Na úplnú regeneráciu potrebujeme 21 dní

dalito.sk

Človek môže byť vyčerpaný v každom veku. Záleží na tom, koľko má úloh a ako svedomito ich plní. A hlavne, či má čas aj na regeneráciu. Ambulancie psychiatrov čoraz častejšie vyhľadávajú mladší ľudia, ktorí si nevedia rozložiť svoje sily.

Mária Humeníková, klinická psychologička a psychoterapeutka, ktorá sa venuje hlavne duševnému zdraviu, psychoterapii, psychosomatike a krízovej intervencii.

Kedy a ako zamestnanec, manažér či podnikateľ zistí, že je prepracovaný a hrozí mu vyhorenie?

Pri prepracovanosti strácame potešenie z práce, ktorú sme predtým mali radi. Začíname ju robiť s nechuťou, ľudia a ich požiadavky nám idú na nervy. Zvyšujeme konzumáciu kávy, alkoholu, siahame po liekoch na upokojenie a pod. Klesá naša schopnosť sústrediť sa a záujem, naopak, stúpa podráždenie, vnútorný nepokoj. Pridružiť sa môžu ťažkosti so spánkom, zdravotné problémy – často nás až tie vytrhnú zo zabehnutého kolobehu a privedú k prijatiu vhodných opatrení. Vyhorenie má svoje štádiá a dobré je zachytiť už jeho prvé príznaky.

Mnoho pozícií si vyžaduje prácu od nevidím do nevidím. Ak čas trávený prácou nemôžeme nijako ovplyvniť, aké zásady musíme dodržiavať, aby sa to neodzrkadlilo na našom telesnom či duševnom zdraví?

Ak nemôžeme zmeniť prácu, ovplyvňujme čas strávený mimo nej – budujme vzťahy s blízkymi, rozvíjajme osobné záujmy, činnosti, ktoré s našou prácou nesúvisia. Naše telo bolo stvorené na pohyb. Doprajme si svižnú prechádzku každý deň. K životu potrebujeme jedlo. Sýťme sa takým, po ktorom sa cítime dobre. Nevynechávajme raňajky a obedy pre nedostatok času. Keď potrebujeme spať, nesiahajme po umelých stimulantoch, ktoré nás držia v bdelom stave napriek únave, ale si ľahnime, vypnime všetky „technológie“ a pred spánkom chvíľu relaxujme. Nezatvárajme sa do klimatizovaných obchodných centier, ale poďme na vzduch, zachovajme si zdravý sedliacky rozum, zachovajme rovnováhu medzi prácou a odpočinkom.

Ako často a ako dlho má trvať dovolenka, aby si organizmus človeka reálne oddýchol?

Názory na ideálnu dĺžku aj frekvenciu dovolenky sa rôznia. V ideálnom prípade hovoríme o troch súvislých týždňoch v roku plus kratšej dovolenke niekedy inokedy. Ak z prevádzkových dôvodov nemôžeme pracovisko opustiť na 21 dní, trvajme na minimálne dvoch týždňoch bez prerušenia. Nemusí to znamenať odcestovať ďaleko. Treba len vypnúť a vedieť ako zregenerovať, lebo dovolenka má slúžiť pracujúcemu človeku práve na regeneráciu. Nečakajme však s vytúženým oddychom celý rok a nevsádzajme všetky nádeje len do spomínanej „veľkej“ dovolenky. Skúsme si zariadiť pracovné týždne a dni tak, aby sme aj v nich nachádzali drobné radosti. Chvíle, v ktorých pookrejeme a zdravo zresetujeme.