Ladislav Dušek: „Proti sebe máme úplne normálnu prírodu, ktorá vyvinula úplne normálny respiračný vírus, ktorý je iba rýchlejší a nákazlivejší ako bežná chrípka a v jarných mesiacoch sa ukázal v zraniteľných skupinách priebojnejší.“
Včera v Česku potvrdili 102 nových prípadov covid-19. Je to najmenší denný prírastok za posledné dva týždne. Ministerstvo zdravotníctva ČR zverejnilo prvú mapu Českej republiky podľa rizika epidémie v jednotlivých krajoch.
Riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky ČR RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D. dnes vyhlásil, že Česká republika (ČR) nijakým spôsobom neskresľuje covid štatistiky a situáciu v krajine označil za dobrú a ničím výnimočnú. Rovnako ako v iných krajinách Európy, aj v ČR sa podľa neho potvrdila základná poučka biológie, že vírusy a respiračné ochorenia sa z populácie nesťahujú, nemiznú a neschovávajú sa, vírus ostáva a perzistuje.
„Osobne ma prekvapuje, že aj v letnom období je pomerne nákazlivý, ale stráca na sile, pretože inak by sme videli úplne inú situáciu v nemocniciach a medzi najzraniteľnejšími skupinami. Robíme pomerne veľké množstvá testov. V bežnom pracovnom dni cez 6 tisíc, takže sa nám ochorenie darí zachytiť,“ vyhlásil pred novinármi. Odmieta kritiku, že Česko testuje málo, podľa neho je viac zbytočné aj keď sa od septembra pripravuje na testovanie aj 20 tisíc testov denne. Kritici požadujú 30 tisíc testov.
Ťažké ochorenia majú susedia len v jednotkách. „Trúfam si povedať, že záťaž intenzívnej starostlivosti je teraz zanedbateľná. Aj preto by som momentálne epidemiologickú situáciu označil za prírodnú a normálnu, vírus postupuje populáciou. Určite sú aj miesta, kde o nákaze nevieme, pretože denne nemôžeme urobiť 10 miliónov testov a o dva dni to zopakovať. Proste žijeme s tým vírusom, ako v prírode ostal, tak ako populáciou postupuje,“ uviedol riaditeľ, podľa ktorého má krajina všetko pod kontrolou vďaka práci epidemiológov, ktorí denne kontaktujú desaťtisíce kontaktov.
Dodnes podľa neho epidemiológovia vedia vystopovať prípady a prideliť ich ohniskám nákaz. Aj koľkí z nich skončili s ťažkým priebehom ochorenia, ak vôbec. „Zdôrazňujem, že takých prípadov máme veľmi veľmi málo. Keby takto vysoké počty viedli k tomu, že by z počtu testovaných sa 20% až 30% dostalo do nemocníc s ťažký, priebehom, samozrejme by išlo o úplne inú situáciu, ale sú to naozaj jednotky,“ vysvetľoval pri zverejnení posledných dát a štátneho regionálneho semaforu.
„Samozrejme, nemôže nikto čakať, že vírus zanikne tak rýchlo, ako keď niekto fukne do sviečky. Vírus má stále pred nami 5, 10 až 14 dní náskok, takže sa ohniská postupne uhasínajú smerom dole a dlho to trvá, nie že niečo nefunguje,“ vysvetľoval riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky ČR RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.
„Ale vidím aj to, že sú to naozaj ťažkí seniori, napriek tomu, že mali diagnostikovaný covid-19, nejdú do nemocnice pre vírus, ale pre úplne iné ochorenie. Ak však zomrie, do štatistiky ho aj tak započítame. Sú to naozaj často veľmi starí ľudia a primárny dôvod ich hospitalizácie nie je covid, ale to, že majú dlhodobé iné zdravotné problémy, ale je jednoducho covid pozitívny,“ povedal s tým, že v júli malo ťažký priebeh ochorenia len 0,7% nakazených. Ochrana českých seniorov sa tak dramaticky zlepšila. Dôkazom toho je teda to, že ochorenie postupuje populáciou bez veľkej prieraznosti.
Je to príroda
„Proti sebe máme úplne normálnu prírodu, ktorá vyvinula úplne normálny respiračný vírus, ktorý je iba rýchlejší a nákazlivejší ako bežná chrípka a v jarných mesiacoch sa ukázal v zraniteľných skupinách priebojnejší. Dúfajme, že sme dnes svedkami vyhasínania jeho sily. Inak ten vírus sa normálne šíri prírodou podľa pravidiel, ktoré samozrejme v rukách nedržíme a kým nebudeme mať vakcínu, tak ich ani nikdy v rukách držať nebudeme,“ povedal český odborník, podľa ktorého je aj Praha bezpečná napriek tomu, že slovenské ministerstvo zahraničných vecí do nej neodporúča cestovať.
Ani v Prahe podľa neho netreba biť na poplach, lebo ide o prípady (klastre), keď presne vedia ako a prečo sa nakazilo veľa ľudí, ktorých už vystopovali. Boli to hokejisti v kempe a nočný klub Techtle mechtle, z ktorých sa to roznieslo do iných časti krajiny a vytrasovaní ľudia hygienikmi sú už doma v izolácii.
Upozornil, že žiadna eskalácia o nekontrolovanom šírení v ČR nehrozí a krajina je podľa dostupných dát, ktoré nijak neskresľujú, bezpečná.
„Konečne by sme mali pochopiť, že sa nemôžeme orientovať stále podľa jedného jediného čísla za deň. Dosť ma udivuje, keď čítam niektoré aj medzinárodné návody, ako posudzovať jednotlivé krajiny medzi sebou podľa celkového počtu diagnostikovaných. Tak, keď nejaká krajina začne menej testovať, tak bude mať menej diagnostikovaných. Než jej to v istom momente dojazdí do mortality alebo hospitalizácií, tak to máte asi 4 týždne , takže 4 týždne reportujete nádherné farbičky, pretože ak nediagnostikujete, tak nemáte veľké počty diagnostikovaných. Myslím si, že Česká republika v medzinárodnom priestore vyzerá veľmi dobre, lebo stále pomerne intenzívne testuje a stále to zlepšuje a denne reportujeme čísla bez akéhokoľvek zastierania, takže podľa mňa nie je dôvod ku kritike,“ uviedol odborník na dáta koronavírusu u susedov.
30 tisíc testov denne
Denne sledujú až 100 parametrov, z toho považujú štatistici 25 za naozaj podstatných. Určite nie množstvo, ale kvalitu.
„Ak v regióne zachytíte kvalitu, teda napríklad naraz 500 diagnostikovaných ľudí na jednom mieste a dá sa ohnisko uzavrieť, tak je to 500 na jednom mieste a nie je to alarmujúce číslo. Oveľa nebezpečnejšie môže byť číslo niekde 30 a nemusíme poznať ich pôvod. Takto by mali obyvatelia tie čísla čítať, kvalitu prenosu a jeho pôvod, to je odborná práca hygienikov a epidemiológov a je to úplne kľúčové na posúdenie situácie, nie iba koľko,“ vysvetlil riaditeľ českých zdravotníckych informácií.
Odmietol aj kritiku, že v krajine stále netestujú aspoň 30 tisíc testov denne.
„Podľa mňa sa testuje dobre a efektívne. Testujeme tam, kde je to naozaj potrebné. Ak to jeden deň vyskočí, to vôbec nič neznamená, ak sa to udrží aj ďalšie dni. To znamená, jeden deň 200 a potom ďalšie dni 200, 200,2 00… Tak to je predsa ešte stále perfektné , to je stále dobré! To totiž znamená, že to niekto rieši a nikde nám čísla neulietavajú. Prúser sa začína jeden deň 200, druhý 1,5 x 200, ďalší deň 2x 1,5 x200, ďalší 2,5 x 1,5 x 200 a máte tu exponenciu a v tú chvíľu by začal celý systém veľmi významne kričať. A to sa nám v Českej republike ešte nestalo!“ povedal s tým, že najdôležitejšie číslo si takmer nikto nevšíma a nikto o ňom nepíše. Číslo nakazených zdravotníckych pracovníkov. Oni ho sledujú dvakrát denne.
Ignorujeme najdôležitejšie číslo
„Podstatné je upozorniť, že vývoj počtu nakazených nie je pre analýzu rizík to najdôležitejšie číslo, ako to často v médiá prezentujú. Je to len počet popisný. Stále sa objavujú správy, že Česká republika dosiahla nejaké počty aktuálne diagnostikovaných. Nepleťte si to s pojmom nakazených. Sú to tí, u ktorých tú diagnózu poznáme. A či ich máme 3 alebo 4,5 tisíc je predsa jedno. Títo ľudia sú v karanténach, napríklad aj doma, buď sú chorí alebo im nič nie je, ale sú pod kontrolou, ochorenie ďalej nešíria. To znamená, že oni nie sú najpodstatnejší, ktorých máme ďalej sledovať. K tomu, akýkoľvek kumulatívny údaj nakazených od počiatku epidémie je úplný nezmysel. To niektorí používajú len pre to, aby nakreslili pekné krivky. Ale covid nie je rakovina, toto nie je chronické ochorenie až do konca života človeka. Takže počet ľudí, ktorých sme tu mali v marci si vôbec nenačítavajme do júla, pretože je to zbytočné. Je to zbytočné porovnávať, pretože je už úplne iná situácia. Predsa to ochorenie covid-19 u ľudí, ktorí boli chorí v marci odznelo a už nie je. To znamená , že toto sú naozaj už iba popisné parametre. Rizikové sú už iba podiel záchytov z urobených testov a najmä na tip daného testu. O jednom parametre, sa však vôbec nepíše. Ja ho považujem za úplne najzásadnejšie a sledujeme ho dvakrát za deň. Priamo v reálnom čase a to, koľko zdravotníkov je nakazených covidom. Masívna nákaza zdravotníckych pracovníkov môže predsa ohroziť chod nemocnice aj pre necovidových pacientov. Momentálne máme 27 nakazených lekárov a 88 sestier. Ak by sa vymklo toto číslo kontrole, oznamujem to všetkým, aj armáde.,“ uviedol pre novinármi riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky ČR RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.
(Ak vás tento článok zaujal, jeho autorovi alebo redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)
Podrobnosti prečo je ČR bezpečnou krajinou podľa jej epidemiológov
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo mapu stupňů pohotovosti, všechny okresy v ČR jsou nyní bez rizika komunitního přenosu
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo mapu stupňů pohotovosti. Stupně pohotovosti vyplývají z aktuální epidemiologické situace. Okresy ČR jsou aktuálně převážně bílé, tedy se zanedbatelným rizikem, devět z nich je zelených, bez rizika komunitního přenosu. Stupně pohotovosti budou zveřejňovány týdně pro jednotlivé okresy ČR.
V České republice začíná fungovat systém, který označuje jednotlivé okresy podle míry nákazy COVID-19. Systém je rozdělen na čtyři stupně rizika, které jsou označené bílou, zelenou, žlutou a červenou barvou, tzv. semafor. Bílá znamená nulové či zanedbatelné riziko, zelená pak výskyt nákazy bez komunitního přenosu v ČR, žlutá znamená počínající komunitní přenos a červená narůstající anebo přetrvávající komunitní přenos v ČR.
Většina okresů spadá po 31. týdnu (24.7.2020 – 31.7.2020) pod bílou barvu, s nulovým rizikem nákazy. Do zelené barvy, která značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu ČR, pak spadá 9 okresů, a sice Karviná, Frýdek-Místek, Praha, Prachatice, Jihlava, Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město a Brno-město. Aktuálně nejvyšší počet osob s COVID-19 na 100 tisíc obyvatel je na Karviné (217 na 100 tisíc) a nejnižší pak má Brno-město (44 na 100 tisíc). Nejvyšší počet nově diagnostikovaných za posledních 7 dní na 100 tisíc obyvatel zaznamenalo Prachaticko (78 na 100 tisíc) a nejnižší má Ostrava-město (14 na 100 tisíc).
„U nulového stupně je riziko minimální, první stupeň pak znamená sporadický výskyt nákazy. Komunitní přenos tedy v tuto chvíli dle aktuálních dat neprobíhá. Druhý ani třetí stupeň rizika v žádném okrese ČR stanoven nebyl. Epidemiologická situace se zklidňuje také v Moravskoslezském kraji. Po celý týden tento kraj nepřekročil hodnotu 20 % celkového počtu nově diagnostikovaných v ČR. Výsledky trasování ukazují na mizící riziko nekontrolovaného komunitního šíření. Jediným okresem, kde jsme zaznamenali šíření nemoci se záchyty mezi 10 – 20 případy denně, je Frýdek-Místek. Situaci ve všech okresech monitorujeme a vyhodnocujeme na denní bázi,“ uvedla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová a zdůraznila, že stupně pohotovosti jsou zveřejňované primárně jako informační služba pro občany, jako systém včasného upozornění na měnící se epidemiologickou situaci.
Hodnotí se 25 parametrů, která jsou výsledkem týdenního souhrnu nad denními sledováními. Konečné rozhodnutí o daném stupni pro danou oblast je výstupem odborné expertízy epidemiologů a hygieniků. Velkou roli v něm hraje posouzení rizika komunitního přenosu, tedy rizika nekontrolovaného šíření v populaci, při kterém příslušná krajská hygienická stanice neurčí původ podstatného podílu zjištěných nákaz.
„Data pro zařazení okresů do jednotlivých rizikových skupin budeme vyhodnocovat vždy v pátek. Mapa podle semaforu tak ukazuje týdenní situaci, nejedná se o online mapu, ve které by občané viděli k dané chvíli platná opatření. Semafor jim ukazuje, jaká situace v regionech je a jaké kroky mohou případně očekávat. Aktuální semafor bude následně zveřejňován v týdenních intervalech, vždy pondělí v poledne,“ dodala hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.
Hlavní město Praha dlouhodobě kolísá na hraně rizika komunitního šíření, přičemž cca 18 % zjištěných nákaz nemá jasně určitelný původ. „Situace v Praze je kontrolována a je pozorováno jisté zlepšení. Jelikož rizikové trendy neeskalují a není patrný trend v nárůstu rizika pro zranitelné skupiny obyvatel, byl pro Prahu vydán stupeň pohotovosti jedna a byla prozatím zařazena do zelené barvy,“ uvedla Zdeňka Jágrová, ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy.
Vydání tohoto stupně pohotovosti je odborným rozhodnutím Krajské hygienické stanice Praha a sekce hlavní hygieničky ČR na MZ ČR.
Aktuální epidemiologickou situaci v České republice zhodnotil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek: „V současné době zachytáváme lokální ohniska nákazy tvořená z velké části pacienty s mírným průběhem onemocnění. Koncentrované testování v lokalitách s vyšším výskytem onemocnění zvyšuje pravděpodobnost záchytu nakažených. Onemocnění s vážným průběhem je málo a tlak na vysoce intenzivní péči je téměř zanedbatelný. Proto můžeme současnou situaci hodnotit jako dobrou a zvládnutelnou.“
Co se týče vývoje počtu aktuálně hospitalizovaných osob pro COVID-19 v ČR, data za červenec udávají vytíženost na ARO/JIP z 19 %. Počet pozitivních osob byl za červenec 4 597 osob, z toho počet hospitalizovaných osob 253 osob. Celkem bylo za celé období hospitalizováno 1 749 pacientů, z toho 74 % bylo vyléčeno. V nemocnicích je hospitalizováno 123 pacientů, z toho 16,3 % v těžkém stavu.
„Počty pozitivních pacientů v ČR nejsou důvodem považovat onemocnění za závažnější než jiná infekční onemocnění, která mohou mít těžký nebo smrtelný průběh. Systém péče má dostatečnou záložní kapacitu, která by byla ihned aktivována v situaci hrozícího rizika nedostatku kapacity. V současnosti je volná kapacita ARO/JIP 1203 lůžek,“ uvedl Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, vedoucí Klinické skupiny COVID při MZ ČR.