Slováci opäť začínajú cestovať, nákup cestovného poistenia stúpol trojnásobne
- Za prvé štyri mesiace stúpol nákup cestovného poistenia medziročne o 234 %
- Cez pandémiu bolo najviac škôd v cestovnom poistení hlásených zo Slovenska a z Česka
- Za liečbu tráviacich problémov v Španielsku zaplatila Allianz 55-tisíc eur, nehoda na motorke v Thajsku stála 44-tisíc eur
Po viac ako dvoch rokoch globálnej pandémie koronavírusu sa svet pomaly otvára turistom a dovolenkári môžu viac-menej bez obmedzení navštevovať svoje obľúbené destinácie. Celosvetový lockdown prepísal štatistiky aj v poisťovniach. Najväčšia poisťovňa na trhu zaznamenala v roku 2020 pokles záujmu o cestovné poistenie až o 56 % oproti predkoronovému roku 2019.
Štatistiky záujmu o nákup cestovného poistenia kopírujú štatistiku poistných udalostí, keď v roku 2020 klesol v Allianz – Slovenskej poisťovni počet škôd z cestovného poistenia na 3 407, čo je o 58 % menej ako v predchádzajúcom roku. V minulom roku bolo dokonca škôd v cestovnom poistení o 76 % menej ako v období pred pandémiou. Za všetky škody v cestovnom poistení v minulom roku vyplatil Allianz 937-tisíc eur, pričom v roku 2019 náklady za tieto škody prevýšili 4,2 milióny eur.
Najviac škôd zo Slovenska
O tom, že minulý rok bol v cestovaní pomerne obmedzený, svedčia aj počty poistných udalostí hlásené z jednotlivých destinácií.
„Kým doteraz nám klienti hlásili najviac škôd z dovoleniek v Turecku, Grécku či Chorvátsku, minulý rok to bolo práve zo Slovenska a Českej republiky, ale paradoxne aj z Austrálie, kde sú ľudia zväčša na dlhodobejších študijných či pracovných pobytoch,“ vysvetľuje riaditeľ odboru likvidácie Allianz Milan Rajec. Aj počas pandémie utrpeli viacerí dovolenkári v zahraničí vážnejšie úrazy či choroby.
„Najväčšou poistnou udalosťou v posledných dvoch rokoch bolo tráviace ochorenie v Šanielsku, kde sme za ošetrenie a liečbu klienta uhradili 55-tisíc eur. V ďalšom prípade klient pri jazde na motorke v Thajsku utrpel nehodu a zranil si obe nohy. Náklady za liečbu dosiahli takmer 44-tisíc eur. Ďalší klient si pri nehode na motorke v Indonézii zlomil kľúčnu kosť. Účet v nemocnici presiahol 17-tisíc eur,“ uvádza M. Rajec. Allianz za posledné 2 roky eviduje aj viacero účtov v desiatkach tisíc eur za zájazdy, ktoré boli stornované v dôsledku ochorenia Covid-19.
Nákup poistenia stúpa
O tom, že cestovanie na dovolenku sa pomaly dostáva späť do starých koľají svedčí záujem o cestovné poistenie. „Za prvé štyri mesiace tohto roka evidujeme nárast online nákupu cestovného poistenia až o 234 % oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka,“ uvádza hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.
Bez poistenia ani na krok
Pri ceste do zahraničia odporúčame dovolenkárom uzavrieť si komplexné cestovné poistenie, teda poistenie liečebných nákladov, úrazu, batožiny, zodpovednosti za škodu a doplnkových asistenčných služieb. Cena komplexného cestovného poistenia pre dospelého v rámci Európy, vrátane Turecka je v Allianz 1,73 eur na deň.
„Veľkou výhodou pre klienta je, že v Allianz má neobmedzené krytie liečebných nákladov v cestovnom poistení, to znamená, že zaňho v prípade úrazu či choroby uhradíme účet v akejkoľvek výške. Je to užitočné najmä pri cestách do zámoria, keďže pri vážnejších nehodách a dlhodobých hospitalizáciách, napr. v USA či Kanade, sa účty neraz pohybujú v státisícoch eur,“ uzatvára L. Strnad Muthová. Viac informácií nájdete tu.