Ivan Štefanec: V núdzi poznáš priateľov
Pri príležitosti 4. výročia online magazínu DALITO.sk sme oslovili osobnosti politického a spoločenského života na Slovensku. Dnes píše respondent Dalito.sk, politik, manažér, bývalý poslanec NR SR (SDKÚ-DS) a súčasný poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (KDH).
Obdobie pandémie je pre nás všetkých náročné. Mnohí stratili blízkych, prišli o prácu, či museli výrazne obmedziť svoje podnikanie. Od začiatku bolo jasné, že z krízy sa budeme môcť dostať len cez vyriešenie dvoch problémov: zdravotníckeho a ekonomického. A kľúč k týmto riešeniam sa odvíja od nášho členstva v Európskej únii.
Iste aj iné štáty dokážu krízu prekonať, no je otázkou, ako dlho to bude trvať a koľko ekonomických, a čo je horšie, zdravotných následkov budú na konci počítať. Európska únia na pandémiu reagovala presne tak, ako reagovať mala, tak ako je to vpísané do jej DNA: Solidaritou.
Krachujúce príbehy
Ekonomický aspekt krízy, ktorý môžeme rozmeniť na drobné v podobe krachujúcich malých a stredných podnikov, pretrhnutia dodávateľských vzťahov a výpadkami pri výrobe sme sa rozhodli vyriešiť bezprecedentnou finančnou injekciou v podobe Fondu obnovy, ktorý šesťnásobne prevyšuje povojnový Marshallov plán. Ten postavil na nohy západnú Európu a my sme jej v socialistickom Československu mohli len ticho závidieť.
Každá členská krajina si môže sama nastaviť priority, kam tieto peniaze poputujú. Či už na zlepšenie vzdelávania, digitalizáciu, infraštruktúru, alebo do zelenej ekonomiky. Popri Fonde obnovy poskytla Európska únia aj ďalšie finančné mechanizmy, vďaka ktorým sa mohli udržať pracovné miesta a mnohé firmy dokázali v čase uvoľňovania opatrení plynule pokračovať vo svojej činnosti.
Fond obnovy pozerá aj do budúcnosti. Má zabezpečiť to, aby bola naša ekonomika v meniacom sa svete konkurencieschopnejšia a viac odolná voči otrasom a krízam, ktoré nás v budúcnosti môžu očakávať. Vďaka solidarite a pomoci, na ktorej je Európska únia postavená, sa aj Slovensko môže zo súčasnej situácie dostať rýchlejšie a s menšími škodami, ako iné krajiny, ktoré stoja mimo európsky celok.
Záchrana života
Európska únia však nezachraňuje len ekonomiku, ale aj zdravie a životy. Spomeňme si, ako na začiatku pandémie chýbali ochranné prostriedky a dezinfekcie pre zdravotníkov aj bežných ľudí. Európska únia zabezpečila ich rýchly nákup a distribúciu tam, kde to bolo potrebné. Fungovali tiež presuny pacientov z najviac preťažených nemocníc, výmena personálu, materiálu aj cenných informácií o liečebných postupoch.
Európska únia prijala aj viacero legislatívnych opatrení, napríklad zníženie, či odpustenie DPH na ochranné prostriedky, ako sú respirátory, zmiernenie niektorých regulácií a podobne. Bez európskej spolupráce by sme tiež nemali dostupné vakcíny. Ich vývoj, výrobu a distribúciu spolufinancovala aj Európska únia a vďaka tomu sú k dispozícii pre každého záujemcu bezplatne a prakticky kdekoľvek. Pre prevenciu podobných situácií, akých sme svedkami počas pandémie vznikajú aj prvky Európskej zdravotnej únie, ktorá bude zabezpečovať nákup, skladovanie a prerozdeľovanie kritického materiálu, lepšie prepojí vedecké a klinické pracoviská a zvýši úroveň zdravotnej starostlivosti.
Nie je to samozrejmosť
Nič z vyššie vymenovaného nie je samozrejmosťou. Sú štáty a regióny, ktoré si podobný stupeň vzájomnej pomoci ani nevedia predstaviť a špeciálne pri vakcínach sú odsúdené čakať na to, čo sa im zvýši. Európska spolupráca má historicky mnohé úspechy a hmatateľné výsledky, ktoré vidíme v najrôznejších aspektoch našich každodenných životov. Jej efekt však, podľa môjho názoru, nebol nikdy tak výrazný a významný ako v posledných mesiacoch. Je najlepším vyjadrením slovenského príslovia, že v núdzi najlepšie spoznáme, kto sú v skutočnosti naši priatelia.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)