Nezmestíte sa do vlastného bytu? Ako získať úložné priestory

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Free Photos
DALITO -

Nájsť úložný priestor v malom byte môže byť spočiatku výzva. Ak ale poznáte osvedčené metódy, ako si poradiť s malými rozmermi bývania a vyťažiť tým z priestoru maximum, o úložné miesta nebude vôbec núdza.

Nájsť spôsob, ako získať voľné miesto na uskladnenie vecí, býva najmä v malých domácnostiach pomerne problematický. Každý nový nábytok predstavuje ďalšie obmedzenia, ktoré sťažujú bežné fungovanie. Aj malé priestory bytu ponúkajú pár úložných priestorov navyše a možno ste o nich ani len netušili. Poďme sa preto pozrieť, ako sa dá zariadiť malý byt takým vybavením, aby ste využili každý centimeter štvorcový.

Systémové usporiadanie

Organizovaná domácnosť malých rozmerov si bezpodmienečne vyžaduje aj robenie určitých kompromisov. Minimum nábytku prevzdušní priestor a byt bude pôsobiť svetlejšie. Každý kus nábytku by mal mať svoje opodstatnenie a vopred stanovené aj vhodné miesto. Malé rozmery bývania zbytočne neprepĺňajte a vyhnite sa veľkému počtu doplnkov. Práve vďaka takémuto vybaveniu by priestor rozhodne nepôsobil vzdušne. Prípustný nie je ani chaos či hromadenie neporiadku, to by totiž bývaniu na veľkosti len ubralo. Vyberte si len taký nábytok s garanciou každodenného použitia, čím viac predmetov by ste totiž v malom byte nazbierali, tým opticky menší by sa vám zdal.

Špeciálne spracovanie nábytku

Ak je dispozícia malého bytu problematická a obmedzuje vás pri hľadaní vnútorného vybavenia, vstavaný nábytok na mieru predstavuje investíciu, s ktorou naplno využijete každý centimeter štvorcový a zároveň aj niečo na voľnom priestore ušetríte. Týmto riešením je nevyhnutné sa zaoberať obzvlášť v malých priestoroch, nakoľko aj také bežné umiestnenie skrine môže byť pri celkovom fungovaní pomerne obmedzujúce.

Multifunkčnosť nábytku

Pri každej jednej kúpe nábytku zvážte aj možnosť úložných priestorov. Nevyhnutný výber postele či sedačky môže okrem svojho bežného použitia ponúknuť aj niečo navyše. Každé získanie úložného priestoru bez toho, aby ste museli hľadať voľné miesto, je v tomto prípade vysoko cenené. Úložné riešenia pod posteľ či priamo do nej sú typickým príkladom toho, ako vyťažiť z postele viac ako len miesto spánku a odpočinku. Vhodné je ale myslieť na túto multifunkčnosť v každej miestnosti a preto aj sedačka s nožičkami umožní ako ľahšie upratovanie, tak aj možnosť uskladniť niečo priamo pod ňu.

Efektívne uskladnenie

Neobmedzujte sa pri hľadaní úložných priestorov a umiestnení nábytku len na podlahu a steny do úrovní očí. Skúste využiť aj vrchné a menej prístupné časti stien a zaplniť nevyužité miesta. Voľné miesto nad dverami sa vám môže zdať spočiatku nevhodné, pre upevnenie políc je ale natoľko praktické, že sa čoraz častejšie v malom byte takéto riešenie využíva. Vhodné je zvážiť aj umiestnenie nástenných knižníc či rôznych regálových systémov. Aj tie najvyššie časti dokážete využiť na uskladnenie predmetov, s ktorými sa nechcete rozlúčiť. Napríklad taká knižná polica vo vrchnej časti stien takmer po celom obvode izby sa postará o skutočne moderné dizajnové prevedenie a nástenný vešiak zase plnohodnotne nahradí ten klasický.

Pracujte s aktuálnym vybavením

Pri hľadaní úložného priestoru sa okrem vytvárania nových miest upriamte aj na súčasné vybavenie miestností. Aj v takej detskej izbe môžete získať priestranné úložisko na hračky, ak nevyužijete policu na ich rozmiestnenie, ale namiesto toho siahnete po úložných riešeniach do detskej izby vo forme viacerých boxov. Nielenže pôjde o efektívny spôsob, ako naučiť dieťa k tomu, aby dodržiavalo poriadok, ale takéto spracovania sú skutočne dizajnové a perfektne podčiarknu vizuál detskej izby. Navyše s nimi získate oveľa viac miesta na uskladnenie vecí v porovnaní s tým, keby ste ich len voľne umiestnili na dané police.

Nebráňte sa inováciám

Rôzne vylepšenia a odlišné spracovania sú v malých priestoroch len vítané. Či už pôjde o sklápací stôl alebo rozkladací systém pri pohovke, s týmito prevedeniami len získate. Sklápacie lôžko ponúka voľný priestor počas denného fungovania a stáva sa miestom na spanie počas noci. Ak o týchto verziách nábytku v malom byte uvažujete, vopred si premyslite, ako to bude celé dokopy vyzerať. Mať takéto spracovania je perfektnou voľbou, ako ušetriť nejaký priestor navyše. Pokiaľ ale nemáte vopred ujasnené, aké bude vaše fungovanie počas dňa a čo sa na vašom bývaní pozmení cez nočné hodiny, nemáte vôbec vyhraté a mali by ste si to ešte pred zariaďovaním premyslieť tak, aby ste si potom celkové fungovanie nesťažili.

Tieto rady ponúkajú možnosť, ako si zariadiť bývanie a nijako neupustiť od bežného štandardu domácností. Aj v malých metroch štvorcových sa dá kvalitne fungovať bez toho, aby ste sa oberali o pohodlie. Dostatok úložných priestorov hrá v zariaďovaní malej domácnosti významnú rolu, skúste sa pozrieť aj na také miesta, s ktorými by ste prvotne ani nerátali.

Koronavírus je aj šancou pochopiť, ako veľmi napriek dočasnej izolácii jeden od druhého závisíme. Máme šancu porozumieť, aké neviditeľné vzťahy fungujú v jednotlivých ľudských činnostiach.  Aj na Dalito dopadla ťarcha situácie. To však ešte neznamená, že nežijeme život v súvislostiach a nechápeme aj situáciu našich reklamných partnerov, ktorí Dalito dôverovali aj v časoch “hojnosti”. Aj týmto neplateným článkom im chceme prejaviť úctu a poďakovanie. Preto sme každému počas pandémie ponúkli jednu inzerciu zadarmo.