Šťastní manželia sa rýchlejšie zotavujú po infarkte, tvrdí štúdia
Vyzerá to tak, že partnerská láska opravuje zranené srdcia. Tak sa dajú zhrnúť výsledky rozsiahleho výskumu vedcov z Yaleovskej univerzity. Autori štúdie skúmali 1593 dospelých, ktorí žijú v manželskom zväzku. Ich priemerný vek bol 47 rokov. Ich respondenti boli hospitalizovaní s infarktom v 103 nemocniciach naprieč Spojenými štátmi. Na výskum upozornila Česká televízia.
Podľa vedcov, šťastné manželstvo pomáha ľuďom urýchliť zotavenie sa po infarkte myokardu. Naopak, nešťastné spolužitie zvyšuje riziko ďalších zdravotných problémov. Podľa amerických vedcov podpora a láska partnerov znižuje riziko opätovnej hospitalizácie alebo ďalších bolestí na prsiach.
Ako vyzerá šťastie?
Vedci formou dotazníka zisťovali, či majú uspokojivý sexuálny život, či zažívajú nejaké vážne problémy vo vzťahu alebo či svojho partnera považujú za najbližšieho dôverníka.
Výskumníci rozdelili respondentov do troch skupín na základe toho, aké bolo ich manželstvo šťastné a láskyplné. Sledovali ich zdravotný stav po dobu jedného roka od srdcového infarktu.
Pacienti, ktorých manželstvo bolo podľa dotazníkov najnešťastnejšie, mali o 67 percent vyššiu pravdepodobnosť, že lekárom ohlásia ďalšie bolesti na hrudi v porovnaní s ľuďmi, ktorých náprotivky im spôsobovali len mierny alebo žiadny stres. Tiež mali o 50 percent väčšiu šancu, že budú počas nasledujúceho roka vyžadovať ďalšiu hospitalizáciu z akéhokoľvek dôvodu.
Ženy uvádzali o niečo častejšie ako muži, že sú ich manželstvá nešťastné. Takmer štyri z desiatich povedali, že sú kvôli svojim manželom vo vážnom strese, oproti trom z desiatich mužov. ČT upozornila na hlavnú autorku štúdie Cchen-ťing Ču, podľa ktorej zistenie vedcov „zodpovedá predchádzajúcim výskumom, ktoré ukazujú väčšiu záťaž manželského stresu na zdraví žien“.
Rozdiel v (ne)šťastí
Výskumníci sa domnievajú, že šťastné manželstvo môže prispieť k rýchlejšej rekonvalescencii, pretože milujúci partneri obvykle povzbudzujú svoje polovičky, aby brali lieky, cvičili a obmedzili nezdravé zvyky. Nešťastné manželstvo naopak zvyšuje stresové hormóny, ako je kortizol, ktoré zvyšujú srdcový tep a krvný tlak, čo môže spôsobiť infarkt.
Autori v štúdii vyzývajú lekárov, aby zohľadňovali, či ich pacienti žijú v šťastnom manželstve, a pomohli im tak v liečbe.
Viac sa dočítate TU.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)