Onkologička: „Vyhladovaním“ nádoru riskuje pacient podvýživu i svoj život!
Zdravého človeka vždy poteší, ak zhodí zopár kilogramov z nadbytočných tukových zásob. Strata hmotnosti u onkologického pacienta však môže signalizovať nebezpečenstvo podvýživy. O ohrozených skupinách onkologických pacientov, nežiaducom úbytku hmotnosti, rizikách „vyhladovania“ nádoru i o rozdiele medzi špeciálnou enterálnou výživou a bežnými vitamínovými doplnkami výživy sme sa rozprávali s onkologičkou MUDr. Miroslavou Malejčíkovou z Národného onkologického ústavu v Bratislave.
Stretáte aj vo vašej prsníkovej ambulancii často pacientov, ktorí bojujú s podvýživou alebo sa skôr vyskytuje u iných nádorových ochorení?
Lekár zaoberajúci sa onkológiou vidí podvýživu u pacientov skoro denne. No stratu hmotnosti najviac ovplyvňujú hlavne nádory priamo zapojené do procesu prijímania a trávenia potravy. Patria k nim najmä nádory hlavy a krku, pažeráka, žalúdka či pankreasu.
Aké sú príčiny podvýživy u onkologických pacientov?
Je ich viacero. Prvou môže byť prekážka v priebehu tráviaceho traktu – t. j. nádor alebo nádorovo zväčšené lymfatické uzliny prítomné priamo v tráviacej trubici, alebo aj tlačiace zvonka a zužujúce priesvit tráviacej rúry. Druhou môžu byť účinky liečby nádorového ochorenia (chemoterapia, rádioterapia, biologická liečba). Môže sa spájať s nevoľnosťou, zvracaním, zníženou tvorbou slín či zmenou vnímania chuti. Ale i celkový stav pacienta – bolesť, strach a depresia – znižuje chuť do jedla a môže viesť k malnutrícii (podvýžive).
Prečo je pre týchto pacientov strata hmotnosti taká nebezpečná?
Chudnutie pri nádorovom ochorení je iné, ako keď redukuje hmotnosť zdravý človek. Kým u neho dochádza pri zredukovaní príjmu potravy k úbytku tukových zásob, u onkopacienta sa odbúravajú predovšetkým bielkoviny nachádzajúce sa vo svaloch. Zníženie svalovej hmoty vedie k zníženiu výkonnosti, zhoršeniu imunity, horšej tolerancii liečby, odkladom podávania chemoterapie, redukcii jej dávok a v konečnom dôsledku k zhoršeniu jej prežívania. Pritom o podvýžive hovoríme už pri poklese hmotnosti o viac ako 10 % za 6 mesiacov.
Môžu si ju pacienti nevedome spôsobiť aj sami?
Určite áno. Niektorí sa totiž rozhodnú nádor „vyhladovať“. Držia hladovku alebo vylúčia zo stravy sacharidy, aby nádor „nevykrmovali“. Prípadne detoxikujú organizmus dlhodobým pitím ovocných štiav a vylúčia príjem bežnej potravy. Dôsledky som spomenula vyššie.
Zmena jedálnička je však asi pri nádorových ochoreniach potrebná.
Strava onkologického pacienta by mala byť kaloricky a nutrične bohatá. Mala by obsahovať všetky živiny – tuky, cukry, bielkoviny, minerály a stopové prvky. Jedálniček by mal byť pestrý. Mali by tam byť zastúpené pestré potraviny. Jedlo rozdelené do viacerých porcií (5 – 6 razy denne). Treba sa vyhýbať smaženým, príliš mastným jedlám. Uprednostňovať hydinu, ryby, mäso, ovocie, zeleninu, mliečne výrobky, strukoviny, vajcia. Ak nejaká potravina ovplyvňuje účinnosť konkrétnej liečby, lekár na túto skutočnosť pacienta upozorní.
Dá sa podvýžive pri onkologických ochoreniach predchádzať a ako stabilizovať prípadne zabezpečiť želateľný nárast hmotnosti?
V prvom rade musí byť pacient o probléme podvýživy informovaný a musí si sledovať hmotnosť. Jej úbytok okamžite hlásiť svojmu onkológovi, ktorý rozhodne o predpísaní enterálnej výživy. Ak pacient trpí nevoľnosťami, treba si v ich čase jedlo rozdeliť do viacerých denných porcií (5 – 7 ráz denne). Keď je to možné, nebyť pri príprave jedla, lebo aj kuchynské pachy môžu podnecovať nevoľnosť. Prostredie by malo byť príjemné, v kruhu rodiny. Hlavné jedlo dňa odporúčam konzumovať v čase, kedy je pacient najviac výkonný. Nestanovovať si na to presný časový harmonogram. A ak je zmenené vnímanie chuti, po každom jedle si ústnu dutinu vypláchnuť aspoň čistou vodou.
Spomínali ste enterálnu výživu. Čo si pod tým predstaviť?
Prípravky enterálnej výživy sú vysoko koncentrované energetické a nutričné nápoje. Sú mliečnej povahy, vo forme džúsu, jogurtov, s prídavkom vlákniny či pre diabetikov. Na trhu sú k dispozícii v rôznych príchutiach a môžu dopĺňať alebo nahrádzať kalorický a nutričný deficit normálnej stravy. Ak len dopĺňame normálny príjem, stačia denne 1 – 3 nápoje. V prípade, že predstavujú celodennú „stravu“, optimálnych je 5 − 7 nápojov.
Líši sa táto výživa od bežných vitamínových doplnkov výživy?
Na rozdiel od bežných vitamínových doplnkov majú prípravky enterálnej výživy presné zloženie, kalorickú a nutričnú hodnotu. Vedia nahradiť denný príjem potrebných látok, ak pacient z rôznych dôvodov nevie prijímať potravu. Užívať ich treba dlhodobo, pokým pacient nie je schopný prijať adekvátne množstvo potravy vyhovujúceho zloženia a neklesá na hmotnosti.
Sú nutričné drinky voľne dostupné, či len na lekársky predpis?
Ich odporučenie ako aj predpis riadi ošetrujúci lekár. V prípade pacientov s rakovinou to môže byť onkológ, rádioterapeut či chirurg. Pacient si ich však môže zakúpiť v lekárni aj bez predpisu. Nutričné drinky by sa však mali predpisovať pacientom, ktorí nie sú schopní príjmom bežnej stravy zabezpečiť dostatočný prísun energie a bielkovín, na základe čoho u nich dochádza k strate hmotnosti a svalov. Výhody týchto „drinkov“ sú dostupnosť, vysoká koncentrácia proteínov a energie v malom množstve, dobré vstrebávanie a znížená záťaž pre tráviaci trakt. A, v neposlednom rade, ich úhrada zdravotnou poisťovňou po splnení základných podmienok. Informácie môže pacient získať u svojho lekára, lekárnika či na internetovej stránke http://onkovyziva.sk/ , kde sú nielen návody, ako by sa mal stravovať onkologický pacient, ale aj hmotnostná tabuľka, ktorá mu pomôže udržať si hmotnosť pod kontrolou.
Vedeli ste, že…
… až 53 % onkologických pacientov je ohrozených podvýživou? Vyplynulo to zo skríningu 4423 pacientov od 101 onkológov z 84 miest na Slovensku!
… 42 % pacientov stratilo v priebehu 3 mesiacov predchádzajúcich skríningu viac ako 5 % hmotnosti? Táto relatívne „malá“ strata značne komplikuje liečbu!
… u pacienta vážiaceho 70 kg je 5 % len 3,5 kg? Aj to už spôsobuje stratu svalovej hmoty, oslabenie srdca či pľúcnych svalov, čo je bezprostredné ohrozenie života!
Odporúčaný nutričný plán pre onkologických pacientov
· 2 l tekutiny denne
· 30 kcal / 1 kg telesnej hmotnosti pacienta denne
· 1,5 g bielkovín / 1 kg telesnej hmotnosti pacienta denne (dobrým zdrojom bielkovín sú hydina, ryby, mliečne výrobky a vajcia)
· Uprednostnite rastlinné tuky
· Konzumujte vyváženú a pestrú stravu v pravidelných malých porciách, aj 6-krát denne
· Jedzte to, čo vám chutí
· Ak stále strácate na hmotnosti, pod dohľadom lekára siahnite po špeciálnych nutričných drinkoch (enterálnej výžive)