Hlavný hygienik SR pre Dalito: „Možno v priebehu budúceho týždňa sa otvoria hranice, ale naozaj to závisí na dohode vládnych činiteľov, nie na mne.“
Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) dnes vycestoval na svoju prvú zahraničnú cestu a podľa tradície do Českej republiky, kde sa stretol s predsedom vlády ČR Andrejom Babišom (ANO).
Na úvod stretnutia v Kramářovej vile v Prahe Igor Matovič oznámil, že od polnoci sa rušia všetky COVID-19 opatrenia na hraniciach aj zo slovenskej strany a slovenskí a českí občania opäť môžu slobodne cestovať medzi dvoma krajinami. Potvrdil, že núdzový stav pre hrozbu šírenia koronavírusu naďalej platí. Česká republika ho zrušila už pred viac ako dvoma týždňami.
„O núdzovom stave rozhodne budúci týždeň Ústredný krízový štáb a je iba v ich rukách ako rozhodnú. Aj pri rozhodnutí otvoriť hranice s Českou republikou bolo zlomovým bodom práve zasadnutie konzília slovenských špičkových vedcov, ktorých výsledok práce dnes vidíme, že Slovensko je z medicínskeho pohľadu zvládnutia koronakrízy európskou špičkou. Jednoducho týchto ľudí sa patrí rešpektovať. Momentom, ako mi títo ľudia dali zelenú, ktorá sa týka viacerých krajín a poverili ma, aby som s okolitými krajinami vyjednal vzájomne rovnaký prístup, tak môžeme pristúpiť k otvoreniu hraníc. Odkedy naša vláda prevzala moc sme sa rozhodli, že budeme rešpektovať pri akýchkoľvek rozhodnutiach rozhodnutie špičkového tímu slovenských vedcov, infektológov, epidemiológov a verejných zdravotníkov. Aj pri otvorení slovensko-českých hraníc som potreboval získať mandát a zelenú od práve tohto tímu a od tohto tímu mám mandát a zelenú na to, aby som povedal, voči ktorým krajinám sa otvoríme úplne,“ povedal na tlačovej konferencii na Úrade vlády Českej republiky slovenský premiér Matovič.
Na neustále predlžovanie núdzového stavu a tým aj zákazu zhromažďovania sa na Slovensku, už poukázala nielen opozičná strana SMER-SD, ale aj koaličný partner SaS.
Bývalý predseda vlády SR Peter Pellegrini (SMER-SD) a podpredseda NR SR, dnes povedal, že štát si už nemôže dovoliť robiť z ľudí rukojemníkov, len pre to, že to premiérovi robí dobre, že sa môže s ľuďmi a ústavou hrať.
„Ešte neposlúchate, tak vám ten núdzový stav nechám. Neviem, aký je dnes dôvod na to, že je núdzový stav a nebude až na budúci týždeň. Dôvody už pominuli dávno. Ešte raz pripomínam, ak tento štát neriadi pán Matovič, tak sa prosím choďte spýtať pani Kalavskej alebo pána Mistríka, a neviem koho ešte kto v tých konzíliách je, prečo zakázali tejto vláde, ak teda majú takú moc, prečo zakázali tejto vláde zrušiť núdzový stav v pondelok alebo utorok,“ pýta sa Pellegrini. Otázku sme zaslali aj hovorkyni hlavného hygienika Jána Mikasa. Odpoveď doplníme.
Nulová hodnota kĺzavého mediánu je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) impulzom na zrušenie núdzového stavu na Slovensku. Aj z toho dôvodu nemôžu za súčasných podmienok predstavitelia SaS jeho možné predĺženie na rokovaní vlády podporiť.
„Občania Slovenskej republiky si zaslúžia veľký obdiv a poďakovanie. Zdravotná situácia je veľmi dobrá, čo dokazuje aj dnešná nulová hodnota kĺzavého mediánu. Horšie je však na tom ekonomická situácia krajiny. Aj z toho dôvodu potrebujeme čím skôr pristúpiť k zrušeniu núdzového stavu. Odstrániť regulácie a stále platné obmedzenia, ktoré dusia ekonomickú aktivitu a začať žiť opäť normálny život. Následky z uzatvorenia ekonomiky začíname ešte len pociťovať, avšak práve rýchly zásah vlády ich môže do veľkej miery znížiť a zvrátiť tento pokles,“ uviedol predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič. (SaS).
Pri súčasnej epidemiologickej situácii nevidí zmysel predlžovania núdzového stavu ani predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Janka Cigániková (SaS).
„Núdzový stav nemá zmysel ani pre samotných lekárov a práve naopak je pre nich kontraproduktívny. Pacienti napriek výzvam lekárov aj ministra majú obavu počas núdzového stavu navštevovať zdravotnícke zariadenia, čo môže viest k vážnym zdravotným komplikáciám. Vrátiť sa do normálu aj čo sa týka plánovaných operácií je viac ako žiadúce,“ tvrdí Janka Cigániková.
Odpovedal Ján Mikas, hlavný hygienik SR
Po tlačovej konferencii slovenského a českého premiéra, kde dostali priestor na otázky tradične iba dve médiá z oboch krajín a prednosť dostali verejnoprávne, Dalito.sk oslovilo hlavného hygienika SR Jána Mikasa, člena expertného tímu, ktorý sprevádza všade aj premiéra Matoviča.
Aj ohľadom otázok, na ktoré od marca Úrad verejného zdravotníctva SR nereagoval. Pre obmedzený časový priestor sa nám nepodarilo položiť všetky.
Prečo trvá ešte núdzový stav, prečo nie je už krajina v takom normále, aspoň ako Česká republika?
Otvárali sme naraz veľa prevádzok, otvárali sme opatrenia na hraniciach, to znamená, že ešte stále potrebujeme čas, ešte potrebujeme zistiť, akým spôsobom sa vyvinie epidemiologická situácia, či náhodou nebudú rásť tieto prípady. Ale ak táto epidemiologická situácia sa udrží na takej úrovni ako je v súčasnosti, tak postupne budeme otvárať aj ďalšie opatrenia.
Uvoľnenie hraníc medzi Slovenskom a Českom, to sa vlastne koho týka? Týka sa to aj ľudí s prechodným pobytom?
Nemám úplne presné informácie ako sa páni premiéri dohodli, ale predpokladám, že aj občania Slovenskej republiky, aj občania s trvalým a prechodným pobytom, aby sme naozaj nerobili nejaké zbytočné obmedzenia ľuďom. Sami sme nepredpokladali, že je toľko Slovákov v Českej republike, ktorí nie sú nahlásení na trvalý a prechodný pobyt, ale promptne sme to vyriešili, aby neboli nejakým spôsobom diskriminovaní.
Ako to bude s občanmi Slovenskej republiky, ktorí sú v Rakúsku? Dnes je ten pohyb obmedzený pre Slovákov prichádzajúcich na Slovensko. Rakúsko už hranice otvorilo. Domov aj tak nemôžu bez karantén. Cez českú hranicu by sa teoreticky mohli dostať.
Áno, cez českú hranicu by sa teoreticky mohli dostať. Uvidíme ako dopadnú ešte rokovania na najvyššej úrovni s Rakúskom, lebo samozrejme treba prediskutovať tieto oblasti aj s ostatnými členskými krajinami, takže možno že sa dočkáme toho, že v priebehu budúceho týždňa bude niečo podobné aj s inými krajinami, všetko ale závisí na priamom rokovaní najvyšších vládnych činiteľov.
Rakúsko už hranice otvorilo, vy osobne to vidíte ako problém, že Slováci napríklad môžu dnes ísť z Rakúska do Česka a odtiaľ na Slovensko? Bojíte sa ich?
Je to istým spôsobom možno systém vynájdenia sa, ale z epidemiologického hľadiska až taký problém nevidím, lebo aj Rakúsko má dobré čísla, takže ak by k niečomu takému dochádzalo, tak zatiaľ tam problém nevidím, ale budeme to musieť nejako ošetriť v opatrení, teraz vám neviem presne povedať ako, ale naozaj ak bude epidemiologická situácia dobrá, tak si viem predstaviť uvoľnenie na hraniciach aj so samotnou Rakúskou republikou.
Slovensko oproti mnohým iným krajinám testovalo podpriemerne, mnohé testy boli tie isté u tej istej osoby. Naopak, nemajú sa teraz báť občania tých krajín, do ktorých sa rozbehnú Slováci? Veď premiér sa verejne vyjadruje, že Slovensko nezachytilo tisíce nakazených ľudí.
Ja si myslím, že Slovensko testovalo adekvátne množstvo, je kopec krajín, ktoré netestovali ani toľko, koľko Slovensko.
Ktoré?
No, pozrite si tabuľku, určite existujú štáty, ktoré testovali podstatne menej ako Slovensko. Veď Európa je vo svete. Ale, ak by boli prípady , ktoré by sme nezachytili testovaním, tak určite by sa tieto prípady prejavili respiračným akútnym ochorením, mnohé tieto prípady by končili hospitalizáciou v nemocnici a tam by sme ich zistili.
[table id=23 /]
Takže premiér straší?
V súčasnosti je ale situácia taká, že naozaj tieto prípady nemáme a v nemocniciach neležia stovky ľudí s akútnym respiračným ochorením, to znamená, že myslím si, že naozaj tá epidemiologická situácia na Slovensku je v súčasnosti dobrá. Uvidíme samozrejme ako sa bude vyvíjať o mesiac o dva.
Desaťtisíce Slovákov žijú alebo pracujú v Českej republike. Iba oficiálne ich je prihlásených 121 tisíc. Vás to číslo prekvapilo, ale neprihlásených je vraj raz toľko, od študentov, brigádnikov, tých čo chodia na týždňovky a podobne. Viac ako tri mesiace nevideli svoje rodiny, až minulý týždeň ste im „darovali“ 48 hodín. Prosím, môžete im vysvetliť, aký je rozdiel v infekčnosti koronavírusu medzi 48 hodín a napríklad 48 hodín+24? Alebo 48 hodín na Slovensku, 24 hodín v ČR, potom zasa 48 hodín na Slovensku ….a takto dookola, ak sa nechceli dostať do karantény? Alebo domáca karanténa dva týždne a štátna podľa testov? A neprešiel ani týždeň a zasa je všetko inak? O čo tu vlastne ide?
Ťažko je niekedy na niekoľkostranové opatrenie napísať všetky životné situácie. My sme v tom konzíliu naozaj išli postupnými krokmi.
Ale keď je teda ten vírus taký nákazlivý, tak prečo niekto nie je 48 hodín nebezpečný a niekto pri návšteve 48 hodín+24 hodín už je a musí do karantény? Alebo by sa točil dokola 48 hodín, 24 von, 48 dnu…už nie je, tak to vám už neprekáža?
No, nákazlivý je rovnako, len tam máte väčší čas expozície, tak máte väčšiu šancu, že sa nakazíte.
Takže 48 hodín dnu, 24 hodín von, 48 hodín dnu už nie je nebezpečné?
Ja som mal tú myšlienku, že postupne sme išli aj ohľadom uvoľňovania opatrení. To znamená, že najskôr sme dali 24 hodín až potom 48 hodín, v súčasnosti to vidíme, že to bude zatiaľ neobmedzene, aspoň zatiaľ s českou republikou.
Keď ste videli zábery z rakúsko-slovenskej hranice, kde rakúski policajti sa už na to nemohli pozerať a išli dohovoriť slovenským, aby dieťa, ktoré nevidelo svojho otca mesiace, ho mohlo aspoň objať cez betónovú zátarasu, ako ste sa cítili ako epidemiológ? Že sa to dieťa môže nakaziť od svojho otca, ktorý mal aj negatívny test na COVID-19, ale vy ako hygienici ste ho nerešpektovali?
Neviem o týchto prípadoch, ale samozrejme nemalo by sa to stávať, lebo však to Rakúsko nemá zlú epidemiologickú situáciu, naopak si myslím, že porovnateľnú….
Tak to vysvetlite Slovákom, ktorí sa dnes nemôžu dostať domov ani na 48 hodín s negatívnym testom, inak do štátnej alebo domácej karantény so sledovacou aplikáciou. Môžete to prosím vysvetliť tým ľuďom, prečo sa musia objímať cez betónové zátarasy v 21. storočí? Podľa zahraničných médií robí obštrukcie na hraniciach slovenská strana a vy vlastne teraz hovoríte, že Rakúšania sú na tom ako my…
Neviem presne o tomto probléme, ešte raz zopakujem, z epidemiologického hľadiska, tu nevidím až taký problém s Rakúskom, môžeme sa s tým zaoberať na konzíliu odborníkov, že by sme toto mohli v spolupráci s ministerstvom vnútra a policajným zborom doriešiť…
Či sa môžu objímať bez betónových zátarás, alebo, že konečne môžu slovenskí občania ísť domov aj cez rakúsko-slovenskú hranicu ako Európania?
Ja si myslím, že situácia po dnešku je asi taká priaznivá, že pravdepodobne príde k dohode aj medzi Českou republikou, Rakúskom a Slovensko republikou. Dnes máme začiatok júna, tak si myslím, že možno v priebehu budúceho týždňa sa otvoria hranice, ale naozaj to závisí na dohode vládnych činiteľov, nie na mne.
Prečo ste na konzíliu tvrdili, teda členovia vášho expertného tímu, že hrozbou je Česká republika aj pre to, že má medzinárodné letisko, kde za 24 hodín počas najväčšieho piku pristávalo 6-7 lietadiel iba z Ruska? Tvrdil to elitný expert prof. Krčméry 28. apríla a nebola to pravda. Pražské letisko to okamžite pre Dalito.sk dementovalo. Prečo vaše konzílium takto šírilo nepravdy a tým strašilo ľudí?
Ja som neinformoval ohľadom leteckej dopravy, ja určite nie, neviem aké mal informácie, ale čo som s ním mal naposledy možnosť hovoriť, sme sa zhodli iba na rizikovosti leteckej dopravy ako takej. Nemám informácie, ani som isto ja také nepodával, kedy a kde pristávajú lietadlá z Ruska, to neviem.
Čiže leteckú dopravu už nevnímate ako problém? Aj pražské letisko postupne pridáva pravidelné linky…
No, letiská celkovo ako také áno, hlavne ak bude budú pristávať lietadlá z krajín, kde sa teraz epidemiologicky vyskytuje vírus, vtedy áno. Samozrejme krajiny, kde majú podobnú dobrú epidemiologickú situáciu , tak ten problém tam až taký nevidím.