Ako sa chrániť proti prechladnutiu a chrípke? A čo robiť, keď sa nakazíte?
Úvod apríla by sme mohli z hľadiska počasia nazvať typickým aprílovým. Po „zábleskoch“ teplej jari, ktoré sme zažili ešte na konci marca, nás začiatok apríla privítal prudkým ochladením, akýmsi posledným „výkrikom“ zimy.
Budujte si imunitu a nepodceňujte nutnosť dostatočne sa obliecť
Aj keď by malo byť naozaj už len teplejšie, rána môžu byť ešte chvíľu zradné a spôsobiť nám zdravotné problémy ak podceníme výber vhodného oblečenia. Preto aj keď už budú denné teploty vyzerať prevažne lákavo, pri rozhodovaní sa, čo si obliecť do práce, sa pozerajte aj na rannú teplotu a rozhodne hneď neodkladajte dlhé svetre a kardigany, či v prípade potreby aj bundy.
Nechcete predsa skončiť na pľúcnej ambulancii v Bratislave, no nie? Čo okrem vhodného obliekania môže zabrániť prechladnutiu, či chrípke? Všeobecne by sa dalo povedať, že dôležité je posilnenie celkovej odolnosti vášho organizmu.
Mali by ste sa preto udržiavať v dobrej kondícii správnou životosprávou a dostatkom pohybu. Ak chcete, môžete skúsiť aj otužovanie. Dôležité je aj dôkladné vetranie a taktiež pravidelné umývanie si rúk. Vírusy spôsobujúce tieto ochorenia sa totižto môžu „zachytiť“ aj na našich rukách, či rôznych predmetoch, ktoré používame. Takýto prenos infekcie je síce zriedkavejší, ale je možný.
Základom je ostať doma a vyležať to
Ak však aj napriek vašej snahe nachladnete alebo vás chytí chrípka, prvoradý je pokoj na lôžku. Množstvo ľudí však namiesto toho, aby sa snažili chorobu vyležať na svojich pohodlných matracoch na mieru, ďalej pokračujú v bežnom živote a chodia do práce, či do obchodu. Skrátka medzi ľudí a šíria chrípku ďalej.
Ak však budete dodržiavať kľudový režim, nielenže nikoho ďalšieho nenakazíte, ale aj vaše príznaky odoznejú za 3 – 5 dní. Stačí pritom dbať na dostatočný prísun tekutín a v prípade potreby použiť lieky na tlmenie bolesti, či zníženie teploty.