Vlastná kvetinová aromaterapia proti depresii a úzkosti
Ten pocit pozná každý milovník prírody. Akonáhle na zem dopadnú prvé jarné lúče slnka a pomaly sa začne topiť posledný sneh, začnú sa diať veci. S prebúdzajúcou sa prírodou je život hneď znesiteľnejší a všetci sa zhlboka nadýchneme. A to vďaka prebúdzajúcej sa prírode, ktorá sa začne pomaličky zelenať, ale hlavne voňať. Viem, alergici, ale verím, že moderná medicína im znovuzrodenie po zime pomáha čo najlepšie znášať.
Je na každom majiteľovi balkóna, terasy či záhrady, ako ju premení na svoj vlastný voňaví svet a vytvorí z nej súkromnú oázu aromaterapie alebo staví skôr na zelené dreviny, ktoré počas leta nemusí tak často polievať. Tieto riadky sú však najmä pre milovníkov všetkého voňavého, vlastne najvoňavejšieho.
Aróma ako relax
Na jednom mieste môžete zmixovať vône tisícej a jednej podoby. Aké rastliny však vybrať, aby sa váš zelený svet stal najlepším miestom pre relax?
Voňavé alebo aromatické sú do určitej miery vlastne všetky rastliny, len niektorým to ide oveľa ľahšie a to vďaka siliciam a živice, ktoré obsahujú vo veľkom množstve listy, kvety alebo kôra. Pozadu s vôňou nezaostávajú ani plody, stačí si spomenúť na citrusy, jablká alebo dulu.
Práve vône sú presne to, čo sa nám navždy počas detstva vryje do pamäte. A keď tú vôňu zacítime v dospelosti, okamžite si ju spojíme s miestom, niekedy s konkrétnym zážitkom. Napríklad sa razom ocitneme v ovocnom sade starkých alebo v bylinkovej záhrade svojich rodičov. A nemusí to byť rovno záhrada. Stačí balkón s kvetmi a rastlinami, ktorých vôňa sa od stien odráža takou intenzitou, že šancu nemá ani sused-fajčiar. Rozvoňať sa však môžu aj izbové kvety alebo rýchle cibuľoviny, ktoré často doma nechýbajú ako krátkodobá dekorácia.
Vône ako veda
Vplyvom vône na ľudskú myseľ sa zaoberá aromakológia. Je to vedný odbor, ktorý študuje účinky, metabolizmus a použitie chemických látok liekov v liečbe chorôb. Zjednodušene, skúma účinky liekov na biologické systémy. Zahŕňa vedomosti ohľadom zdrojov, chemických vlastností, biologických efektov a terapeutického použitia liekov.
Vedci už dávno zistili, že vône sú bránou k našim náladám. Do aromaterapie investujú múdri podnikateľa. Aj na základe vedeckých poznaní cielene miera vôňou na zákazníkov a klientov, aby z bankového konta vytiahli čo najviac. Výskum totiž potvrdil, že niektoré vône nás upokojujú alebo napríklad nútia k vyššej aktivite.
Kombinácie s pravidlami
Vhodnými kombináciami voňavých rastlín môžete docieliť rôznych požadovaných efektov, v každom prípade sa do nejakého experimentu nepúšťajte a radšej si nechajte poradiť od odborníkov. Aby ste si totiž vône mohli užiť naozaj dostatočne dlhý čas, mali by byť jemné. Inak sa vám môže stať, že vás z nich môže v lepšom prípade rozbolieť aj hlava.
Pre vlastnú aromaterapiu je najvhodnejšia záhrada či terasa s kvetinami.
Kvetinové vône rozlišujeme podľa tónov na:
- zelenú
- ovocnú
- sviežu
- sladkú
- aldehydickú (aldehydy sú organické zlúčeniny a v prírode tvoria súčasť rastlinných silíc, vytvárajú aj silný mydlový až púdrový dojem)
Vôňa ako antidepresívum
Vôňa je pre človeka úplne prirodzená a aj keď má každá iný tón, i tak ide o vynikajúce prírodné antidepresívum. Aromatické rastliny sú jednoducho najprirodzenejším prírodným liekov proti depresii a úzkostiam. Aj preto sú kvetinové vône často používané do rôznych parfumov či stopercentných esenciálnych olejov a rôznych kvetinových aj interiérových vôd.
Zásady kvetinovej eromaterapie
- Aromatické rastliny do záhrady určite patria, ale opatrnejší by ste mali byť pri výbere izbových rastlín. Pre obmedzený priestor bude totiž ich vôňa intenzívnejšia. Do niektorých miestností sa kvety s výraznou vôňou vôbec nehodia, napríklad do spálne alebo detskej izby. Ak si predsa len chcete dopriať aromatickú rastlinu v interiéri, tak ju umiestnite skôr do väčšej haly, ktorou zvyknete len prechádzať a veľa času v nej netrávite. Medzi voňavé interiérové rastliny patrí napríklad voskovka (Hoya carnosa) či jazmín.
- Aj na záhrade by sme silno aromatické rastliny mali vysádzať premyslene. Najprv by ste sa mali zamyslieť nad tým, kedy jednotlivé druhy voňajú a o akú silnú vôňu ide. Napríklad vôňa pustoryli, konvaliniek alebo hyacintov je pre mnohých až vtieravá. Blízko odpočinkovej terasy by nemalo rozvoniavať viac druhov kvetín. Až tak intenzívny aromatický zážitok by ste asi až tak dlho nevydržali.
- Záhradu, terasu aj balkón vnímajte ako celok, krásne vône totiž ponúknu napríklad aj stromy a trávnik. Čerstvo pokosená tráva údajne pôsobí veľmi upokojujúco, podobne tomu je aj pri živici ihličnanov alebo napríklad aj čerstvo napadaného lístia. Nezabúdajte aj na vôňu byliniek, ktorá naozaj dokáže pohladiť dušu. Pozor si dávajte len na sortiment určený k príprave korenistých bylinkových zmesí. Najčastejšie ligurčeka, majoránky a bazalky. Ich zmixovaná vôňa by sa vám po čase mohla znepáčiť, pretože je naozaj mimoriadne intenzívna.
Odporúčania aromatických rastlín podľa Spolku záhradníckych centier, skupiny 11 českých spolupracujúcich záhradníckych firiem v krajine, ktoré na základe dlhoročných rodinných tradícií zaručujú vysokú odbornosť, najvyššiu kvalitu a tradíciu
- budleja (Buddleia davidii) ideálny pre motýle v záhrade
- levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia!
- lipa malolistá (Tialia cordata)
- materina dúška úzkolistá (Thymus serpyllum)
- perovskia lebedolistá (Perovskya atriplicifolia)
- pivonka lekárska (Paeonia officinalis)
- pajazmin vencový (Philadeplhus coronarius)
- ruže – moderné aj historické odrody (Rosa)
- orgován obyčajný (Siringa vulgaris)
- fialka voňavá (Viola odorata)
(zdroj: Z spravodajca Jar 2023)
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)