Ako na Slovensku vypestovať najchutnejšie čínske hurmikaki
Názov ebenovník rajčiakový (Diospyros kaki) asi nikomu nič nepovie, iba odborníkom, pestovateľom a záhradkárom. Milovníci exotického ovocia sa však okamžité zorientujú, ak napíšeme hurmikaki. V slovenských záhradách stromy tohto čínskeho ovocia nájdete skôr výnimočne, aj keď ich pestovanie nie je vôbec až také zložité. Poradíme vám ako na to.
Nezameniteľné ovocie pochádza z Číny, kde sa jeho pestovanie začalo niekoľko storočí pred naším letopočtom, a odtiaľ sa rozšírilo do Japonska a Kórei. Rod Diospyros patrí do rodiny Ebenaceae a znamená „jedlo bohov“ (z gréčtiny).
„Väčšina druhov pochádza z tropických a subtropických oblastí. Sú stále zelené, ale niektoré z nich, ako napríklad D. kaki , Diospyros lotus L. a Dispyros Virginiana L., sú opadavé a prispôsobili sa miernym podnebiam. Väčšina odrôd vhodných na konzumáciu ovocia patrí do D. kaki , zatiaľ čo samotné D. kaki , D. lotus a D. virginiana sa zvyčajne používajú ako podpníky,“ uviedol pre Dalito.sk pestovať Peter Kocka zo záhradníctva Záhradný sen.
Typické chutné hurmikaki
Typická farba ovocia je žltá až oranžová, meniaca sa na tmavočervenú podľa dozrievania. Plody dokážu strom zasypať tak, že sa pod nimi až ohýbajú vetvy.
Sú však aj takí, ktorí si toto mimoriadne zdravé a chutné ovocie neobľúbili práve pre to, že v obchode naďabili na kus, ktorý hurmikaki pripomína iba vizuálne. Doma po ani niekoľkých dňoch nezmäklo a keď sa do neho zahryzli, jeho silná nedozretá trpká chuť ich od tohto inak vynikajúceho ovocia odradila na celý život.
„Pozná to každý, kto kúpil hurmikaki v obchode. Čerstvo odtrhnuté zo stromu je poškriabané, zjazvené, poznačené aj hmyzom. Hurmikaki v obchode je hladké. Svieti, lebo má na sebe umelý ovocný vosk. Akonáhle opustí sad, je postriekané komerčným náterom špeciálne vytvoreným tak, aby ovocie zapôsobilo na kupujúcich. Obsahuje fungicídy, ktoré potláčajú rast plesní, regulujú dýchanie ovocia a spomaľujú jeho dozrievanie. Komerčné povlaky predlžujú životnosť ovocia, aby sa dali zbierať, baliť, odosielať a predávať týždne alebo mesiace potom, čo strom opustilo,“ vysvetlil odborník.
Ako vypestovať čo najlepšie
Pestovanie zo semiačka ovocia kúpeného v obchode je takmer nemožné.
„Väčšina hurmikaki, ktoré sa predávajú v obchodoch, sú bezsemenné odrody to znamená, že vo vnútri plodu nie sú žiadne semená. Vypestovanie vlastných stromov (podpníkov) je tak dosť náročné. Aj zakúpenie semien nepatrí medzi najlacnejšie koníčky,“ upozornil pestovateľ Peter Kocka.
Ak sa predsa len na to odhodláte, má to svoje riziká.
„Semená by ste mali stratifikovať v chladničke a vo februári ich vysiať do hĺbky 4 až 5 cm do substrátu bohatého na živiny. Vyklíčia približne za mesiac, ale pripravte sa na to, že semenáčiky budú rásť veľmi pomaly. S výsadbou do záhrady si počkáte tri až štyri roky a na plody ešte o niečo dlhšie,“ vysvetlil v podstate jedinú zložitosť pestovania odborník, ktorý inak pestovanie hurmikaki v slovenských podmienkach nevníma ako príliš zložité.
Ak sa to predsa len niekomu podarí zo semena, tak pripomína, že rastlinku odporúča ponechať v kvetináčoch a podpníky zaštepiť, aby človek mal aj po rokoch nejakú úrodu.
Kam zasadiť hurmikaki
Mladé stromčeky je vhodné vysádzať na jar, keď je už pôda ako tak vyhriata alebo na jeseň do októbra, najneskôr novembra. Pôda totiž musí byť dostatočne teplá ešte aj v hĺbke výsadby, okolo +8 °C. Inak sa vám podpník nemusí správne zakoreniť.
Ebenovník je síce pomerne odolný voči aj nízkym teplotám a nezdevastuje ho ani -28 °C mráz, na severe Slovenska však treba mladým stromčekom venovať zvýšenú pozornosť, teda asi štyri roky ich chrániť.
„Samozrejme, že určité odrody treba chrániť buď nejakou textíliou hlavne v mladom veku stromu,“ vysvetlil začiatky pestovania hurmikaki odborník.
Aby sme vypestovali naozaj zdravé a kvalitné ovocie, na zasadenie mladého stromčeku musíme vybrať svetlé a slnečné mesto.
„Stanovište vyberáme s čo najväčšou akumuláciou tepla, napríklad u steny domu. Čím viac chránené stanovište proti vetru vyberieme, tým lepšie. Pôdu môžeme vylepšiť pridaním štandardného záhradníckeho substrátu. Pravidelná závlaha je potrebná pri suchších obdobiach a prvé dva až tri roky po výsadbe. Väčšina odrôd kaki je samoopelivá, takže pre tvorbu plodov postačí jedna rastlina,“ vysvetlil expert na hurmikaki aj v slovenských podmienkach.
Hurmikaki polievame skôr v mladom veku stromu hlavne po zasadení do zeme, vždy ich treba polievať ku koreňom, nikdy nie po listoch. A HLAVNE odstátou vodou. Vždy to záleží od celkových podmienok, aké ma strom na záhrade. „Okrem toho, s každým stromom sa treba predsa aj porozprávať, on sa nám potom pekne odvďačí,“ zamyslela sa pestovať hurmikaki.
Na Slovensku bez škodcu
Výhodou je, že hurmikaki nemajú problém s bežnou záhradnou pôdou.
„K výžive stačí bežné hnojenie s obsahom stopových prvkov. Škodcovia rastlinu v našich podmienkach nenapádajú, lebo u nás jej domáci škodcovia nežijú, „ vysvetlil výhodu pestovateľ Kocka.
Zaujímalo nás, na čo si musíme dávať najväčší pozor v slovenských podmienkach.
„Toto je ťažká otázka. Asi na susedov, ktorí závidia, aký máte pekný obsypaný strom plný vzácneho exotického ovocia,“ zažartuje odborník na pestovanie s tým, že asi na tú zálievku, a trpezlivosť, lebo nie každý strom dáva plody hneď.
Ebenovník zarodí plody na nových výhonkoch z minuloročného dreva. Aj keď vám bude pri tom asi srdce bolieť, musíte nájsť odvahu na to, aby ste odstránili plody, ktoré už na prvý pohľad nebudú na jeseň kvalitné. Takže plody musíte počas vegetácie preriediť a na strome nechať iba najkvalitnejšie. Dôležité to je aj preto, že hurmikaki zvykne veľmi hojne zarodiť a pod ťarchou plodov sa potom koráne lámu.
Na Slovensku nájdete pestovateľov, ktorí pestujú hurmikaki aj zo semena vlastných plodov a predávajú osvedčené, vyšľachtené a zaštepené odrody. Je to výhoda, pretože pri pestovaní zo semien stromček prináša úrodu až vo veku 5 –10 rokov, pričom plody zväčša nemajú požadované vlastnosti materského stromu.
A kedy zistíme, že môžeme hurmikaki už oberať a pochutiť si na našom vlastnom čínskom ovocí zo slovenskej záhrady?
„Kaki kvitne v druhej polovici mája a trvá to 2 až 3 týždne. Pokiaľ dôjde k poškodeniu mrazom, strom spoľahlivo regeneruje, avšak už bez kvitnutia. Plody dozrievajú koncom septembra až októbra. Nezrelé plody sú nepožívateľné, trpké. Najjednoduchší a najspoľahlivejší spôsob je nechať plody prejsť mrazom. V takom stave sa môžu nechať na strome až do Vianoc alebo ich nechať spoločne s jablkami dôjsť pri izbovej teplote. Keď je kaki pekne mäkké, rozrežte ho, pokvapkajte citrónom a lyžičkou dužinu vyberte.
Tak oceníte výbornú chuť tohto exotického plodu,“ prezradil Peter Kocka s tým, že ak zarodil strom veľa, čo takmer vždy, najlepšie je úrodu pekne poukladať do debničiek a hurmikaki odložiť na horšie časy na chladné miesto, najlepšie v pivnici.
(Ak vás tento článok zaujal, jeho autorovi alebo redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)