Recept s históriou: Pravé krémové talianske rizoto
Rizoto je pôvodom zo severného Talianska a dodnes je jedným z pilierov milánskej kuchyne. Prvý recept na rizoto na svete publikovali v milánskych novinách „Il cuoco moderno“ v roku 1809, hoci korene tohto pokrmu siahajú až do 16. Storočia. Traduje sa, že prvý raz vzniklo rizoto vďaka roztržitosti kuchárky, ktorá varila ryžovú polievku, ale zabudla na ňu a vývar sa odparil. Kuchárka našla v hrnci lahodnú ryžu, jemnučkú ako smotanu, s kúskami zeleniny a mäsa.
Keď sa povie talianska kuchyňa, tak si väčšina predstaví cestoviny alebo pizzu. Kto však ochutná tradičné talianske krémové rizoto, okamžite podľahne kúzlu aromatických zrniek ryže obklopených jemným krémovým „obláčikom“.
Skúste si prevaliť tieto zvuky cez jazyk a ochutnajte ich „ri-zot-to“. Valivé, zlomkové a zároveň pomaly kĺzajúce. Takéto meno môže mať iba ryžové jedlo. Stačí si predstaviť jednotlivé zrná ryže pokryté obaľujúcou a voňavou omáčkou, varené, ako sa hovorí, „vo vlastnej šťave“.
Taliani tvrdia, že rizoto je urobené správne, ak je pripravené podľa originálneho receptu. Inak ide o pokrm z ryže, ktoré nie je hodné mena rizoto.
SUROVINY
2 hrnčeky ryže Arborio alebo Carnaroli, 1 väčšia cibuľa, ½ brokolice, 2 strúčiky cesnaku, 1 cuketa, 7 hrstí mladého špenátu, parmezán (podľa chuti), zeleninový vývar, 200 ml bieleho vína, olivový olej, kúsok masla (cca 50 g), soľ, korenie, kurkuma
POSTUP
- V hrnci rozpálime olej, na ktorom opražíme cibuľku.
- Keď je pekne „sklovitá“ pridáme ryžu, ktorú nepreplachujeme. Minútku ešte opekáme.
- Zalejeme horúcim vývarom a trochou vína. Dáme len toľko, aby bola ryža prikrytá.
- Pridáme soľ, korenie, kurkumu. Hrniec prikryjeme a necháme povariť.
- Ryžu v pravidelných intervaloch kontrolujeme. Akonáhle sa nám odparí vývar s vínom, prilejeme novú dávku. Ryžu musíme kontrolovať zhruba každých päť minút, aby sa nám neprilepila.
- Medzitým ako sa varí, nachystáme si zeleninu. Do panvice si kvapneme trošku oleja, necháme ho rozhorúčiť a pridáme cesnak. Opekáme tak pol minútky a pridáme zeleninu. Prikryjeme a necháme dusiť. Desať až pätnásť minút bude stačiť.
- Po 20 – 25 minútach bude ryža na pohľad vyzerať rozvarená, no po ochutnaní by mali byť zrniečka pevné.
- To je ten správny čas na primiešanie masla, ešte trošky vývaru a parmezánu.
- Nakoniec primiešame zeleninu a ochutnáme. Ak treba ešte dosolíme a dokoreníme.
- Naložíme už len na tanier, dozdobíme parmezánom, špenátom, či inými bylinkami a hor sa na to.
RADA
Pokiaľ chcete pripraviť talianske rizoto určite použite ryžu Carnaroli alebo Arborio. Aj keď aj v samotnom Taliansku sa používajú aj iné druhy ryže, tak Carnaroli je najbežnejšie používaná odroda ryže na rizoto a Arborio zasa preferujú milovníci milánskeho rizota.
Autor: Ján Poláček
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)