Zoltán Bátovský, budúca hviezda NHL, ktorá svoj sen nedosnívala

Dalito.sk/Slováci Ladislav Nagy (zľava), Zoltán Bátovský a Miroslav Zálesák sa radujú za švédskou bránkou Johana Asplunda z druhého gólu proti tímu Švédska v zápase o tretie miesto na MS U20 v kanadskom Winnipegu 5. januára 1999. Autorom gólu bol Ladislav Nagy/foto: TASR/AP
DALITO -

5. januára uplynulo dvadsať rokov, čo Slovensko v roku 1999 získalo prvú historickú  hokejovú medailu. Pričinila sa o to reprezentácia do 20 rokov. Pod vedením trénera Jána Filca a bez dvoch najväčších hviezd Mariána Hossu a Roberta Dömeho. Slovenskí chlapci podali heroický výkon a postarali sa o historický úspech, bronzové medaily.

Nemalou mierou sa o tento úspech  pričinil aj odchovanec banskobystrického hokeja  Zoltán Bátovský. Narodil sa 27. marca 1979 a vyšiel z banskobystrickej hokejovej školy. Tento rok by oslávil okrúhlu  štyridsiatku.

Zoltán Bátovský zaznamenal ďalší skvelý výkon v NHL za San Jose Sharks, kde si na svoje konto pripísal 2 góly + 2 asistencie a stal sa prvou hviezdou zápasu . Tak zneli palcové titulky športových denníkov .

Talentovaný krídelník však nemal jednoduchú cestu do reprezentácie, aj keď mal výborné výsledky v juniorskej súťaži a 64 bodov v 52 zápasoch za  juniorské  mužstvo Banskej Bystrice.

Po ME do 18 rokov jeho kroky viedli do Kanady. Zolov  kanadsko-slovensky agent mal veľké problémy z jeho umiestnením v Kanade, pretože v tom čase leteli “korby” a jeho vtedy, okolo 175 cm a 75 kg, mu nedávalo veľa šancí. Agent mal na juniorskom  drafte 5 hráčov  – Peter Klouda, Pavol Sasik, Martin Bartek, Vladimir Konopka a Zoltán Bátovský. Ostatní štyria  “ prešli u generálnych manažérov ”  bez problémov, len “pomenší” Zolo sa napriek výsledkom zdal trochu riskantný biznis a podávali si ho len ako náhradníka. Viac menej to vyzeralo bez šance.

Nevzdával sa, naopak

Ale pri  juniorskom drafte sa každoročne dejú divné veci a kluby majú špiónov všade, a tak keď „tutového“ Petra Kloudu (sľúbeného ” do Drummondville Voltigeurs) na prekvapenie draftoval Quebec Remparts , hlavný skaut Drummondville Voltigeurs sa ihneď  spojil s agentom oboch hráčov a po krátkom presviedčaní  súhlasil a v juniorskom import drafte z 22. miesta draftoval „náhradníka“ Zola Bátovského.

Evidentne nebol spokojný , že nemá Kloudu, ale mal s agentom veľmi dobre skúsenosti, keď predtým mu jeho dvaja hráči – Bartečko a Bartanus robili pre Voltigeurs výsledky. V prospech Zola rozhodol agentov kredit .

V kempe sa objavilo 60 hráčov, zväčša “korby” a hral sa super intenzívny a tvrdý kontaktný hokej o 20 miest, kde 14 hráčov  malo miesto iste… a tak klobúk dole, že sa Zolo dokázal prehrýzť s jeho parametrami do prvého tímu a do prvých dvoch pätiek .

Tu nestačí byt len dobrý  hráč, ale i odolný, vzhľadom na malé klziská, 72 zápasov a dlhé  cestovanie autobusom, kde najvzdialenejšie kluby sú vyše 1000 km od seba vzdialené. Lietadlo používajú  veľmi zriedkavo, spravidla sem tam cez Play off .

Klouda sa po kempe vrátil domov (bojoval o post so Simonom Gagnem , ktorý bol mladší a domáci) a Zoltán mal tri dobre sezóny za Drummondville (čiže generálny manažér klubu i hlavný  skaut  boli nakoniec spokojní ), kde jeden rok hral spolu s  Karolom Bartánusom a dva roky s Mirom Zalešákom .

Tréner Filc mu veril 

Hneď v prvej sezóne naznačil svoj potenciál a vedľa Karola Bartánusa zaznamenal  v drese Drummondville Voltigeurs  QMJHL 65 bodov za 22 gólov a 43 asistencií v 69  zápasoch. Tri roky a priemer vyše bod na zápas ! Zároveň bol však piaty najtrestanejší Európan v histórii  (do roku 2004). Z 398 minútami za tri sezóny a jedno Play off si vybudoval rešpekt v lige i mimo ľadu u fanúšikov , čiže nenechal si brnkať po nose a pravidelne ho odplácal .

V decembri 1998 a januári 1999 sa konali MS 20 v Kanade, vo Winnipegu , kde tréner Filc kontaktoval v rámci jeho cesty do Kanady i Zolovho agenta a pýtal sa na jeho názor, kto môže byť prínosom pre reprezentáciu  vo Winnipegu, kde sa MS hrali.   Agent mu odporučil trojicu do prvej päťky: Nagy, Zálešák , Bátovský, ktorí v tom čase hrali super hokej. Tréner to  akceptoval a všetci traja i so spoluhráčmi hlavne z prvej „lajny“ boli ozdobou šampionátu. Zolo v šiestich zápasoch  nazbieral päť bodov a robil neuveriteľnú mravčiu prácu pre Laciho a Mira. V zápase o tretie miesto zatienili aj bratov  Sedinovcov zo Švédska.

Z rovnakého dôvodu, ako u juniorov, mal  jeho agent  aj pri NHL problém s jeho umiestnením, nik zo skautov si ho nevedel predstaviť s Lindrosom na jednom ľade a to napriek výborným výsledkom. Jeho útlejšia postava odradila skautov, aby Zola Bátovského draftovali . A tak sa situácia opakovala,  šanca na NHL nevypadala ružovo .

Lenže Zolo mal vynikajúcu tretiu sezónu v drese Drummondville Voltigeurs. Mal viac ako bod na zápas v  63 zápasoch nazbieral  87 bodov za 27 gólov a 60 asistencií a k tomu super Play off, kedy Zoltán hral ako  o život, podarilo sa mu získať pozvanie od St.Louis Blues. Zoli podpísal NHL, dvojcestný kontrakt ako Free gent, čiže voľný hráč, a  dostal aj  bonus za podpis .

Nevyhral najtvrdší súboj 

Po krátkom čase  ho kúpili San Jose Sharks . Prvú profesionálnu sezónu strávil v AHL. Za mužstvo Kentucky Thoroughblades odohral 79 zápasov  a po roku na farme sa chystala jeho premiéra a skúška v prvom teame v NHL . Všetko nasvedčovalo tomu, že v nasledujúcej sezóne 2001/2002 oblečie dres San Jose v NHL a vybojuje si pevné miesto v prvom tíme.

Nádejný krídelník si NHL však nikdy v nezahral.  6. augusta 2001 odviezol svojho dobrého priateľa na letisko vo Schwechate, cestou späť dostal mikro spánok, ktorý sa mu stal osudným. Svojou novou Octaviou vrazil do stromu a tragicky zahynul . Chlapec si sen o NHL  nedosníval…

Zoltán Bátovský bol jedným z najtalentovanejších slovenských hokejistov. Bol obrovským talentom, o ktorom sa hovorilo ako o budúcej hviezde NHL

Miro Zalešák sa cez farmu prebil do prvého mužstva San Jose a v marci 2003 hneď pri svojom krste hviezdil v sieti je prvý gól v NHL. “Chcel by som tento úspech venovať Zolovi Bátovskému,” vravel americkým novinárom. Všetci si všimli, že strelec si po góle pobozkal končeky prstov a zdvihol ich k nebesiam.

Aj Ján Lašák venoval svoju zlatú medailu z majstrovstiev sveta 2002 Bátovskému. „Na Zola sa nedá zabudnúť. Bol to skvelý hokejista i priateľ,” povedal vtedy vo švédskom Göteborgu brankár víťazného mužstva po finálovej bitke s Ruskom.

Autor: Ján Babic

Môže vás zaujať:

Entry Draft NHL a Slováci