Neandertálci slúžia stále ako dobrý clickbait…
Sme fascinovaní neandertálcami. Stále o nich vyhľadávame informácie, čo dokazuje aj Google Trends – vyhľadávanie anglického slova „Neanderthal“ (neandertálec) prekonalo aj vyhľadávanie spojenia „human evolution“ (evolúcia človeka). Tento stupeň slávy však predstavuje dvojsečnú zbraň.
Neandertálci totiž slúžia aj ako účinný clickbait (lákajúci ľudí klikať na odkazy), preto zvádzajú čitateľov sexi spravodajstvom, často v podobe „Neandertálcov zabilo X“ alebo „Neandertálci neboli takí hlúpi, ako si myslíme“.
Aj o tomto sa dozviete v novej knihe z vydavateľstva Ikar Príbuzní. „Dôležité čítanie pre každého, kto sa zaujíma o ľudstvo,“ povedal Yuval Noah Harari, izraelský historik a autor knihy Sapiens – stručná história ľudstva.
Táto kniha robí pre neandertálcov to, čo pre nás spravila jeho publikácia o stručnej histórii ľudstva. Odhaľuje príbeh, v ktorom je naším starým spoločným dedičstvom samotné ľudstvo.
Autorka Rebecca Wragg Sykes je popredná paleolitická výskumníčka, ktorá využíva svoje skúsenosti, aby sa s nami podelila o nové chápanie neandertálcov. Klišé o surovcoch odetých v handrách, ktorí obývajú zľadovatenú pustatinu, odsúva nabok a predstavuje ich ako zvedavých a bystrých znalcov svojho sveta, technologicky vynachádzavých a ekologicky prispôsobivých. Predovšetkým však dokázali prežiť vyše 300-tisíc rokov, ktoré charakterizovali výrazné zmeny podnebia.
„Ako prírodovedkyňu, biologičku – antropologičku ma táto kniha nadchla,“ tvrdí RNDR. Petra Švábová, Phd. Zo Slovenskej akadémie vied. „Spôsob, akým sa autorka priblížila k neandertálcom, je fascinujúci. Kniha je napísaná pre laickú verejnosť, ale obsahuje aj kvantum odborných paleoantropologických a bioarcheologických informácií.“
Kniha Príbuzní je určená tým, ktorí o neandertálcoch už počuli, aj všetkým ostatným: tým, čo prejavujú neurčitý záujem, aj amatérskym odborníkom, dokonca aj vedcom, ktorí majú šťastie, že môžu skúmať praveký svet.
Podľa Sykesovej na neandertálcoch záleží, vždy na nich záležalo. Vyznačujú sa popkultúrnou prestížou, akou sa nemôže pochváliť nijaký iný vyhynutý druh človeka. Medzi našimi dávnymi príbuznými (známymi ako hominini) predstavujú skutočnú špičku – veľké nálezy sa dostávajú na obálky významných vedeckých časopisov a do titulkov mainstreamových médií.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)