Recept s príbehom: Zázračný sirup z ihličnanov aj pre športovcov
Dlhé roky som s veľkým obdivom čítala domáce recepty na zdravé sirupy. Vždy som si hovorila, že keď raz buchnem do stola a odídem zo zamestnania, v ktorom som mesačne odpracovala aj 300 hodín, naučím sa aj relaxovať, napríklad prípravou zdravých sirupov pre dcéru-vrcholovú športovkyňu, najbližších a kamarátov.
Trvalo by to takmer 20 rokov, ale nakoniec ten deň prišiel. Prišla jar a ja som si vyrobila prvý nefalšovaný, neprifarbený, poctivý, borovicový a jedľový sirup.
Apríl, či máj sú najlepšie mesiace na Horniakoch aj Dolniakoch. Sú to mesiace, kedy majú ihličnany výhonky nezabudnuteľne krásne sfarbenie, okrem toho, že sú plné vitamínov.
Tento rok bola konečne pravá jar. Dlho pršalo, a tak je práve teraz najlepšie obdobie na zbieranie mladých výhonkov. Po výdatnom daždi ich už nemusíte ani doma dodatočne umývať, čím prichádzajú o živiny. Dažďová voda to urobila za vás.
Bývam pri lese. Aj tak sme si tu vysadili množstvo ihličnanov, takže si môžem vyberať. Najradšej mám sirup z borovice a smrekov. Krásne voňajú a hlavne v zime pri kašli či prechladnutí akoby ich človek našiel!
Milujú ju horolezci
Borovica je veľmi bohatá na vitamín C, karotén a minerálne látky. Preto si ju tak mimoriadne obľúbili aj horolezci pri výstupoch . Obsahuje látky, ktoré liečia zanesenú nosnú dutinu. Je fantastická pri prechladnutí a dráždivom prieduškovom kašli, či suchom pľúcnom.
Aj športovcom upevňuje imunitu a dokonca dokáže uľaviť aj pri migréne. Podobne je na tom aj smrek, či jedľa. Viem o čom píšem, doma sme mali vrcholovú športovkyňu, na ktorej zanesené dutiny nie vždy pomáhala cibuľa s medom. Kto vychoval vrcholového športovca vie, ako vie choroba zdevastovať niekoľkomesačnú prípravu na vrcholové podujatie.
Keď dcéra prechladla, mala som plné zuby toho, že som nemohla ísť len tak do lekárne a kúpiť čokoľvek. Vždy som predtým pri internete strávila aspoň hodinu a zisťovala, ktorý voľnopredajný liek je už „doping“ a ktorý nie. Sirup z ihličnanov bol tak pre mňa prvou pomocou a záchranou. Vlastne skôr dcéry.
SUROVINY:
Mladé výhonky ihličnanu
Kryštálový cukor alebo med
citróny
POSTUP:
Množstvo sirupu závisí od množstva nazbieraných výhonkov. Ja som si odstrihla za košík, pripravila fľaše a už som ich len jednoduchým spôsobom napĺňala.
Na dno som nasypala kryštálový cukor alebo med, pridala výhonky a takto som ich postupne prekladala, až kým som nenaplnila celý pohár. Občas som pridala koliesko citrónu. Výhonky som vždy potlačila aj varechou, aby lepšie pustili šťavu. Medom alebo cukrom som vždy skončila.
Takto pekne naplnené zaváracie fľaše uložíte na chladné a tmavé miesto, ja do pivnice. Niekde odporúčajú aj izbovú teplotu, viac však verím našim babičkám.
Do diára som si zapísala: kontrola o mesiac. Ihličnany za ten čas pustia silice a šťavu, ktorú potom zlejeme do čistých pohárov. Ak si sirup chcete odložiť až do zimy, prevarte ho a ešte za horúca nalejte do fliaš a sterilizujeme.
Aj nesterilizovaný sirup však v chladničke vydrží otvorený mesiace.
RADA:
Sirup je pochutina, ktorá dobre padne aj ako malinovka počas horúcich dní. V prípade vyššie uvedených zdravotných problémov, doktor Google odporúča 1-2 polievkové lyžice 3x do dňa. Ako prevencia stačí jedla čajová lyžička ráno a večer. Ale poviem vám, či skôr napíšem, naozaj je to bomba aj počas horúcich letných dní, takže tých výhonkov určite nazbierate viac, aby vám ostalo aj do zimy.
RECEPT s príbehom: Zázvorový sirup, ktorý preverí dochvíľnosť
Super clanok a recept ale uz to nerobievam lebo nemam cas. Pre tych co nemaju cas tak odporucam si kuknut eshop, ktory sa venuju iba tomu a z vlastnej skusenosti musim povedat ze chutia vyborne.