Čo sa stane s telom pri prejedaní sa

Dalito.sk/ilustračné foto: Dalito.sk

Vianoce a oslavy Nového roka máme za sebou a mnohí z nás pred sebou otázku, ako je možné sa takto prejesť? Žiaľ, možné to je. A aj keď si na druhý deň dáme množstvo prísľubov, že nabudúce sa tak nestane, dobroty na sviatočnom stole úplne zmažú všetky predsavzatia.

No kým opäť siahnete po ďalšom tanieri zemiakového šalátu, či údeného, bolo by dobré, aby ste vedeli, čo sa skutočne sa deje vo vašom tráviacom trakte, ak budete konzumovať veľký objem jedla.

OD ÚST AŽ PO KONEČNÍK

Náš zažívací trakt začína ústami a končí konečníkom, ale pre mnohých je to, čo sa nielen nachádza, ale aj odohráva medzi uvedenými „bodmi“ vstupu a výstupu potravy, záhadou. Úlohou tráviaceho traktu je jednoducho povedané, premieňať jedlo na energiu potrebnú pre naše fungovanie.

Viac si povieme už zajtra a rovnako všetky podrobnosti sa dočítate aj v našej novej knihe Zdravé črevo a trávenie – Mýty verzus fakty, ktorá už čoskoro bude „na svete“.

POMALÉ JEDENIE MÁ VEĽKÝ VÝZNAM

Po zjedení veľkej porcie jedla je pre mnohých otázne ako je možné „prepracovať sa“ sa z pocitu hladu do pocitu plnosti, bez nejakého prechodného stavu. Toto nastane pri rýchlom jedení alebo pri ignorovaní toho, keď nám telo ohlási, že už má toho akurát. Čiže telo nám povie, že sme už najedení. Aké by to bolo jednoduché rešpektovať tento signál a ďalej nejesť. No nie je to tak jednoduché. Naše telo má komplexný systém. Ten nám za pomoci rôznych hormónov (hormón grelín zvyšuje chuť do jedla a hormón leptín ju znižuje) a nervových spojení medzi mozgom a tráviacim traktom, ktoré reagujú na prítomnosť a neprítomnosť potravy, hovorí o tom, či sme hladní alebo najedení. Po zjedení veľkého objemu potravy sa ľudia môžu cítiť doslova „naplnený“.

PREČO SIGNÁL PLNÉHO ŽALÚDKU PRÍDE AŽ NESKÔR

Signál, ktorý prenáša pocit plnosti zo žalúdka do mozgu, je mierne oneskorený a počas jedenia postupné roztiahnutie žalúdka nedokáže rýchlo „odkázať“ mozgu, že už stačí. Presne preto sa u „rýchlych jedákov“ preplnený žalúdok ohlasuje až po jedle. Vtedy však už žalúdočný objem presiahne jeho normu.

JEDZ DO POLOSÝTA

Ak zjeme adekvátny objem potravy v primeranom čase, teda nie v chvate,  máme „iba“ pocit sýtosti, ktorý by nám mal potlačiť potrebu ďalšieho jedenia. Žiaľ nie všetci tento pocit „uznávame“ a rešpektujeme. Najmä počas sviatkov si veľa ľudí povie, že však ešte ďalší kúsok by zvládnuť mohli. Žalúdok to samozrejme zvládne, nakoľko prázdny žalúdok obsahuje okolo iba 40 ml. tekutín, ale priemerne naplnený objem žalúdka je až okolo 800-1000 ml. Tento objem je samozrejme pri prejedaní sa alebo u obéznych ďaleko vyšší. Poznáme opísané prípady, kedy objem dosiahol cez 2500ml. Zaťaženie celého nielen zažívacieho traktu, ale aj tela a pocity s tým následne spojené opisovať nikomu nemusím. Treba si však uvedomiť, že pri pravidelnom prejedaní môžu nastať trvalé zmeny.

Ako som vyššie spomínal existujú hormóny ovplyvňujúce hlad a pocit sýtosti. Obézni ľudia si postupne vytvoria odolnosť na hormón leptín, ktorý znižuje chuť do jedla. Čiže si ho musia vytvárať stále viac a viac, aby u nich dosiahol potrebný efekt na zníženie ich apetítu.

Takže priatelia, všetko s mierou a pomaly, najmä počúvajte svoje telo a predovšetkým, ak máme pocit sýtosti, treba vedieť, že dosť, znamená naozaj dosť jedeniu. Najmä nezabudnite sa popri tom všetkom aj dostatočne hýbať.  Aj s menšími porciami jedla sa dajú sviatky, ako aj celý rok užiť so zdravým trávením.