Ako dosiahnuť rovnováhu medzi prácou a súkromím
Pri rozhodovaní o svojom profesionálnom a súkromnom živote by mal každý zachovať zdravú mieru.
ČO JE TO WORK-LIFE BALANCE?
Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom môže pre každého znamenať niečo iné. Z toho dôvodu môžeme povedať, že ide o čisto subjektívne hľadisko, založené na osobných prioritách.
Ľudia, ktorých zaujíma kariérny rast a ich práca je pre nich zároveň vášňou, zvyknú jej vynaložiť väčšinu svojho času. Ale aj napriek tomu majú iné koníčky a túžby, rovnako ako tí, ktorí pre svoje zamestnanie nie sú až do takej miery zapálení.
V zápale pracovných povinností niekedy neostane priestor na rodinu, vzťahy, kamarátov, dávne túžby a podobne. I keď sme v danej práci spokojní, podvedome môžeme pociťovať nespokojnosť či výčitky, že iným pre nás dôležitým veciam nevenujeme dostatočnú pozornosť.
Dlhodobá nespokojnosť môže mať za dôsledok viacero zásadných problémov. Rovnováha medzi prácou a súkromím predstavuje kompromis, ktorý eliminuje nežiadúce účinky rozpoltenosti. Ak trávite prácou priveľa času, je pochopiteľné, že budete pociťovať únavu, stres, podráždenie alebo trpieť nespavosťou. Všetky menované dôsledky nerovnomerne rozložených povinností negatívne ovplyvňujú sústredenie sa a produktivitu. Neprospieva to vášmu pracovnému výkonu, osobnej spokojnosti, ani vychádzaniu so svojím okolím.
DÔSLEDKY NESPRÁVNE ROZLOŽENÉHO ČASU
S narastajúcimi záväzkami sa zvyšuje aj schopnosť udržať si správny work-life balance. Povinnosti nemusia však prameniť len z vyšších nárokov v zamestnaní, ale aj z osobného života. Povýšenie, vedľajší príjem, kúpa nového auta, splácanie hypotéky, či zakladanie rodiny si vyžadujú nemalý kapitál. Ak sa rozhodnete pracovať viac ako tomu bolo doposiaľ, dostanete sa do nekonečného kolobehu. Svoje úsilie upriamite prevažne len na jednu činnosť a ostatné začnete odkladať.
Nesprávny work-life balance môže prispieť k:
Zhoršeniu pracovných výsledkov
Nejaký čas sa problémy síce nemusia dostaviť, ale po dlhšom odkladaní odpočinku a osobných záujmov môžete upadnúť do stereotypu a pociťovať frustráciu. Pochmúrne myšlienky a nekoordinácia sa skôr či neskôr prejavia na produktivite. Opätovne sa dostanete do začarovaného kruhu. I keď sa budete snažiť pracovať viac, pracovné výsledky budú stagnovať.
Zhoršeniu psychického zdravia
Ak do práce vkladáte nadmerné úsilie, nosíte si povinnosti domov, máte nadčasy, neoddychujete, dostaví sa stres. Občasnú krátkodobú nervozitu zažíva každý, a je to v poriadku. Problém nastáva, až keď ide o pravidelný a nepretržitý jav.
Ďalšie spôsoby ako vybalancovať prácu a súkromie nájdete na Pracuj.sk.