Šokovaný fotograf National Geographic aj turisti z TripAdvisor. Zo Slovenska
“Kam sa chystáte na dovolenku? Alebo ste ju už stihli?“ To sú asi najčastejšie otázky, ktoré dostávame počas týchto dní. Leto sa rozbieha a na sociálnych sieťach vo veľkom pribúdajú fotky z rôznych dovolenkových destinácií.
Najčastejšie z nejakej krásnej pláže s krištáľovo čistým morom. Obľúbené sú aj momentky z netradičných končín a miest – najmä z takých, ktoré u nás určite nenájdeme.
Keď na to hľadím, vždy si spomeniem na jednu z pracovných ciest a zábery profesionálneho, špičkového fotografa z mesačníka National Geographic .
V tom čase som ako redaktorka zahraničného spravodajstva STV pripravovala krátke publicistické reportáže o Slovensku pre reláciu CNN World View.
Bolo nás asi 250 redaktorov – spolupracovníkov z rôznych končín sveta a hľadali sme témy, ktoré zaujmú nášho CNN producenta natoľko, že dá pokyn na nakrútenie reportáže.
Čo sa týka prírodných krás, prednosť mali výnimočné, atraktívne a ojedinelé miesta, samozrejme s patričným príbehom, čiže „story“.
Keď som producentovi spomenula Ochtinskú aragonitovú jaskyňu, nemusela som ho dlho presviedčať. Sprístupnené aragonitové jaskyne sú len tri na svete, z toho jedna v Európe. Tá naša. Je to svetový unikát. Nádherný.
Práve v jaskyni som stretla fotografa z časopisu National Geographic, ktorý s nadšenými výkrikmi „fantastic“, „wow“, práve robil snímky zo Siene Mliečnej cesty. Popri fotografovaní skonštatoval, že prečo k takej nádhere vedie taká otrasná cesta.
Mal pravdu. Aj naše služobné auto sa predieralo cez výmole, okrem toho som nevidela na ceste k jaskyni žiadne reklamné pútače.
Bolo to pred niekoľkými rokmi, ale podľa recenzií zahraničných turistov z cestovateľského portálu TripAdvisor sa toho veľa nezmenilo. Tiež sa sťažujú na zle označenú cestu, zlú navigáciu, ale zároveň všetci chvália jedinečnosť miesta, zapísaného do Svetového dedičstva UNESCO.
Po odvysielaní reportáže v CNN International som dostala niekoľko diváckych mailov. Jeden bol z Afriky, od geológa, ktorý plánoval cestu do Európy. Veľmi ho zaujala naša reportáž a že keď bude mať čas, určite sa na náš aragonitový unikát pôjde pozrieť.
Ja len dúfam, že jaskyňu našiel. A možno spravil aj zopár záberov. Z unikátneho miesta, ktoré v jeho krajine nenájde a keď ho chce vidieť, musí cestovať na iný kontinent.
Do malej krajiny, ktorá sa chváli najnovšou štatistikou o stúpajúcom počte zahraničných turistov. Ak sa náhodou niektorí z nich vyberú do Slovenského krasu, som zvedavá, či nájdu aj jaskyňu, jedinú svojho druhu v Európe.
Autorka Eva Koprena pracovala 17 rokov v STV/RTVS ako redaktorka, moderátorka, editorka a dramaturgička. Ako redaktorka zahraničného spravodajstva sa prioritne venovala najmä západnému Balkánu. Spolupracovala so spravodajskou stanicou CNN, pre ktorú pripravovala krátke publicistické reportáže o Slovensku. Je autorkou televízneho publicistického magazínu Slovensko v obrazoch. Venuje sa aj pedagogickej činnosti, externe prednáša audiovizuálnu tvorbu na VŠ.