Žena ako lepšia a horšia nosnica
Do redakcie Dalito.sk napísala Janette:
„4. októbra ma zaujal u vás článok o tom, že niektoré matky pôjdu do dôchodku skôr, lebo majú veľa detí. S týmto sa v zahraničí nestretnete. Nejde mi to do hlavy, prečo by mali matky ísť skôr do penzie, lebo majú deti. Čo má penzia spoločné s počtom detí? Začala som hľadať na internete, či nájdem na túto tému aj iné názory, ale nikde som sa o nich nedočítala. Je to prežitok zo socializmu? Takto diskriminujeme ženy s deťmi a ženy bez detí? Aký máte na to názor Vy? Rada by som rozpútala na túto tému diskusiu.“
Patrím medzi ľudí, ktorým záleží na rovnosti príležitostí vo všetko. Keď píšem vo všetkom, tak vo všetkom. Som presvedčená, že iba naozaj malé percento ľudí nemôže za to ako žije a práve tým by sme ako spoločnosť mali pomáhať. Potom sa pomoc nedostane tam, kde ju naozaj potrebujú. Život každého z nás je inak iba v jeho rukách a ak s ním nie je spokojný, mal by sa pozrieť za seba čo urobil preto, aby žil lepšie.
Osobne sa tiež nestíham čudovať, čo dokážeme na Slovensku úplne slobodne a dobrovoľne nielen navrhnúť, ale ešte aj za búrlivého potlesku odhlasovať v parlamente. Často spolu so ženami, ktoré najčastejšie vykrikujú na barikádach, že diskriminácia žien je neprípustná! Pritom množstvo výskumov už odhalilo, že ženy sa diskriminujú úplne samé a ešte aj dobrovoľne. Aj ja dodnes čakám na to, kedy sa ženské bojovníčky za svoje práva konečne ozvú, aké to je diskriminačné, takto za „nepočatie“ diskriminovať ženy!
Žena ako nosnica
Vraj do dôchodku pôjde skôr tá žena, ktorá mala viac detí, lebo že tie jej deti budú robiť potom na tých budúcich dôchodcov. Priznám sa, toto vyjadrenie sociálneho ministra mi prišlo akoby ženy prirovnával k lepšej a horšej nosnici. Tá, ktorá má viac detí je lepšia a tá, ktorá má menej horšia, prípadne tá, ktorá deti nemá, napríklad aj zo zdravotného dôvodu, tak tú treba asi utratiť. Je zbytočná, veď Slovensku neporodila dieťa!
Okrem toho, nechce sa mi veriť, že v tejto krajine žije ešte niekto, kto si na starobu neušetrí aspoň málo z toho, čo môže a spolieha sa na dôchodok.
Keď som si pozrela komentáre na sociálnych sieťach najmä od žien, z mnohých ma mrazilo. Rovnako, ako pri každom pohľade na pomýlenú tiež ženu pani Záborskú. Myslela som na tie, ktoré niekoľkonásobne prišli o deti, aj tie, ktoré ich porodili, ale osud im nedovolil sa z nich tešiť ani 24 hodín. Poznám takých viac. Alebo aj ženy, ktoré si už jednoducho viac detí nemohli dovoliť. Alebo už aj jediné dali rovno do jaslí, aby zaplatili aspoň šeky.
Chcela som sa za tie komentujúce ženy ospravedlniť aj tým, ktoré miesto materskej drhli v práci, aby platili aj tie “dokonalé” – tri a viac rokov na materskej.
Už je to 31 rokov!
Na Slovensku nič nové. Ak niekto diskriminuje ženy, najčastejšie sú to práve ženy a zopár pomýlených politikov, ktorí si dodnes nevšimli, že socializmus tu bol do roku 1989 a už nikdy viac! Bože, už je to 31 rokov!
Svetu mier všetkým „dokonalým ženám z mnohodetných rodín“ aj tým, ktoré so svojimi nemohli byť doma a popritom ešte pracovali aj na tie „dokonalé“.
…môžete sa upracovať aj na smrť, “nemaš deti (málo), nemaš pravdy”.
A hlboko sa skláňam pre tými, ktoré vlastné deti nikdy nebudú mať, lebo nemôžu. Aj pred tými, ktoré sa v tejto spoločnosti rozhodli deti nemať. Plne rešpektujem ich právo a nikdy sa ich nebudem na to tak hlúpo pýtať prečo?
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)
Úplne s pani autorkou súhlasím! Áno, tiež to považujem voči bezdetným za nespravodlivé a diskriminačné. Veď v čase, keď “detná” bola s dieťaťom na materskej dovolenke, bezdetná chodila do roboty a pracovala, nedostávala žiadne dávky, ale peniaze si musela zarobiť. Nevynechávala z roboty, že by čerpala OČR pri staraní sa doma o choré deti, ale bežne v robote musela práve za takúto kolegyňu zastupovať a dvojnásobne ťahať. Príde mi to, že bezdetná je dvakrát potrestaná – raz, že možno celý život trpí tým, že nemá deti a ďalší raz tým, že potom musí ešte “nadrábať” to, čo už si aj tak dvojnásobne odrobila. Dnes je slovo diskriminácia v móde a toto je diskriminácia v priamom prenose. Je to ďalšia facka na tvár bezdetných žien.
A u mužov ako to je? Tiež sú pri veku odchodu do dôchodku rozdelení na detných a bezdetných? Tiež majú bezdetní odchod dô dôchodku predĺžený?
A už vôbec nehovorím o tom, že prínos mnohých tých detí, za ktoré matka má čerpať výhodu – asi preto, že sa počíta, že budú na ostatných robiť – je pre spoločnosť v mnohých prípadoch nulový, ba priam záporný. Lebo mnohí dodnes žijú aj so svojimi potomkami len z rodičov a nerobia vôbec nič. Mnohí odišli do zahraničia a ich prínos pre túto spoločnosť je tiež nulový. Takáto diskriminácia nemá v súčasnosti opodstatnenie a treba ju okamžite zrušiť. Prečo sú bezdetné ženy ticho a neozvú sa voči tejto nespravodlivosti?
Pokúsili sme sa hľadať odpovede: https://www.dalito.sk/chvalene-aj-trestane-zeny-do-dochodku-podla-navrhu-krajniaka-bez-odpovedi/
Ďakujem za upozornenie na ďalší článok k tejto téme. Aj ten je veľmi zaujímavý. Ostáva už len veriť, že odborníci, ktorí budú rokovať, ako riadiaci výbor, si uvedomia fakt, že určovať odchod žien z pracovného života do dôchodku podľa počtu porodených detí je diskriminačné a musíme sledovať, či sa im takýto dôvod takejto hanebnej diskriminácie podarí vysvetliť, lebo veď čo je to za dôvod? Zatiaľ som vysvetlenie v článku nenašla.