Ako zabrániť tvorbe plesní vo vašej kúpeľni
Štandardná vlhkosť v domácnosti býva v rozmedzí 40 – 60 %. Je tu však jedna výnimka, ktorou je kúpeľňa. V nej môže vlhkosť dosahovať až 90 %! Pridajte teplo a často problémové vetranie a máte ideálne prostredie pre vznik plesní.
Plesne sú nebezpečné nielen pre vybavenie vašej kúpeľne, ale hlavne pre vaše zdravie
Plesne však nepredstavujú len estetický problém, pretože vyzerajú v škárach, či rohoch kúpeľne nepekne. V prvom rade predstavujú zdravotné riziko. Vdychované spóry plesní sa dostávajú cez pľúca do tela a spôsobujú rôzne dýchacie ťažkosti, astmu, či alergie. A taktiež narúšajú štruktúru vybavenia a stien kúpeľne, čiže časom môžu spôsobiť aj materiálne škody.
Najlepšou zbraňou proti plesniam v kúpeľni je samozrejme predchádzať ich vzniku. Ale ako? Keby sme na kúpalisku, či na plavárni a chceme sa brániť pred mykózou nechtov, jednoducho nebudeme chodiť naboso. Ale vzniku plesní v kúpeľni takto pochopiteľne nezabránime.
Zásady ochrany kúpeľne pred plesňami. Základ tvoria sucho a čistota
Prvou zásadou je udržiavať kúpeľňu suchú a čistú. Či už máte vaňu, alebo ste fanúšikom sprchových kútov, urobíte len dobre ak ich vždy po použití vytriete do sucha. Kde inde predsa nájdete vodu a vlhkosť v kúpeľni ak nie práve v týchto miestach?
Taktiež je potrebné nezanedbávať bežné upratovanie kúpeľne ako utieranie prachu, či odstraňovanie pavučín. Udržiavať v kúpeľni dokonalú čistotu môže byť pracné, ale zbavovanie sa plesní je ešte pracnejšie.
Dávajte si pozor aj na rôzne zákutia a hlavne vetrajte
Ak v kúpeľni používate predložku, vždy ju nechajte dôkladne vyschnúť. Pod ňou sa totižto môže dlhodobo držať vlhkosť. Ani sa nenazdáte a pod vašou kúpeľňovou predložkou vznikne živná pôda pre plesne. Nezabúdajte tak kontrolovať aj tento priestor a taktiež rôzne „zákutia“, napríklad za práčkou, či vašou luxusnou sušičkou Miele.
A v neposlednom rade treba dôkladne vetrať. Výmena vlhkého vzduchu v kúpeľni je totižto veľmi dôležitá. Ventilátor je potrebné púšťať minimálne po každom kúpaní, či sprchovaní a nezabúdajte, že aj spomínaná sušička produkuje určitú vlhkosť. Ak máte na kúpeľni okno, máte to s vetraním ešte lepšie, len ho otvárajte každý deň a to aj v zime. V prípade, že nechcete, aby vám vychladli počas vetrania v zime múry, praktizujte takzvané šokové vetranie. Jednoducho otvorte okná do prievanu na 2 – 3 minúty. Vzduch sa za ten čas vymení a múry nevychladnú.