7 rád, aby ruže vydržali vo vode čo najdlhšie

Dalito.sk/foto: Dalito.sk
DALITO -

Ruža je dodnes najobľúbenejším kvetom sveta. Stále je to najčastejšie predávajúci kvet k sviatku sv. Valentína. Ruže začali písať svoju históriu pred 36 miliónmi rokov, presne takto staré sú ich skameneliny.

Počas románskeho obdobia sa začali šíriť na Blízky Východ, kde ich používali ako konfety hlavne na svadbách, ale aj v medicíne a samozrejme aj pri výrobe parfumov.  Rímska šľachta ruže priam zbožňovala, preto aj zakladala množstvo verejných záhrad, najmä na juhu Ríma.

Mnohé ženy majú výhrady k veľkým kyticiam ruží, ktoré nestáli málo peňazí. Doma podľa nich vydržia maximálne dva dni.

Základný problém je reťazec predaja kvetín. Kým sa dostanú k nám, trvá to týždne. Od pestovateľa napríklad niekde v Afrike, až do predajne pricestuje takmer na konci životnosti.  

Základný predpoklad úspechu je, aby ste kúpili nerozvinutú kvetinu. Ak má aj puky, do predajne pricestovala na sucho. To znamená, že stonka je dole zaschnutá. Narežete ju šikmo a necháte ju napiť. Dokáže to do 70% stonky, takže ju doma nemôžete vložiť do dvojcentimetrovej vody. Nie je totiž vysávač, takže nedostatok vody ju zlikviduje. Jednoducho ju nevytiahne až k puku.

„Nesmierne  dôležité je, dať jej do vody výživu, teda dezinfekciu, aby sa vo vode netvorili baktérie. Baktérie sú totiž sliz, ktorý upchá rastlinu. Môžete jej dávať vody koľko chcete, keď je rastlina upchatá, jednoducho uschne a zvesí hlavu. Nerozvinie sa, lebo sa vlaha nedostane až do kvetu. Funguje to ako embólia u človeka. A samozrejme nezabúdať zrezať kvetinu dva centimetre. Ak sú však baktérie v stonke, už nepomôže ani to,“ vysvetlil pre Dalito odborník na ruže Jiří Hemerle .

Ruže odporúča kupovať iba tam, kde ich predávajú v sklenených vázach, aby sme videli, že nie sú v skazenej vode. „Ak niekto naozaj kupuje kvety za drahé peniaze, každý zákazník musí mať právo vidieť celý kvet od stonky až po kvet,“ upozornil odborník.

7 rád, aby ruže vydržali vo váze čo najdlhšie:

  • Kupovať len nerozkvitnuté ruže.
  • Ruže len do čistej vázy, najlepšie do teplejšej vody.
  • Ružu pri 45 stupňovom reze skráťte o 1 až dva centimetre. Čím šikmejší rez, tým ruža dlhšie vydrží.
  • Stonku zbavte listov, ktoré by ostali vo vode a začali sa v nej rozkladať.
  • Nezabudnúť do vody dezinfekciu.
  • Ideálne meniť vodu každý druhý deň.
  • Pozor na prievan aj cigaretový dym.

Ak ste urobili všetko a puky ruží aj tak zvädnú, pomôcť môže ešte nočný kúpeľ ruží vo vani so studenou vodou.  

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)