Purpurové deti, ktoré “dostanú” každého
Vždy, keď si svet pripomína Svetový deň predčasne narodených detí si spomeniem, ako mi v redakcii pred mnohými rokmi zazvonil telefón a na druhej strane bola sestrička, ktorú veľmi trápilo, ako sa na Slovensku pristupuje k materskému mlieku, ktoré predčasne narodeným deťom môže doslova zachrániť život. Písal sa rok 2004.
Materské mlieko pre predčasne narodené deti je téma, pri ktorej mi doživotne ostane dobrý pocit, že moja novinárska práca mala aj reálny zmysel, že niečo zmenila, teda niekomu pomohla. Lebo ako sa hovorí, nič nie je staršie, ako večerné správy. Často som sa aj ja seba pýtala, či moja práca má vôbec nejaký zmysel, či naozaj môže niečo zlepšiť, či naozaj niekomu pomôže. A práve aj pri téme predčasne narodených detí túto odpoveď poznám.
A priznám sa, mám z nej veľmi dobrý pocit, lebo vlastne moja práca pomáha dodnes, pekne zo zákona už viac ako 15 rokov a verím, že ešte dlho bude, či pri žurnalistike ostanem alebo nie. A ďakujem osudu, že som mala to šťastie, že sa mi narodila zdravá dcéra aj vnučka.
Záznam RTVS o zmene zákona o materskom mlieku
Občianske združenie Malíček po ôsmy krát pripravilo slávnostný koncert pri príležitosti Svetového dňa predčasne nardenýchd detí. Súčasťou večera bolo aj odovzdávanie ocenení Purpurové srdce osobnostiam, ktoré významne prispeli k zlepšeniu podmienok v starostlivosti, osvety o predčasných pôrodoch a následnej starostlivosti o predčasne narodené deti.
Podujatie sa konalo pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej. Dalito.sk o tom informovala Ľubica Kaiserová, predsedníčka a štatutárny zástupca Malíček, o.z.
„Narodenie bábätka sprevádzajú úsmevy, gratulácie širokého príbuzenstva a predovšetkým radosť z nového života. Keď sa vám však bábätko narodí predčasne, je nesmierne ťažké prežívať radosť. Zrazu sa jeden z okamihov, ktoré majú byť v živote najkrajšie, zmení na skľučujúci zápas strachu, ľútosti, osamelosti a úzkosti, či to drobček vôbec zvládne a prežije,” povedala Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ Malíček.
Myšlienka Preemie Hearts “Srdce predčasniatka” vznikla ako snaha vyplniť prázdno, ktoré mnohí počas tohto obdobia strachu, chvíľ striedania sa nádeje s beznádejou pociťovali a pociťujú. Tento symbol malinkého srdca sfarbeného do purpurova, teda farby predčasniatok, spája po celom svete životné osudy rodín predčasne narodených detí.
Sklo predstavuje ich silu a zároveň krehkosť, purpur ich kráľovský obdiv, jedinečnosť vlákien štruktúry každého srdca znamená neopakovateľnosť osudov predčasniatok, slza z neho stekajúca pripomína slzy matiek a najbližších, slzy strachu a radosti, ľútosti i nádeje. No každé z nich spája srdce, symbol života, nádeje, no predovšetkým lásky a vďaky.
Merala 34 centimetrov, vážila 880 gramov. Po 20 rokoch sa vrátila do nemocnice