Ministerstvo má vážne výhrady k štúdii. Čaká na prokuratúru
Nadúmrtnosť na COVID-19 bola na Slovensku jedna z najvyšších na svete. Generálnu prokuratúru teraz zaujíma, kto je za to zodpovedný v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky. Príčinou je štúdia Nadúmrtnosť na COVID-19 v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky (roky 2020 – 2022) z decembra 2022. Jej autormi sú Peter Pažitný, Daniela Kandilaki, Ľubica Löffler a Rudolf Zajac. Na základe ich výsledkov a zistení chce generálna prokuratúra preveriť manažment pandémie COVID-19 na Slovensku.
„Ako autori štúdie sme mali od začiatku ambíciu analyzovať dostupné dáta a porovnať prístup Slovenska počas pandémie s inými európskymi krajinami. Cieľom tejto odbornej štúdie bolo vyvolať expertnú diskusiu a preto nás prekvapilo, že štúdia nevyvolala záujem zo strany relevantných zdravotníckych inštitúcií a organizácií ako napríklad NZCI, IZA, či ÚDZS . Sme presvedčení, že ak má štúdia priniesť reálne poučenia do budúcnosti, mala by diskusia o nej zostať v odbornej rovine. Za nás sme pripravení sa jej zúčastniť,“ reagoval na ignorovanie výsledkov štúdie jeden z autorov Peter Pažitný.
Generálna prokuratúra
Autori štúdie sa, v porovnaní s krajinami EÚ, zamerali najmä na to, koľko životov mohlo byť na Slovensku potenciálne zachránených, keby politici a ich odborníci viedli krajinu krokmi, ako v iných krajinách.
„Vo vami uvádzanej veci koná Generálna prokuratúra Slovenskej republiky. V aktuálnom štádiu konania bola verejnosť informovaná v potrebnom a možnom rozsahu,” uviedol pre Dalito.sk hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.
Oslovili sme všetky relevantné strany, ktoré se nemali zaujímať o alarmujúce výsledky štúdie.
ÚDZS
„Vaše otázky evidujeme, odpovieme hneď, ako to bude možné. Vzhľadom na rozsah štúdie však potrebujeme na vypracovanie stanoviska dostatočný časový priestor,” reagovala na otázky Dalito.sk, či bude úrad iniciovať odbornú diskusiu alebo radšej počká na výsledok vyšetrovania GP SR, hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Monika Hudecová.
NCZI
„Pandemická situácia nám ani po rokoch trvania nie je ľahostajná. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) je a bolo prevádzkovateľom technických riešení sprostredkúvajúcich pandemické eslužby občanom – ako očkovanie, testovanie, ehranica, vydávanie EU DCC… Vzhľadom na túto skutočnosť NCZI nevstupovalo do rozhodovacieho procesu a nebolo ani súčasťou krízového štábu či konzília odborníkov, kam sme boli nanajvýš prizvaní v prípade urgentnej konzultácie technických riešení. Preto nám neprináleží hodnotiť ich rozhodnutia či stratégiu boja proti pandémii, sme však pripravení poskytnúť všetky dostupné dáta a plnú súčinnosť odborníkom či už v rámci šetrenia alebo na poli odbornej diskusie,” reaguje na slová jedného z autorov štúdie Veronika Daničová, hovorkyňa Národného centrum zdravotníckych informácií.
IZA
„Samozrejme štúdiu evidujeme od jej publikovania koncom minulého roku. Internete sme diskutovali jej metodické úskalia. Témou spätného pohľadu na covid sa zaoberáme aj interne z viacerých pohľadov a v rámci kapacitných možnosti v najbližších rokoch chceme postupne vyhodnotiť a zhodnotiť niektoré opatrenia, vývoj a podobne. Autori spomínanej štúdie nás počas jej prípravy nekontaktovali, nenavrhli spoluprácu ani nežiadali o dáta, čo vnímame ako škodu. Radi by sme boli bývali prispeli do diskusie. Autorom sme už avizovali záujem o diskusiu na túto, či ďalšie témy a spoluprácu v spätnom pohľade na priebeh pandémie Covid-19 na Slovensku,“ uviedol na margo štúdie riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz na Ministerstve zdravotníctva SR Matej Mišík.
MZ SR
Na výsledky štúdie, ktorú už preveruje aj generálna prokuratúra ako posledné zareagovalo Ministerstvo zdravotníctva SR. Jeho hovorkyňa pre Dalito.sk uviedla, že nakoľko sa predmetnej štúdii začala venovať Generálna prokuratúra SR, v tejto chvíli sa k jej obsahu nemôžu vyjadrovať. „A to napriek skutočnosti, že viacerí odborníci majú vážne výhrady napríklad k použitej metodike,“ spresnila Petra Lániková, hovorkyňa MZ SR.
Viac o zásadných záveroch štúdie sa dočítate TU.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)