aj sa správa ako víno. Rozdiel je iba v tom, že vám po ňom nie je zle a nebolí vás napríklad ani hlava. Čo si budeme nahovárať, aj pohár dobrého vína vám nemusí sadnúť a zle vám po ňom môže byť aj na druhý deň. Stačí, že máte citlivejší organizmus. Naše vína sme najprv testovali priamo na kamarátovi, alergikovi na histamín. Dostal za úlohu vypiť všetky vzorky. S úsmevom od ucha k uchu nás informoval, že mu zle nebolo ani raz,“ spomína so smiechom na prvé pokusy Lukáš Fabo , ktorý s Tomášom dali vína degustovať aj rešpektovaným someliérom z najlepších reštaurácií v Bratislave.
Delikátna čistota
Ubezpečení, že ide o kvalitné vína, ktoré sa od iných na našom trhu v ich kategórii nijako neodlišujú, vycestovali do rakúskych rodinných vinárstiev, ktoré sa špecializujú na mok bez histamínu.
„Víno bez histamínu sa odlišuje výrobným procesom a spôsobom pestovania. Ide o najkvalitnejšie a vysoko čisté vína, ktoré dokonca spadajú do kategórie BIO. Hrozno nemôže byť chemicky ošetrované a spracováva sa až v delikátnej čistote. Všetky procesy a nádoby, s ktorým víno počas výroby príde do kontaktu, vrátane hrozna, všetko musí byť absolútne čisté. Do úvahy neprichádza ani žiadna pleseň, či iné nečistoty a škodcovia,“ vysvetľuje ľahkú až lahodnú chuť vína bez histamínu Tomáš. Upozornil, že rakúski vinári na toto víno dokonca používajú rastlinnú bielkovinu bez histamínu, na zahájenie kvasenia a nie živočíšnu, aká sa používa bežne. Takže vo finále je víno aj vegánske.
Vzácne víno do lietadiel
Na začiatku dovážali špeciálne víno od jediného výrobcu, pretože aj u susedov je ich ako šafranu. Dodnes našli iba štyroch. Vďaka nim ponúkajú viac ako 70 druhov vín, od ružového, bieleho, červeného až po perlivé.
„Jeden z výrobcov je žid, ktorého preslávilo jeho košer víno po celom svete. Väčšina jeho produkcie ide rovno na západ k náročným zákazníkom. Dokonca jeho špeciálne edície 0,375l nájdete len v rakúskej leteckej spoločnosti,“ vysvetľuje vzácnosť vín pre alergikov Tomáš.
Vinárstva bez histamínu nie sú žiadne veľké fabriky. Pri objednávkach preto komunikujú priamo s majiteľmi. Napríklad, rešpektovaní bratia Weissovci začali tieto vína vyrábať potom, ako histaminózu diagnostikovali ich mame. Takže to musí byť poctivé víno, vyrábané s láskou pre mamu.
„Veď, keď to robí niekto pre mamu, neoklame nič. Okrem toho všetky vína sú testované aj v rakúskych potravinových laboratóriách a sú certifikované. Ďalší vinár začal s výrobou preto, lebo má zamestnankyňu, ktorú si váži a tiež jej diagnostikoval histaminózu. Za každým takýmto vinárstvom je minimálne jeden príbeh o zdraví a snaha pomôcť. Nikto z vinárov to nerobí pre obchod vo veľkom, lebo sa to pri takej kvalite a čistote ani nedá, ale robia to pre seba. A práve to nás očarilo,“ pridá sa Lukáš, ktorý upozorňuje, že vďaka odborným testom presne vedia, ktoré víno čo obsahuje. Od siričitanov, histamínu až po kyseliny, takže každý zákazník si môže otestovať, ktoré vínu mu vyhovuje najviac.
Bez reklamácií
Každý pacient s histaminózou musí otestovať, ktorú povolenú kombináciu potravín znesie.
„Nikto vám v ambulancii nepovie úplne presne, toto môžete a toto nie. Základné potraviny áno, ale potom sú už ich kombinácie. Jednému sadnú, druhému nie. Takže aj naše vína bez histamínu si každý musí vyskúšať sám. Máme klientov, ktorí povedia, že to ružové mi nerobí nič, ale dal som si z toho bieleho a nebolo mi dobre. Pritom tie hodnoty nie sú odlišné. Všetko závisí aj od toho, čo pritom konzumuje, ale dodnes nám nikto tovar nevrátil a vždy sa klient vrátil pre ďalšie. Každého prosíme, ak by náhodou mal problém, aby nám dal vedieť. Chvááálabohu, dodnes nikto nič nereklamoval,“ odfúkne si spokojne Tomáš, ktorý si za kvalitou špeciálneho vína hrdo stojí.
Vďaka klientom napríklad zistili, že víno bez histamínu je dobré otvorené neodkladať, aby nezmenilo vlastnosti. Mladíci zo smiechom upresnili, že ak by niekomu nestačila sedem decová fľaša, majú aj litrové.
Aj džúsy a šťavy s príbehmi
Od vinárov dokonca dovážajú aj šťavy a džúsy bez histamínu.
„Je nám veľmi ľúto detí, ktoré trpia histaminózov. Veď prakticky okrem vody, nemôžu piť nič iné. Práve vďaka spätnej väzby od našich zákazníkov sme sa rozhodli, predávať aj džúsy a šťavy. Rodičia tak môžu aspoň trošku spestriť pitný režim svojim deťom,“ doplnil Lukáš Fabo, ktorý si spolu s Tomášom často vypočujú aj príbehy klientov. Najmä žien, ktoré sa kedysi cítili žensky a po vypuknutí intolerancie vážia sotva 40 kíl.
„ Písala nám jedna pani, že rýchlo nech jej dovezieme víno, že ona si ide po dlhých 11 rokoch vypiť. Bola nesmierne šťastná, že na nás prišla. Aj dnes mi volala dáma, že jej práve diagnostikovali histaminózu, a či máme pre ňu víno, že ten smútok potrebuje zapiť. Ľudia nám veľa o sebe rozprávajú. Pre nás, jednoducho, nie sú iba klienti. Ich starosti prežívame s nimi. Snažíme sa pre nich robiť čo najväčšiu osvetu, aby vedeli, že je tu aj niečo, čo im v trápení urobí radosť. Určite to nie je o podpore alkoholu, ale o dobrom pocite, možno aj pri spoločných chvíľach, len tak posedieť pri dobrom jedle a poháriku vína, ktoré nemôže ublížiť. Netvárme sa, že ľudia si k dobrému jedlu, radi nedajú pohár dobrého vína,“ zamyslel sa Tomáš Medveď.
Keď z vína nebolí hlava
So spoločníkom neskrývajú radosť z toho, že čoraz častejšie pre objednávku na www.tvojevino.sk, prídu klienti s intoleranciou, ktorí sa sťažujú na to, že im víno vypili najbližší, ktorí alergiu na histamín nemajú.
„Z nášho špeciálneho vína totiž naozaj nebolí hlava, pretože má zníženú hladinu siričitanov, ktoré spôsobujú bolesť. Mnohé z vín sa pýšia zlatými medailami. S vínom si po dlhých rokoch začala pripíjať aj stará mama Lukáša, ktorá sa inak po jeho konzumácii vždy vyhádzala červenými fľakmi, čo môže byť známkou alergickej reakcie na histamín,” prezradil Tomáš.
V porovnaní s rovnako kvalitnými vínami u nás, je cena špeciálnych vín pre alergikov porovnateľná. Do 10 eur, ale samozrejme, firma na webe ponúka aj „vychytávky“.
„Najdrahšie vína sú okolo 50 eur fľaša, ale to sú už vína s veľkým príbehom . Napríklad, v roku 2010 vyrobila jedna rodina iba 5 tisíc fliaš a to pri príležitosti narodení syna. Iba tisíc fliaš išlo do predaja. Každý rok si na narodeniny syna otvoria fľašu. Keď chlapec dovŕši dospelosť, fľaše dostane ako dar od rodičov,“ hovoria mladí podnikatelia o víne, ktoré ľudia kupujú ako dar na svadby, či pri iných príležitostiach, vhodných aj na archiváciu.
Absolútna dôvera
Tomáš s Lukášom dnes už nemusia, pri nákupe zásob, čakať na domácich. Pre tovar chodia kedykoľvek aj po večeroch, keď skončia v práci. Rakúski vinári im už natoľko dôverujú, že im objednaný tovar nechávajú na záhrade aj s faktúrou. Oni len potlačia bránku a tovar naložia.
„Dnes už je to naozaj o vzájomnej dôvere a vzťahoch. Naši vinári sú nesmierne milí ľudia a je radosť s nimi spolupracovať. Dokonca nás so všetkých síl podporujú aj na sociálnych sieťach a nezabudnú na nás ani na Vianoce,“ pochvaľuje si obchodné vzťahy so susedmi Tomáš Medveď.
Víno bez histamínu aj cukru
To isté platí aj pri výrobcovi vína Zuckerlrosa pre diabetikou. Vinár miesto fruktózy, sladí stéviou, ktorej charakteristickú chuť vo víne už cítiť.
Aj toto, jemne perlivé ružové víno, má svoj príbeh, keďže vinárova manželka neochorela len na histaminózu, ale aj diabetes. A tak, miestny vinár, vyrobil pre ňu akúsi dvojkombináciu. Víno bez histamínu aj cukru. Je jediný svojho druhu v Rakúsku, takže aj preto sú mladí podnikatelia na tento druh vína patrične pyšní.
„ Pani domáca má po víne výborné lekárske výsledky, takže aj tento prípad popiera to, čo tvrdia niektorí kritici, že bublinky v žiadnom prípade a alkohol už vonkoncom nie. Aj vývoj vo vinárstve stále napreduje, tak prečo tým, už aj tak nešťastným ľuďom, život ešte viac komplikovať?! Tu, za hranicami, s tým nikto nemá problém a u nás tomu málo ľudí verí. Že vraj to nie je možné a ľuďom tvrdia, že to sa nedá, to neexistuje, tomu neverte, to jednoducho nejde… A naši susedia s tým nemajú žiadny problém. Veď ľudia si jednoducho zaslúžia, aby vedeli, že to nie je tak,“ zamyslí sa Lukáš, ktorého sa neustále zákazníci pýtajú, prečo vína pre alergikov neponúkajú aj obchody či reštaurácie.
Tajné receptúry
Zatiaľ, sa im víno bez histamínu, podarilo dostať do desiatich menších obchodov po celej krajine. Slováci totiž len málo dôverujú novinkám.
„Rakúske vína pre alergikov sú zahalené rúškom tajomstva výrobného procesu každého vinára. Každý má špeciálne vyšľachtené baktérie, ktoré pri nízkej teplote prejdú fermentáciou. Vinári presne vedia, kedy to majú odstaviť, ale nikdy to neprezradia. Každý na to prišiel sám, preto je ich tak málo,“ vysvetľuje Lukáš Fabo, ktorý spolu s Tomášom Medveďom veria, že ľudia pochopia, že si život nemusia komplikovať zbytočne tam, kde netreba.
Rovnako, ako to robia rakúski histaminici. „Naše podnikanie nie je o alkohole. Ide nám o to, že človek má svoje prirodzené potreby a jedna z nich je aj relax, oddych, či dobrá večera s pohárom vína. Klientom dokonca rozposielame aj špeciálne recepty, ktoré pre nás pripravil rešpektovaný šéfkuchár Michal Takács. Naozaj chceme žiť s našimi zákazníkmi. Odmenou pre nás je, keď nám prejavia radosť, že sme vyriešili ich problém. Naše podnikanie nie je len o zisku, ale chceme byť súčasťou ich životov a dokázať im, že im ich vieme spestriť. U nás nenájdete prístup – “tu máte fľašu, zaplaťte a dovidenia”. Naozaj nám záleží na tom, aby sme ľuďom s histaminovou intoleranciou aj pomáhali. Nech to vyznie akokoľvek ako klišé, chceme konať dobro. Aj preto sme firmu pomenovali Dobrá firma , aby sa ľudia tešili z toho, že im vieme, môžeme a hlavne chceme pomôcť,“ povedal Tomáš Medveď.