Ameriku rozdelili vaperi, nová technológia a policajti
Amerikou v týchto dňoch otriasa škandál, ktorý spôsobila nová technológia. U verejnosti vyvolal vlnu nevôle. Na pláži v Ocean City, v štáte Maryland došlo k niekoľkým incidentom, pri ktorých polícia tvrdým spôsobom zasiahla proti skupinkám Afroameričanov.
Dráma na pláži
Dôvod je pomerne bizarný: mladíci mali pri sebe tzv. vaporizéry – elektronické zariadenia na prijímanie nikotínu (zjednodušene e-cigarety). Ich používanie je totiž na tejto pláži zakázané. Na kauzu upozornil portál NEXTECH.
Videá z policajných zásahov na pláži sa okamžite zaradili medzi najvirálnejšie na internete. Nakrútili ich svedkovia priamo na pláži. O incidentoch začali informovať aj renomované americké média ako napr. NBC, CNN a Wash Post. Upozornil na to technologický portál Nextech s tým, že teenageri sa na videách zatknutiu nebránili, napriek tomu ich polícia omráčila tzv. tasermi, ktoré paralyzujú nervovú sústavu na vzdialenosť 10 metrov. Jedného z mladíkov dokonca opakovane fyzicky napadli, aj keď už ležal na zemi a držalo ho niekoľko policajtov. Pri zásahu zatli aj tých, ktorí sa mladíkom snažili pomôcť.
Pobúrení Američania
Hoci sa incident stal v Marylande, pobúril verejnosť naprieč celou Amerikou. Spacifikovaní tínedžeri totiž neboli miestni a o zákaze vapovania na promenáde, preto ani údajne nevedeli. Ako upozornil CBS Baltimore, do Ocean City pricestovali z Harrisburgu na postgraduálnu oslavu. Miesto je Marylandskou turistickou lokalitou číslo jedna. Mladíci sa tu len chceli zabaviť a minúť peniaze, podobne ako tisícky iných turistov.
Prípad vyvolal vlnu pobúrenia aj z toho dôvodu, že presne v tom čase odsúdil sudca Peter Cahill na 22 rokov a šesť mesiacov väzenia bývalého policajta Dereka Chauvina za minuloročnú vraždu a zabitie černocha George Floyda, ktorého smrť spustila v USA vlnu masívnych protestov proti rasismu a policejnému násiliu, ktoré v tomto prípade trvalo deväť minút a skončilo sa podľa sudcu vraždou.
Vaporizér ako nová technológia
Najnovšie okrem kritiky použitia donucovacích prostriedkov však zásah na pláži proti vaperom otvoril aj diskusiu nad zmysluplnosťou samotného zákazu. Vaporizéry, ako nové technológie zo skupiny zariadení na elektronické prijímanie nikotínu (ENDS – electronic nicotine delivery systems) sa totiž tešia rastúcej obľube pre ich nižšiu škodlivosť oproti klasickým cigaretám. Incident sa preto môže kedykoľvek zopakovať na ďalších miestach, kde si vaperi nedajú pozor.
Prípady budú pribúdať
Portál nextech.sk upozornil aj na vyjadrenie analytička z Taxpayers Protection Alliance, Lindsey Stroud, ktorá upozorňuje, že podobné incidenty sa množia, pretože ich vyvoláva neprehľadná legislatíva a daňové zásahy v jednotlivých štátoch USA, ako i vo svete.
“Môžeme sa celý deň hádať o tom, či polícia alebo tínedžeri v tomto incidente nepochybili. To však nerieši základný problém, ktorým je, že aj dobre zamýšľané vládne politiky nakoniec plodia škody,” konštatuje, Lindsey Stroud.
Investigatívni novinári medzi vapermi
Nielen v Spojených štátoch existuje množstvo organizácií, lobujúcich za zásadné obmedzenie elektronických cigariet vrátane zákazu ich používania na verejných miestach. Práve vďaka ich lobingu nariadila americká federálna vláda aj mnohé samosprávy prísne opatrenia.
Investigatívna novinárka Michelle Minton pred pár dňami získala interné materiály o financovaní celosvetovej kampane proti vapingu, ktorú platí americký miliardár Michael Bloomberg, bývalý starosta New Yorku. Viac na nextech.sk.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)