Jedným z kľúčových ponaučení je, že musíme viac počúvať odborníkov

Dalito.skúVľavo bývalý predseda vlády a nový minister financií Igor Matovič (OĽaNO) a vpravo bývalý minister financií a nový predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO)/foto: archív Igor Matovič

„Nie je dôležité, či je štátny aparát veľký alebo malý, ale ako dobre štát spravuje,“ napísal politológ Fareed Zakaria v najnovšej knihe 10 ponaučení pre postpandemický svet.

„Keď sa gréckeho premiéra pýtali, v čom spočíva úspech krajiny pri zvládaní pandémie, odpovedal: »Počúvali sme odborníkov«,“ pripomína Zakaria. Uvádza tiež príklad Nemecka, kde bol prístup „založený na faktoch“. Alebo Taiwan, kde na úspešné zvládanie pandémie dohliadal viceprezident, ktorý vyštudoval epidemiológiu na Univerzite Johnsa Hopkinsa v Baltimore a v minulosti ako minister zdravotníctva manažoval riešenie epidémie SARS.

„Boli však krajiny, v ktorých prvotný rešpekt k vede vystriedalo spochybňovanie odporúčaní zdravotníkov,“ konštatuje popredný americký politológ. Politici, ktorí nechcú počúvať odborníkov, „vytrhnú to či ono stanovisko, ktoré im vyhovuje, alebo vytiahnu svojich »odborníkov«, ktorí im odobria to, čo chcú aj tak urobiť“. Počúvať odborníkov či získavať fakty a riadiť sa nimi dnes už „nie sú neutrálne činnosti, ale sú nabité politickým významom“.

Isteže veda neponúka jednoduché odpovede „najmä nie vtedy, keď sa zaoberá novým fenoménom, akým je koronavírus“. Aj v súvislosti s pandémiou covid-19 stále ešte nepoznáme odpovede na viaceré dôležité otázky.

Lenže najmä v takýchto situáciách je nevyhnutné počúvať odborníkov. Nie ich spochybňovať, útočiť proti nim či podkopávať dôveru voči nim. Nehovoriac o tom, keď tomu, kto riadi, chýbajú nevyhnutné manažérske schopnosti alebo vníma kritikov svojich spôsobov ako nejaké temné sily. Výsledkom je potom „totálne zlyhanie“. Dodajme, že aj množstvo napáchaných škôd.

Odborníci musia verejnosti veci vysvetľovať, aby pochopila ako funguje veda, upozorňuje Zakaria. Odvoláva sa aj na harvardského vedca Stevena Pinkera, ktorý v apríli minulého roka varoval vedcov, že ich získaná autorita môže ľahko vyprchať a žiadal ich, aby „umožnili ľuďom nazrieť pod kapotu, nech vidia, ako to všetko funguje“.

Svet je dnes nesmierne zložitý. To, čo potrebujeme, nie je oslava nevzdelanosti. V snahe prežiť túto pandémiu, krízy s ňou spojené i krízy, ktoré v budúcnosti prídu, nutne potrebujeme „počúvať odborníkov“, zdôrazňuje Fareed Zakaria.

Viac počúvať odborníkov by malo byť jedným z kľúčových ponaučení pre postpandemický svet.

(Ak vás tento článok zaujal, jeho autorovi alebo redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)