Exkluzívne: Ružová záhrada princeznej HSH Grace v Monaku
Milovník ruží jednoducho pri návšteve slávneho mesta Monte Carla túto záhradu nemôže nenavštíviť. Najmä od apríla a v letných mesiacoch, keď ohuruje nielen farbami, ale aj vôňou. Záhrada ruží je síce súčasťou mestského parku v časti Fontvielle, ale inak je samostatnou záhradou mimoriadneho významu. Sadnite si na lavičku s erbom monarchie a kochajte sa.
Ružovú záhradu princeznej Grace založili v roku 1984 na pamiatku Grace Kellyovej, manželky kniežaťa Rainiera III. . Na vrchole slávy opustila Hollywood a vydala sa za monacké knieža Rainiera. Bola to svadba storočia, podobne ako pri Diane, s ktorou mala veľa spoločného. Navonok neprenikalo nič z jej tajných smútkov, melanchólie a rán na duši, no pod hladkou maskou Jej jasnej Výsosti vznikali trhliny. Najkrajšie chvíle prežívala so svojimi deťmi, avšak rokmi znášala čím čoraz horšie podriaďovanie sa manželovi a pravidlám kniežacieho dvora. Aj z jej smrteľnej nehody v roku 1982 sa zrodil mýtus.
HSH Grace
Monacké knieža Rainier III. sa s jej smrťou nikdy nezmieril a už sa nikdy neoženil. Záhradu ruží revitalizovali a posvätili v roku 2014. Bronzová socha princeznej HSH Grace, ktorú vytvoril sochár Kees Verkade v roku 1983 dominuje záhrade a bdie nad pokojom tejto lokality.
Návštevníci sa môžu osviežiť na centrálnom námestí rozloženom okolo bronzovej fontány na úpätí vodnej steny, ktorá je v noci osvetlená. Princezná Grace akoby osobne dozerala na nádherné šľachtené ruže v záhrade, kde je zasadených viac ako 4 000 jedinečných prvkov a pozoruhodných rastlín citlivo ošetrovaných umením záhradníkov. V celom Fontvielle Parku nájdete aj bylinkové záhony a nádherné vyšľachtené stromy.
Princezná Grace, bývalá americká hollywoodska filmová hviezda, ruže, kvety a rastliny milovala. V roku 1980 dokonca vydala knihu s názvom „Moja kniha o kvetoch“, v ktorej popísala kvety a rastliny, ktoré v nádherných monackých záhradách a na sídliskách vidíte dodnes. Medzi čistými ulicami a domami dokresľujú dokonalú krásu stredomorskej flóry.
Sadnite si a zatvorte oči
Záhrada nie je príliš veľká, ale ak chcete spoznať všetkých nielen pôvodných 150 odrôd ruží, určite si na to musíte vyčleniť dostatočný čas. Medzi ružami si posedíte aj na lavičkách v tieni, ktorých súčasťou sú aj erby európskej monarchie. Nezabudnite aj zatvoriť oči a zhlboka dýchať. Precítiť tú nádhernú vôňu, akú vedia poskytnúť len ruže. Neskôr venujte pohľad dole, smerom na pobrežie a prístav, ktorý chodí obdivovať celý svet.
Pre tých, ktorí sa zaujímajú o ruže, je v záhrade pripravený aj interaktívny terminál, ktorý vás presne naorientuje, kde aká ruža rastie. Návštevníci si môžu naskenovať QR kódy ruží, vďaka ktorým sa o nich dozvedia všetko.
Od východu do západu
Presné otváracie hodiny záhrada nemá. Jej kráľovské brány s monogramom princeznej Grace HSH sú pre verejnosť otvorené od východu až po západ slnka. Vstup do záhrady je zadarmo. Je to aj výborné miesto na prechádzku kočíkom alebo pre telesne znevýhodnených na vozíkoch, vrátane upravených toaliet.
Ružová záhrada, ktorú navrhol sám princ Rainier III. je rozmiestnená podľa zásad anglickej záhrady, ale výsadbou storočných olivovníkov si prísne zachováva stredomorský charakter.
Keď ju 18. júna 1984 oficiálne otvorili, zbierka ruží sa rozprestierala na ploche 3 000 m2. Záhradu v roku 2000 rozšírili a opäť ju otvorili k 30. výročiu tragickej smrti Jej jasnej Výsosti.
315 odrôd ruží
Dnes už na celkovej ploche 5 000 m2 návštevníci nájdu viac ako 315 odrôd ruží, pričom celkovo tu ošetrujú už 6 000 ružových kríkov rozdelených do siedmich tém. Vďaka prístupu k záhrade, nadácia, ktorá ju spravuje, získala certifikát Espace Végétal Ecologique (EVE).
V júni 2015 založili v Monaku organizáciu s názvom Les amis de la Roseraie Princesse Grace de Monaco. Jej prezidentom je Yves Piaget , dedič švajčiarskeho hodinára. Spoločnosť už pripravuje aj knihu o histórii záhrady a plánuje semináre orezávania ružových kríkov. Organizácia verí, že raz sa im tu podarí zorganizovať aj Medzinárodnú súťaž ruží. Samozrejme s požehnaním kniežackej rodiny.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)