Slovák Peter Lorre, hviezda Hitchcockových filmov
Dvere do Hollywoodu otvorila Slovákovi Petrovi Lorremu spolupráca s Alfredom Hitchcockom, ktorý mu ponúkol jednu z hlavných postáv vo filme The Man Who Knew Too Much (Muž, ktorý vedel priveľa, 1934). Skutočný úspech priniesol hercovi film The Maltese Falcon (Maltézsky sokol,1941) v réžii Johna Hustona. Umelca obsadili filmári aj do legendárnej oscarovej melodrámy Casablanca(1942) v réžii Michaela Curtiza, kde účinkoval po boku absolútnych hollywoodskych hviezd Humpreyho Bogarda a Ingrid Bergmanovej. 26. júna 2019 uplynie 115 rokov od narodenia slávneho ružomberského rodáka.
Ladislav (László) Löwenstein (známy pod umeleckým menom Peter Lorre) sa narodil 26. júna 1904 v Ružomberku. Pochádzal z dobre situovanej židovskej rodiny. Otec pracoval ako hlavný účtovník v miestnej textilnej továrni.
Lorre študoval najskôr v Bratislave, potom vo Viedni, kde začal s herectvom a nadviazal spoluprácu s viedenským umelcom Richardom Teschnerom. Spolu pôsobili okrem Viedne aj vo Vroclave a v Zürichu.
Najväčší exponent
Po roku 1920 sa presunul do Berlína, kde spoznal dramatika Bertolda Brechta a účinkoval v jeho hre Happy End. V metropole Nemecka prijal umelecké meno Peter Lorre.
Počas troch rokov pôsobenia v Berlíne bol Lorre považovaný za najzaujímavejšieho herca tej doby. Samotný nemecký dramatik Bertold Brecht ho označil za najväčšieho exponenta svojej tvorby.
Peter Lorre zaujal filmárov svojou zvláštnou a veľmi tajomnou vizážou. Niekedy až zločineckou, čo ho predurčilo na postavy nebezpečných a záhadných mužov. V období nemého filmu bola Lorremu ponúknutá úloha vraha vo filme režiséra Fritza Langa Eine Stadt sucht einen Mörder (Vrah medzi nami, 1931). V období nastupujúceho fašizmu sa kvôli svojmu židovskému pôvodu rozhodol presunúť do Francúzska. Najskôr žil v Paríži, neskôr pôsobil v Londýne.
Hitchcock netušil, že nevie anglicky
Obrovská zmena v živote herca nastala práve v Londýne, kde sa zoznámil so slávnym režisérom Alfredom Hitchcockom. Filmový tvorca obsadil herca do jednej z hlavných postáv vo filme The Man Who Knew Too Much (Muž, ktorý vedel priveľa, 1934). Nadčasový zloduch, ako Lorreho označovala kritika, si v snímke zahral opäť záporného hrdinu. Film približuje príbeh manželov, ktorí sa na dovolenke omylom dozvedia o chystanom atentáte v Londýne a aby ich vrah donútil mlčať, unesie im dcérku.
Režisér Hitchcock netušil, že Lorre neovláda angličtinu tak dobre, ako bolo treba. Peter Lorre hovoril plynule maďarsky, slovensky a nemecky. Prevažnú časť anglických textov vo filme sa tak musel učiť foneticky.
Plodná spolupráca s majstrom hororu Hitchcockom otvorila Lorremu dvere do amerických filmových štúdií spoločnosti Warner Brothers Pictures. Spolu s ním odišli za kariérou do Hollywoodu aj jeho priatelia režisér Fritz Lang a dramatik Bertold Brecht.
O rok neskôr nakrútil Lorre film Mad Love (1935) v réžii Karal Freunda. Dej snímky opäť doslova stál a padal na hereckom výkone Petra Lorra. V roku 1936 prijal herec rolu v mysterióznom thilleri Secret Agent (Tajný agent) opäť v réžii Alfreda Hitchcocka.
Popularitu zabezpečila umelcovi aj osemdielna séria príbehov Mr. Motto, prvou z nich bola snímka Normana Fostera Think Fast, Mr. Moto (1937). Divákov séria zaujala natoľko, že sa dožadovali ďalších pokračovaní.
Občan USA
Skutočný úspech priniesol Lorremu film The Maltese Falcon (Maltézsky sokol,1941) v réžii Johna Hustona. V snímke sa objavil v postave Joela Caira spolu s vynikajúcim hollywoodskym hercom Sydneym Greenstreetom. Ďalším top filmom Petra Lorra bola oscarová melodráma Casablanca (1942) s Humpreyom Bogartom a Ingrid Bergmanovou v hlavných úlohách. Film získal štyroch Oscarov.
Občanom USA sa stal Peter Lorre v roku 1941. O sedem rokov neskôr vyzval Bertold Brecht svojho priateľa, aby sa k nemu pripojil pri vytváraní nového divadla v Nemecku. Po druhej svetovej vojne sa Lorre vrátil do Európy, kde nielen filmoval, ale pracoval aj pre rozhlas a televíziu.
Po roku 1946 filmové publikum ocenilo mysterióznu snímku Black Angel (Čierny anjel) v réžii Roya Williama Neilla, kde si Lorre zahral postavu Marka, majiteľa pochybného nočného klubu.
Pochovaný v Hollywoode
Rolu zloducha stelesnil aj v nostalgickej filmovej spomienke na neskoršiu tvorbu Edgara Allana Poea. Film uznávaného zakladateľa hororového žánru premietali v kinách pod titulkom Tales of Terror (Historky hrôzy, 1962).
Umelec bol trikrát ženatý. Z tretieho manželstva sa mu narodila v roku 1953 dcéra Catherine. Život nezabudnuteľného herca bol sprevádzaný nielen slávou, ale aj depresiami a užívaním drog.
Peter Lorre zomrel v Kalifornii 23. marca 1964 vo veku 59 rokov. Slovenský rodák je pochovaný na slávnom cintoríne umeleckých osobností v Hollywoode.