Recept s príbehom: (bez)lepkový tvarohovo-krupicový zákusok
Osviežujúci (bez)lepkový tvarohovo-krupicový zákusok. Z každej strany počúvame, že lepok nie je in, a tak sa neraz stáva, že obľúbenosť bezlepkovej diéty stúpa aj medzi ľuďmi, ktorí neznášanlivosťou lepku (alebo celiakiou) netrpia. Z lepku sa tak stal podobný diétny strašiak, akým boli kedysi tuk, cholesterol či sacharidy. Ak patríte medzi tých, ktorí sa domnievajú, že ak z jedálnička vyradia potraviny obsahujúce lepok, automaticky budú jesť zdravšie, ste na omyle.
Bezlepková diéta má svoje plusy aj mínusy. Nad trendmi v stravovaní sa usmieva aj uznávaný gastroenterológ Jarolím Šutka, ktorý upozorňuje, že zdravý človek má jesť normálne. „Vieme, že každý, kto prejde na bezlepkovú diétu, na začiatku z nej profituje. Napríklad ho nenafukuje. Ale pozor! Podľa výskumu sú v čreve určité baktérie, vírusy, kvasinky a podobne a spoločne si tam žijú v rovnováhe. Zistilo sa, že bez lepku skutočne na pol roka dôjde k zlepšeniu, ale potlačí sa aj určitá populácia baktérií, ktoré sú ovplyvňované lepkom. V čreve tak prerastie úplne iná populácia, ktorá o trištvrte roka bude robiť ešte väčšie ťažkosti.”
Recept, ktorý vám prinášame, je možné pripraviť v lepkovej aj bezlepkovej podobe. Stačí byť za sporákom len trochu kreatívny a nahradiť suroviny s lepkom za tie bez neho.
Suroviny na 16 porcií:
500g odtučneného tvarohu bez hrudiek
4 vajcia
5 polievkových lyžíc krupice (ľubovoľnej, napríklad pšeničnej/špaldovej ap.) – v našom recepte sme použili bezlepkovú kukuričnú krupicu, je však možné použiť aj ryžovú či inú bezlepkovú
1 hrnček mlieka (ľubovoľného) – v našom recepte sme použili rastlinné mandľové, ktoré neobsahuje laktózu ani kazeín
100g hrozienok alebo brusníc
4 polievkové lyžice medu prípadne iného sladidla
Postup:
V miske spolu najskôr zmiešame krupicu a mlieko. Zmes necháme 10 minút odležať. Následne do zmesi vmiešame všetky zvyšné suroviny. Hrozienka/brusnice nie je potrebné vopred namáčať vo vode, nakoľko absorbujú mlieko z koláča a budú dobre šťavnaté aj bez toho. Cesto vylejeme do formy menšieho rozmeru a koláčik pečieme približne 40 až 50 minút pri 200 stupňoch Celzia dozlatista. Po upečení zákusok necháme vychladnúť, následne môžeme servírovať, prípadne ho tesne pred podávaním posypať cukrom.
Tip:
Zákusok chutí najlepšie po odležaní v chladničke. Želáme vám dobrú chuť. Dokonca nemusíte mať ani veľké výčitky svedomia, 1 porcia totiž obsahuje iba 309 joulov (74 kalórií).
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)
Mohol by, prosím, ten pán gastroenterológ dať odkaz na spomínaný výskum? Pán doktor je citovaný opakovane na webe, ale nikde som nenašla žiaden link/citáciu/pubmed sťaby podklad jeho tvrdení.
Snáď jeho slová o bez/lepku nie sú len “gut feeling”..?
Ďakujem
Dobrý deň, pán doktor má kontakt na seba verejný na webe, určite vám rád osobne odpovie.