Trápite psíka dymom z cigariet? Pozrite sa, čo to s ním robí
Takmer polovica dospelých fajčiarov si neuvedomuje, že problém pasívneho fajčenia sa týka aj ich zvieracích parťákov. Na druhej strane, veľká väčšina z nich je rozhodnutá vzdať sa svojho zlozvyku, ak by ním ohrozovali zdravie ich štvornohého miláčika.
Aprílový prieskum Instant Research IPSOS[1], do ktorého sa na Slovensku zapojilo 812 dospelých fajčiarov a súčasne aj majiteľov domácich zvierat, priniesol nepríjemné zistenie. Až štvrtina opýtaných potvrdila, že fajčí v priestoroch, ktoré zdieľajú so svojimi miláčikmi. Pasívne fajčenie sa pritom dokáže fatálne podpísať na ich aktuálnej, ale aj budúcej zdravotnej kondícií. „Pri fajčení cigariet sa uvoľňujú do ovzdušia pevné častice dymu, ktoré sa usadzujú nielen na predmetoch v domácnosti, ale aj na srsti zvieracích členov rodiny. Práve tie komplikujú ich každodennú hygienu, nakoľko pri čistení srsti sa dostávajú pevné častice spôsobené cigaretovým dymom do tela,“ potvrdzuje MVDr. Zita Filipejová, Ph.D.
Veterinárka zároveň upozorňuje: „V prípade ak už zviera má nejaký zdravotný problém, môže fajčenie v jeho prítomnosti viesť aj k ďalším zdravotným komplikáciám, napríklad k vzniku atopickej dermatitídy. Život ohrozujúci stav, ktorý môže nastáť inhaláciou plynov, je nekardiogenný edém pľúc alebo zavodnenie pľúc.
Hrozia respiračné problémy, ale aj riziko rakoviny
Inhalácia cigaretového dymu vedie k viacerým vážnym ochoreniam. Psom sa ukladajú pevné častice z dymu cigariet v pľúcach a jeho vdychovanie môže spôsobiť rakovinu pľúc. Rakovinou dolných dýchacích ciest sú pri pasívnom fajčení ohrozené krátkosrsté plemená, rakovinou nosných dutín zase môžu trpieť plemená s dlhým ňufákom. Avšak len 20 percent majiteľov psov z radov fajčiarov si riziko vplyvu pasívneho fajčenia uvedomuje. Negatívny dopad má však na všetky domáce zvieratá.
Rakovine ústnej dutiny či rakovine lymfatických uzlín sú zase vystavené mačky fajčiarov. Môžu za to to pevné častice, ktoré vznikajú spaľovaním tabaku a usadzujú sa v srsti mačiek. Tie totiž venujú veľkú časť dňa jej čisteniu, kedy si srsť olizujú a prichádzajú tak do kontaktu so škodlivými pevnými časticami z cigariet. Vtáky, ktoré sú vystavené cigaretovému dymu trpia kožnými problémami, pevné častice dymu totiž môžu zapríčiniť zvýšenie šklbanie peria. Zajacom sa pevné časti cigaretového dymu zase ukladajú vo výplňových materiáloch klietok, no trpia aj ich dýchacie cesty a hrozia infekcie v tele.
Cigareta popri venčení je nebezpečný rituál
Zvyknete si počas venčenia zapáliť cigaretu? Ide o akýsi rituál veľkej väčšiny psičkárov – fajčiarov, čo potvrdil aj samotný prieskum. Počas venčenia si zapália cigaretu až dve tretiny psičkárov. „Žiaľ, rituál venčenia psov s cigaretou v ruke posilňuje závislosť na fajčení a nikotíne. Tak ako káva alebo alkohol, aj venčenie psa môže spúšťať potrebu zapáliť si, zvyčajne je dospelý fajčiar bez svedkov a tak si fajčenie môže užívať,“ varuje Mgr. Boris Štepanovič, psychológ a psychoterapeut.
Na našich zvieracích kamarátoch nám však veľmi záleží, aj preto sme ochotní svoje návyky zmeniť.
Pre viac ako tretinu opýtaných v prieskume je zdravie štvornohého priateľa dôvodom, prečo by sa definitívne rozlúčili s cigaretami. Necelá polovica fajčiarov by zase prešla na menej rizikové bezdymové alternatívy. „Ak majiteľ domáceho zvieratka nevie úplne skoncovať so svojim zlozvykom, vhodnejším a bezpečnejším riešením ako klasické cigarety sú práve bezdymové alternatívy ako napríklad systém nahrievaného tabaku IQOS. To sa týka ako dospelého fajčiara, tak aj jeho domáceho miláčika, ktorý je vystavený pasívnemu fajčeniu,“ dopĺňa veterinárka.
Bezdymová alternatíva ako kompromis
Väčšina škodlivých látok v cigaretách vzniká pri samotnom horení tabaku. Podľa štúdií bezdymové zariadenia produkujú až o 95 % menej škodlivých látok ako samotné cigarety a nespôsobujú pasívne fajčenie. Pri používaní bezdymových zariadení ako sú elektronické cigarety alebo zariadenia na báze nahrievania tabaku ako napríklad IQOS, nevzniká žiaden dym a popol, ale len aerosól. Ten nezostáva natrvalo v koži, vlasoch, ale ani v srsti domácich zvierat či v ich pelechoch. Psychológ a psychoterapeut Boris Štepanovič si myslí, že i keď dospelý fajčiar sa tým závislosti na nikotíne celkom nezbaví, môže ísť o prvý krok a signál, že zmena je možná.
[1] Výskum agentúry Benes Consulting Group prebehol v apríli 2022 na vzorke 812 respondentov slovenskej populácie vo veku 18-65 rokov. Výskum sa uskutočnil pomocou Instant Research IPSOS.