Entry Draft NHL a Slováci

Dalito.sk/Zaplnené Námestie Osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši vítalo 25. júla 2004 popoludní 24-ročného odchovanca miestneho hokejového klubu HK 32, vtedy hráča Tampa Bay Lightning Martina Cibáka a čerstvého držiteľa Stanleyho pohára. Na snímke Martin Cibák medzi fanúšikmi/FOTO TASR - Jozef Ďurník
DALITO -

Snom každého mladého hráča je dostať sa na draft do NHL. Entry Draft sa koná po skončení finálovej série  v Stanly Cupe .Pre život a budúcnosť NHL je to veľmi dôležitá udalosť . Je to veľkolepá slávnosť, pri ktorej si kluby NHL vyberajú mladých talentovaných hokejistov , ktorým to dáva  šancu dostať sa do najslávnejšej ligy sveta NHL .

Premiérový draft sa konal v roku 1963 a od vtedy ho tu máme každoročne. Od roku 1963 po 1979 sa nazýval Amateur Draft. V  roku 1980 znamenal zlom a draft nesie názov Entry Draft, alebo v preklade  Vstupný výber.

Od roku 1975 mal draft prísne pravidla, došlo k zmene systému hráčov . Dovtedy to bolo len na šikovnosti  jednotlivých klubov. Vedenie HL založilo Centrálnu skautskú kanceláriu – Central Scouting Bureau, aby podrobne zmapovalo mladých hráčov pred draftom do NHL a prostredníctvom Central Scouting Services (CSS) vydáva polročný a koncoročný rebríček draftu .

Pre draft, ktorý sa bude konať 21. a 22. júna 2019 v kanadskom Vancouveri vyšiel už polročný rebríček, ktorý bol zverejnený 24. januára. Nachádza sa v ňom  dvanásť talentovaných slovenských hokejistov . Tento rebríček je rozdelený na štyri časti.

Slovenskí mladíci

Severoamerickí  korčuliari, severoamerickí  brankári, európski korčuliari  a európski brankári. Najväčšiu šancu ma najproduktívnejší hráč Saint John Sea Dogs QMJHL Maxim Čajkovič, ktorý  sa nachádza v severoamerickom rebríčku medzi korčuliarmi na 59. mieste. Oliver Turan, urastený obranca Acadie Bathurst Titan  je na 146. mieste . Aj do tretice je v severoamerickom rebríčku hráč z QMJHL a to Oliver Okuliar –  Sherbrooke Phoenix je na 207. mieste .

Medzi  severoamerickými  brankármi je  Samuel Vyletelka  na 29. mieste. V Európskom rebríčku je najvyššie obranca HC Detva Andrej Golian, ktorému patrí v rebríčku 71. miesto. Za ním nasleduje Michal Mrázik zo švédskeho Rögle BK na 87. mieste, 97.  je  Dominik Sojka z Banskej Bystrice, ďalej nasledujú  Matej Ilenčík – Södertälje SK  na 100. mieste , Nicolas Ferényi – Dulkla Trenčín, ktorému patrí  116. priečka. Filip Čenka –  Liptovský Mikuláš obsadil 118.  a Adrián Valigura  – Poprad 123. miesto.

Medzi  európskymi brankármi figuruje na druhom mieste  aj reprezentant do 20 rokov Samuel Hlavaj, ktorý v súčasnosti  chytá už za morom v USHL – Lincoln Stars . Oproti polročnému,  bývajú v koncoročnom  rebríčku posuny. Niektorí hráči si polepšia smerom na hor, iní sa zasa prepadnú alebo úplne vypadnú oproti polročnému rebríčku .

Skokani bez rebríčka

Najväčší skok zaznamenal Peter Cehlárik, keď sa v polročnom rebríčku 2013 vôbec nenachádzal a v koncoročnom figuroval na 28. mieste. Niekedy skauti neodkryjú všetky karty a nechávajú si nejaké to tromfové eso v talóne a draftujú aj hráča, ktorý sa nenachádza v rebríčku .

Takto bol draftovaný v roku 2013 Matej Paulovič, vtedajší hráč Färjestad BK, ktorý  sa nenachádzal ani v pol ročnom a ani v koncoročnom rebríčku a napriek tomu si ho vybrali Dallas Stars . Podobné šťastie mali v roku 2009 dvaja hráči. Radoslav Illo,  hráč  Tri-City Storm  USHL bol draftovaný  Anaheim Ducks a v rebríčku 2009 sa  vôbec nenachádzal aj Marek Viedenský, aj tak ho draftovalo San Jose Sharks .

Ešte v roku 2005 bol draftovaný mimo rebríčkového postavenia Stanislav Lašček. Ak je hráč zranený a nemôžu ho skauti sledovať, označený je ako LV  –  alebo Limited viewing . Takúto smolu mal Juraj Šiška,  keď  v roku 2014 za Saint John Sea Dogs QMJHL pre zranenie neodohral  ani zápas a prišiel o draft.

Oveľa lepšie pochodil Marek Tvrdoň, ktorý sa  v roku 2011 v polročnom rebríčku nachádzal na 147. mieste a  v druhej časti sezóny sa zranil. Napriek tomu si ho vybrali v drafte 2011 Detroit Red Wings .

Kvôli Šťastným

Niekedy sa stane, že hráč unikne pozornosti skautom alebo sa na neho z rôznych príčin pri drafte zabudne. Aj tak má taký hráč šancu podpísať zmluvu z niektorým klubom NHL, ako takzvaný Free Agent, čiže voľný hráč.

Do roku 2005 museli všetci hráči prichádzajúci z Európy prejsť draftom. Spôsobil to príchod bratov Šťastných do Quebec  Nordiques, ktorý draftoval len Antona . Príchodom Šťastných do NHL sa razom z podpriemerného mužstva stalo špičkové, čo bolo tŕňom v oku predstaviteľom ostatných klubov .

A tak sa mnohí čudujú že, v roku 2000 s 18 ročným Gáboríkom boli draftovaní  aj 24 ročný  Višňovský či 32 ročný  obranca Ľubomír Sekeráš , ktorý je zároveň najstarším slovenským draftovaným hráčom .

Marián Gáborík spolu z Mariánom Hossom mali doteraz najvyššie rebríčkové postavenie v CBR, obaja boli zhodne  na druhom mieste, no Marián Gáborík si oproti polročnému rebríčku pohoršil a spadol na štvrté miesto. Ani to mu nezabránilo v tom, aby sa  a stal najvyššie postaveným Slovákom v drafte .

V roku 2000 si ho vybrala Minnesota Wild z tretieho miesta. V americkom rebríčku bol najvyššie postaveným  slovenským hráčom  obranca Boris Valábik, hral vtedy OHL za Kitchener Rangers .  V polročnom rebríčku bol na 13. mieste a v koncoročnom skočil na 6. V roku 2004 ho  draftovala Atlanta Thrashers z 10. miesta .

Vysoko a nič

Ani vysoké postavenie v rebríčku automaticky nezaručuje  draft. Presvedčil sa o tom odchovanec Dukly Trenčín Richard Lelkeš. V polročnom rebríčku pre draft v roku 2005 bol dokonca na 9. a v koncoročnom si pohoršil na 15. miesto. Napriek tomu nebol draftovaný .

Od Lockoutu 2005 sa zmenili aj pravidlá pre draft. Zmenšil sa počet ligových kôl z deväť na sedem. Starší hráči prichádzajúci z Európy už nemuseli prejsť draftom  a mohli podpísať s klubom NHL zmluvu ako Free Agent, čiže voľný hráč.

Prvý, ktorému sa to pošťastilo bol Vladimír Dravecký . Útočník HC Košice  v roku 2007 podpísal dvojročnú zmluvu z mužstvom Los Angeles Kings . Trvalo dlhých jedenásť rokov, pokým takúto možnosť dostal opäť slovenský hráč .

V roku 2018 brankár Patrik Rybár podpísal zmluvu z Detroit Red Wings. Napodobnil ho aj Marian Bakoš, útočník Liberca sa dohodol na zmluve z Boston Bruins .

Na skúške v Carolina Hurricanes  uspel Michal Čajkovský   a ako voľný hráč podpísal jednoročnú zmluvu. Kluby NHL pozývajú do svojich kempov aj nedraftovaných hráčov, na ktorých sa pri drafte nejakým spôsobom zabudlo. Ak presvedčia, dostanú zmluvu a podpíšu.

V roku 1997 dostali pozvanie Voľného hráča dvaja Slováci  v kempe St. Louis Blues.  Ľubo Bartečko, šikovný útočník podpísal trojročnú zmluvu v St. Louis Blues . Podobne aj druhý odchovanec popradského hokeja Radoslav Suchý, ktorý  podpísal trojročnú zmluvu z Phoenix Coyotes .

Posledný hráč, ktorému sa to podarilo je Marek Hrivík, ktorý  podpísal zmluvu z New York Rangers v roku 2012 . Skauti okrem juniorskej CHL mapujú aj univerzitnú NCAA, kde im padol do oka najproduktívnejší hráč NCAA a hráč Colorado College Peter Sejna. Na konci sezóny 2002/2003 podpásal zmluvu zo St. Louis Blues ako voľný hráč. Podobnú možnosť dostal aj druhý slovenský hráč z NCAA Róbert Liščak z University of Maine, ktorý podpísal zmluvu z Boston Bruins .

Keď agent „zabudne“

Na týchto príkladoch vidno, že aj nedraftovaní hráči nemusia  zúfať a majú možnosť dostať sa do NHL. Pravdou však je, že väčšiu šancu majú, pokiaľ je hráč draftovaný  do NHL. Ani to  však automaticky nezaručuje štart v NHL .

Hráč musí najskôr o svojich kvalitách presvedčiť. V NHL dostávajú najskôr príležitosť hráči z prvých kôl. Ide zväčša o veľké hviezdy svetového hokeja . Doteraz bolo draftovaných 169 slovenských hráčov, dvaja z toho boli draftovaní dvakrát.  Anton Šťastný v roku 1978 Philadelphiou  Flyers a o rok na to ho predraftovali Québec Nordiques. Tiež brankár Peter Hamerlík . Prvý raz ho draftovali v roku 2000, kedy si ho vybral  ho vybrali Pittsburgh Penguins, o dva roky neskôr Boston Bruins .

Niekedy hráč nemá osud vo svojich rukách . Do draftu sa totiž musí podať prihláška. V roku 2000 ju agent Tomáša Surového nepodal. Tomáš mal však šťastie a bol draftovaný o rok .

Situácia sa opakovala aj v roku 2002, keď agent neprihlásil na draft Richarda Stehlíka a niekoľko ďalších slovenských hráčov. Podobne ako Tomáš Suroví bol o rok na to v roku 2003 draftovaný aj Richard Stehlík .

Najviac slovenských hráčov bolo draftovaných v roku 2000, slovenské meno zaznelo až 15 krát, no počet mohol byť ešte vyšší o minimálne ďalších piatich hráčov, o ktorých mali skauti NHL eminentný záujem. Hlavne z mužstvá strieborných medailistov z Petrohradu 2000 .

Obrovskú šancu na  NHL mal Ján Pardavý , ale ostrostrelca z Trenčína opäť  neprihlásil  na draft agent a tak Jano stratil šancu na NHL . Medzi skautmi najviac rezonovalo meno Vlastimila Plavuchu , lenže v  neprospech Vlasta hovoril na útočníka jeho pomerne  vyšší  vek. V tom čase mal 32 rokov,  čo odradilo skautov.

V prvých dvoch kolách draftu idú na rad tí najtalentovanejší hráči z daného ročníka , potom je to už komplet lotéria,  kto a ako zaujal skautov. Samozrejme najväčšej publicite sa dostáva draftovej jednotke, teda hráčovi ktorý,  je draftovaný ako prvý .

Autor: Ján Babic

Môže vás zaujať: 

https://www.dalito.sk/za-vsetkym-hladaj-petra-stastneho-cast-prva/