Ako ruže prežijú zimu aj na balkóne aj zimné sadenie
Možno ani netušíte, ale ruža je jedna z mála kvetín, ktorú môžete sadiť celoročne. Obmedziť vás môže iba zamrznutá zem, do ktorej neviete vykopať dostatočne hlbokú jamu, aby ste ju zasadili.
Ružu považovali za symbol krásy už pred pradávnymi rokmi. Bohaté paničky ju dokonca používali ako platidlo. Antických umelcov očarila tak, že ich už 1600 rokov pred našim letopočtom maľovali na obrazy. Medzi najznámejšie milovníčky ruží patrila Kleopatra, ktorá lupene rozhadzovala po paláci, aby Marca Antónia upozornila na svoju prítomnosť. Ruže dodnes nájdete v mnohých erboch po celom svete, veľmi často aj na Slovensku. Dokonca sa podľa nich volajú aj vojnové konflikty alebo sú súčasťou erbov rodov aj miest. Napríklad aj Ružinov si už ružu pridal do erbu mestskej bratislavskej časti.
Ruža ako zábava
Mnohí tvrdia, že pestovanie ruží je umenie. Tí, ktorí sa ich pestovaním neživia a sadia ich len pre radosť majú opačnú skúsenosť. Dodržia zopár základných pravidiel a ich ruže im pravidelne robia radosť po celý rok až do mrazov. Ruža je totiž mimoriadne vďačný kvet, ktorý kvitne ešte aj vtedy, keď už máte záhradu dávno zazimovanú.
Ako teda pripraviť ruže na zimu tak, aby vám robili radosť aj o rok? A vedeli ste, že ružu môžete bez problémov pestovať aj na balkónoch a terasách?
„Samozrejme, úplne základnou zásadou je ich milovať a venovať im kúsok zo svojho srdca. K tomu pridajte základné pravidlá ich pestovania, ktoré ak dodržíte, nemáte dôvod sa obávať, že do jari nevydržia,“ povedala Pre Dalito.sk odborníčka zo záhradného centra Michala Brabcová.
VÝSADBA V ZIME
Nebojte sa ružu vysadiť aj v zime. Seriózne záhradné centrum vám ju predá pekne ošetrenú a pripravenú na zimu tak, že ju už len posadíte rovno do zeme.
„To nie je vôbec problém. Ak nemrzne, bez problémov ju môžete vysadiť kedykoľvek. Ak by to však chcel niekto urobiť v Škandinávii, odporučila by som mu, aby našiel taký kúsok nezamrznutej zeme, do ktorej vykope jamu a vloží do nej ružu aj s nádobou, v ktorej ju kúpil. Zahrnul a na jar ju potom pokojne môže presadiť pre potrebuje. Určite však ružu nemôže nechať niekde v chladnej pivnici do jari. Ruža patrí von a prežije aj tuhé mrazy, na ktoré ju však musíte pripraviť,“ vysvetľuje záhradná inžinierka.
CHRÁNENIE RUŽÍ PRED MRAZOM
„Zahrniete ich nejakou zeminou, najlepšie substrátom na ruže. Akoby ste okolo ruže urobili kôpku, ktoré robia krtkovia. Dobrá je aj mulčovacia kôra, ale zeminou to stačí. Ideálne je to zakryť ešte čečinou. Niekto na to používa aj textíliu. Spôsobov je viac,“ pokračuje v správnych zásadách prezimovania ruží v záhonoch či na balkónoch Michala Brabcová .
„Pnúce ruže takto nemusíme chrániť. Pri stromčekových si musíte dávať pozor, aby ste obalili aj korunku, ktorá nesmie zmrznúť. Nič nepokazíte ani tým ak obalíte aj kmeň. Rovnako postupujete aj pri ružiach na balkónoch. Tu však nezabudnite obaliť aj samotný kvetináč, aby nádoba nepremŕzala. No a na záver ich výdatne zaliať,“ pripomína záhradníčka na to, na čo často amatéri zabúdajú. Že aj v zime potrebuje rastlina vodu.
STRIHANIE RUŽÍ
Ak máte ružu zasadenú v záhrade, na zimu ju skrátite o jednu tretinu, rovnako postupujete aj u ruži v nádobe na balkóne.
„Pri čajových a veľkokvetých ružiach ich na zimu nestriháme celé preto, pretože ak by omrzli, tak z tých zopár očiek, ktoré by sme nechali na jeseň neostane na jar takmer nič. Ak po zime odstránime zeminu, kôru, textíliu a podobne, ruža nám môže radosť robiť aj ďalší rok. Ak vám klasická ruža cez rok vyrástla do výšky a aj po odstránení jednej tretiny máte stále pocit, že je v nádobe pred zimou nejaká vysoká, nič sa nedeje. Odstrihnutá jedna tretina naozaj stačí, lebo to už je iba naozaj vizuálna záležitosť,“ vysvetľuje záhradná expertka.
Na jar postupujete opäť podľa toho, o aký druh ruží ide.
„Ak je veľkokvetá alebo čajová, tak tie skracujeme opäť až na tri až päť očiek. Je to približne o ďalšiu tretinu menej. Pri pnúcich ružiach striháte iba vetvičky, ktoré zmrzli, sú škaredé a poškodené, ktoré už naozaj nerozkvitnú, len zbytočne ružu zahusťujú. Malé ružičky, malé klasiky, tie sa nestrihajú vôbec,“ vysvetlila Michala.
HNOJENIE
Ruže v zime nehnojíme, určite s tým vydržte až na jar. „Je to zbytočné. Rastlina si hnojivo aj tak nevytiahne. Najlepšie je hnojiť asi v strede marca, jednorazovo a veľa (asi ako pri paradajkách). Výborné sú biologické hnojivá, najmä kravský a konský hnoj,“ odporúča odborníčka zo záhradného centra.
Medzi najlepšie hnojivá patria aj tie, ktoré predávajú aj niektoré ZOO. Najmä 100% biologický produkt zo slonieho trusu. Vzhľadom k veľkému podielu vlákniny a malému množstvu čpavku patria medzi najkvalitnejšie.
POLIEVANIE AJ V ZIME
Ruža je krásna vtedy, keď jej venujete aspoň občasnú pozornosť aj v zime. Dostatočne ju polievate, v sezóne hnojte a hlavne odstraňujete už odkvitnuté kvety vždy nad prvým alebo druhým lístkom na stonke. Inak je ruža zbytočne vyčerpaná a nevyháňa nové výhonky a tým aj kvety. Ak nedodržiavate základné pravidlá, ruža síce „neodíde“, ale určite sa jej nebude dariť tak, ako ste očakávali. V sezóne skúpej na dážď ich výdatne polievajte dvakrát do týždňa. Na začiatku jari a leta poriadne pohnojte, najlepšie raz za dva týždne použite aj tekuté hnojivo.
„Ak v zime nebude mrznúť a ružu máte v nádobe a vidíte, že je stále zelená, to znamená, že stále dýcha. Stačí ak ju zalejete raz do mesiaca. Ak bude mrznúť, rastlina si vodu aj tak nezoberie, takže musíte ustriehnuť čas, keď vonku nemrzne. Ak je ruža v záhone, ideálne pre ňu je ak bude nasnežené, vtedy nemusíte polievať vôbec,“ spresnila Michala Brabcová zo záhradného centra.
VHODNÉ UMIETNENIE
Aj v zime potrebuje ruža dostatočný priestor a slnko (svetlo) aspoň 6 hodín denne. Pri výsadbe určite uprednostnite substrát na ruže, ktorý jej významne pomôže v prvých týždňoch po zasadení. Nikdy sa jej nebude dariť, ak ju umiestnite niekde do tieňa a už vôbec nie pod strom či do malého črepníka. Ak ružu vysadíte na balkóne, určite aspoň do 50 cm nádoby.
SPRÁVNY DRUH RUŽÍ
Každá kvalitná ruža má pri kúpe aj presnú popisku s názvom a čo potrebuje. Málokto si uvedomí, že najlepšie pre seba a ružu urobí to, ak si ju aj reálne prečíta. Ak je v cudzom jazyku, takmer vždy tam nájdete aj kresby o akú ružu ide. Či ťahavú, kríkovú, alebo klasickú, ako vonia, na aké ochorenia je háklivá, ako ju zasadiť a podobne. Ak dodržíte jej základné odporúčania, ruža by sa vám za zodpovednosť mala poďakovať. Tabuľku s informáciami nikdy nevyhadzujte. Čokoľvek sa s ružou začne diať, zvýšite si šancu na jej záchranu.