3 tipy, ako si aj na jeseň a v zime zlepšiť náladu a zdolať depresiu
Sychravé počasie a skracujúce sa dni citlivo znášajú ľudia, ktorí sú náchylnejší práve na zmeny počasia, či celkovo zažívajú väčšie zmeny nálad. Dopady kratších dní a období, keď dlho ani nevidíme slnko, sú dokázané aj faktami. V ľudskom tele môže dôjsť k nedostatku vitamínov či výkyvom pri tvorbe serotonínu alebo melatonínu. Skúsme však myslieť pozitívne a dajme si tri tipy, ako nedať šancu jesennej depresii.
1. Pozitívne myslenie a aktivity
Na ľudský organizmus na jeseň a v zime významne vplývajú mimoriadne krátke dni. Najmä od novembra do januára je bežné, že ideme do práce či školy za tmy, a rovnako za tmy sa z nej vraciame. Nepríjemná depresia preto môže byť spôsobená nedostatkom serotonínu, tzv. tlmiaceho neurotransmitéru, ktorý má vplyv na reguláciu množstva procesov v našom tele. Na jeho tvorbu má vplyv práve aj dĺžka slnečného svitu. A od serotonínu sa zase odvíja tvorba melatonínu, spánkového hormónu. Preto vieme byť v zime takí ´domotaní´ a povedzme už o štvrtej popoludní sa nám chce spať a celkovo sa nám nič nechce robiť. Liek je v tomto smere jediný – nájdite si to pekné aj na skorom stmievaní a najmä, vyplňte si čas po zotmení aktivitami, vďaka ktorým vaše telo udržíte v tom presvedčení, že sú naozaj štyri hodiny poobede, a nie desať večer.
2. Šport
Veľmi pomáha aj šport a celkovo zdravý životný štýl. Pri športe platí, že keď sa chce, tak ide všetko, a dá sa športovať bez ohľadu na to, či je vonku vidno alebo tma, či je teplo alebo zima. Samozrejme, pri zachovaní bezpečnosti a opatrnosti – čiže povedzme pri zimnom behu potme treba myslieť na čelovku, reflexné prvky a teplé oblečenie. Pri športe sa prirodzeným spôsobom odbúrava stres a, naopak, má aj dokázateľne pozitívny vplyv na našu náladu.
3. Správne zloženie stravy
Celoročne by sme mali jesť zdravo, no v zime je aj z dôvodu vyššej náchylnosti na choroby ešte viac potrebné prijímať dostatok ovocia, zeleniny, vitamínov. Pri náchylnostiach na zmeny počasia či kratšie dni môže pomôcť aj výživový doplnok, konkrétne napríklad lipozomálny antistres komplex, obsahujúci bioaktívne látky zamerané na boj so stresom či depresiou. V prípade výživových doplnkov pripomíname nutnosť konzultácie s vaším lekárom.