Ako funguje sublimačná tlač
Pod pojmom „tlač“ si väčšina zrejme predstaví hŕbu vytlačených dokumentov v práci. Prípadne, ak patríte medzi tých, pre ktorých majú stále vytlačené fotografie nezameniteľné čaro, tak vám určite napadne práve tlač fotografií.
Pripomeňte si hodiny fyziky
Stretnúť sa však môžeme aj s pojmom sublimačná tlač. Hovorí vám niečo pojem sublimácia? Ak si ešte pamätáte niečo z hodín fyziky, určite viete, že sublimácia je zmena skupenstva pevnej látky na plyn. Presnejšie povedané, priamo na plyn, keďže pri sublimácii je „preskočené“ topenie a teda zmena na kvapalné skupenstvo.
A sublimačná tlač nepoužíva toto označenie náhodou. Funguje totižto inak ako bežná tlač. V prvom rade je odlišný atrament. Atramentové náplne HP a iné, ktoré bežne používate vo vašej domácej tlačiarni, sú na sublimačnú tlač nepoužiteľné.
Hlavnú úlohu zohráva zmena skupenstva
Na sublimačnú tlač sa používajú špeciálne atramenty, ktorými sa najskôr tlačí na prenosový papier. Kde je v tom tá sublimácia? Hneď v ďalšom kroku! Následne sa tento výtlačok spolu s materiálom, na ktorom má byť vo finále vytlačený, vložia do termotransférového lisu.
Pôsobením teploty a tlaku sa na jednej strane premení skupenstvo atramentu z pevného na plynné (čiže nastane sublimácia) a zároveň sa otvoria póry materiálu, na ktorý má byť potlač aplikovaná. Atrament premenený na plyn tak vstúpi do materiálu a pri opätovnom znížení teploty sa premení naspäť na pevné skupenstvo a póry materiálu sa uzatvoria.
Ani sublimačná tlač nie je bez limitov
Opis tohto postupu vám možno pripadá zložitý ako mechanizmus luxusných hodiniek, ale sublimačnej tlači sa venujú zrejme v každej agentúre, ktorá vyrába rôzne reklamné predmety. Vďaka tomu, že atrament sa sublimáciou prakticky stáva súčasťou materiálu a nie je len na povrchu, je takáto tlač nielen veľmi kvalitná po obrazovej stránke, ale aj čo sa týka jej trvácnosti.
Takáto tlač má však aj svoje limity. Nedá sa použiť na textílie z bavlny a iných prírodných látok, ktoré nemajú póry, do ktorých by mohol atrament pri sublimácii preniknúť. Čo sa oblečenia a iného textilu týka, použiť sa môže „len“ na syntetické materiály. Pri pevných materiáloch, akými sú napríklad keramické hrnčeky, ale aj iné materiály, musia byť tieto „potiahnuté“ špeciálnym sublimačným lakom.