Recept aj s pestovaním: Najlepšie petržlenové pesto s mandľami
Záhradníci z vysádzania petržlenu robia na môj vkus strašnú vedu. Od ako husto, ďaleko, do hĺbky a tak. Jediné, čo na balkóne dodržiavam je, že petržlenové semiačka vysádzam od marca do júna. Vždy keď mi napadne, alebo mi v tomto čase ostane nejaký kvetináč prázdny
A dokonca petržlenovú vňať z hypermarketu vysádzam doslova na hulváta. Vlastne kedykoľvek, keď zemina nie je zamrznutá. Trochu odhrniem zeminu, vsuniem rastlinku, prikryjem zeminou, trochu pritlačím a hotovo. Najčastejšie počas vianočných sviatkov, keď si petržlen kúpim v obchode v malinkom kvetináči. A tak si aj petržlenové pesto môžem doma pripraviť kedykoľvek mi napadne.
Vždy uprednostňujem vlastnú petržlenovú vňať, ktorú si úplne bez problémov vypestujem aj na balkóne. A ak zima nie je tuhá, mám ju čerstvú k dispozícii po celý rok. Je to dvojročná rastlina, aj tak si semienka vysadím každý rok. Máme totiž zvýšenú spotrebu vňate. Ešte sa mi nikdy nestalo, že by ma petržlen na balkóne zradil. V byte áno.
Ako vypestovať vlastnú petržlenovú vňať
Ak nemáte odvahu petržlenovú vňať pestovať ako ja, ponúkam aj odborný návod ako ho mať dostatok ešte aj v zimných mesiacoch. Ale ani podľa odborného postupu nejde o veľkú vedu, ako docieliť bohatú úrodu aromatickej byliny, ktorá má tri rôzne odrody: s hladkými listami, kučeravú a pestrolistú. Dekoratívna vňať dokonca obsahuje éterické silice a minerálne látky s vysokým obsahom draslíka, ktorý reguluje obsah vody v ľudskom organizme a krvný obeh.
- Petržlenovej vňati sa dobre darí najmä v chladnejších oblastiach, ale pri dostatočnej závlahe zvládne aj slnečné stanovište.
- Semená klíčia pomalšie, asi 3 – 4 týždne
- Semienka vysievame od skorej jari (koniec februára až marec) do hĺbky 1 až 2 cm.
- Každé semienko je dobré od seba vysadiť 40 až 50 cm. Do kvetináčov aj hustejšie. Nie však príliš nahusto, aby jednotlivé rastliny mohli voľne dýchať. Vložíte do zeme a jemne pôdu utlačíte.
- Keď má vňať 3 až 5 lístkov, pôdu okolo rastliniek jemne prekypríme.
- Petržlenovú vňať môžete zbierať už približne 13 týždňov po vysadení.
- Vňať je vďačná aj preto, že v polotieni vydrží aj do vášho návratu z letnej dovolenky.
- Petržlen nemusíte hnojiť, pôda by však mala byť vlhká najmä počas klíčenia semien.
- Stonky s listami odrezávame až na úroveň zeme, aby sme tak podporili rast ďalších.
- Ak v zime mrzne, môžete, ale aj nemusíte, prikryť čečinou. Petržlenová vňať je naozaj mimoriadne odolná bylina.
RECEPT na pesto
SUROVINY
viazanička čerstvej petržlenovej vňate, 50 g mandlí, 2 strúčiky cesnaku, hrsť parmezánu, olivový olej, mleté čierne korenie, soľ
POSTUP
- Na panvici si na sucho slabo opražíme ošúpané surové mandle. Pozor, aby sme ich nespálili.
- Umytú a vysušenú petržlenovú vňať nakrájame na menšie kúsky. Pridáme vychladené mandle a roztlačený cesnak.
- Primiešame syr a štipku čierneho korenia. So soľou opatrne.
- Ručným mixérom za pomalého prilievania oleja mixujeme až kým z toho nie je napenená súvislá hmota.
- Ak sme pesta urobili viac, v chladničke zaliate olivovým olejom vydrží dlho. Stačí, ak bude vždy pod povrchom oleja.
Dobre vedieť
Ak ste si v obchode kúpili koreňový petržlen, odrezok s vňaťou určite nevyhadzujte. Konček petržlenu, ktorý by ste aj tak vyhodili vložte do plytkej nádobky s vodou. A už len sledujte, aby nevyschol, ale vo vode ani neplával. Vňať začne rásť takmer okamžite. Za týždeň zbierate úrodu určite. Odrezok môžete vložiť aj rovno do zeme, len ho nezabudnite polievať.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu alebo nám pošlite váš domáci recept na redakcia@dalito.sk, ktorý vymeníme za knižnú novinku podľa vášho výberu)