Zlozvyky si na dovolenku neberte. Ak si chcete naozaj oddýchnuť
Dlhá cesta v aute do vysnívanej destinácie, ale aj obmedzenia letiskových hál. To je len malý výber situácií, ktoré dokážu dospelému fajčiarovi pokaziť náladu. Svoj zlozvyk musí držať na uzde, čo vedie k zbytočnému podráždeniu. No v napätí je aj okolie, ktorému prekáža zápach z cigariet.
Aj keď má byť dovolenka časom relaxu a znovuzískania psychickej pohody, dospelí fajčiari si ju nemusia užiť podľa svojich predstáv. Relax si často spájajú aj so svojim návykom, ktorí ale môže obťažovať ich blízke okolie. Ide o situácie, kedy zvažujú s fajčením skoncovať.
Vyhýbajte sa stresu
Ľahšie sa hovorí ako v praxi realizuje. Zamyslite sa však nad tým, ako stres pôsobí na vaše predsavzatia a zmeny návykov, ktorými prechádzate. Práve stres je jedným z hlavných spúšťačov zlozvykov akým je aj fajčenie. Pri chýbajúcej psychickej pohode je odvykanie totiž oveľa náročnejšie. Stačí, ak sa cítite neisto, trápia vás problémy, alebo bojujete s nedostatkom spánku či s prepracovanosťou. Toto všetko môže vplývať na snahy fajčiara skoncovať so svojim zlozvykom. Pod stresom totiž siaha po cigarete čoraz častejšie a v prípade abstinencie hrozí dokonca návrat k fajčeniu. Preto je lepšie odvykanie pred dovolenkou, ktorá je pokojným obdobím plným relaxu pri vode, na ležadle pod slnečníkom.
Bezdymový kompromis
Nedarí sa vám skoncovať s fajčením? Neobviňujte sa, inak sa dostanete pod ešte väčší tlak. Veda prináša riešenie pre dospelých fajčiarov, ktorí nevedia, alebo ešte nie sú pripravení skončiť s fajčením. Podľa vedeckých poznatkov je primárnou príčinou ochorení súvisiacich s fajčením proces horenia, pri ktorom sa uvoľňuje množstvo škodlivých látok a následné vdychovanie cigaretového dymu, ktorý je výsledkom horenia. V súčasnosti sú však na trhu už aj bezdymové zariadenia, ktoré tabak nespaľujú, ale len nahrievajú, čo z nich robí vhodnejšiu alternatívu ku klasickým cigaretám. Neprodukujú dym, ani nepríjemný cigaretový zápach, ktorý obťažuje nielen samotného dospelého fajčiara, ale aj jeho okolie. A aj keď najlepším riešením je skoncovať s týmto zlozvykom úplne, bezdymové zariadenia ako IQOS ILUMA môžu byť vhodnou pomôckou, ako dať tomuto zlozvyku navždy zbojom.
Prečo radšej bez dymu?
Jedným z pretrvávajúcich mýtov je, že ochorenia spojené s fajčením – a to i rakovinu – spôsobuje samotný nikotín. Existuje pritom všeobecný vedecký konsenzus, že príčinou zdravotných ťažkostí sú škodlivé látky vznikajúce pri spaľovaní tabaku. Takto vzniká decht – zvyšok dymu po zhorení cigarety, ktorý je zmesou chemických zlúčenín s obsahom karcinogénnych a toxických látok. Nikotín teda nie je hlavnou príčinou chorôb spojených s fajčením. Tou sú škodlivé chemické látky v cigaretovom dyme, ktoré vznikajú pri horení tabaku. Bezdymové zariadenia IQOS tabak nespaľujú, ale nahrievajú, vďaka čomu chutí inak ako cigarety a teda poskytuje chuť naozajstného tabaku. Navyše produkuje o 95 % menej škodlivín v porovnaní s cigaretami, čo však nepredstavuje zníženie rizika o 95 %.
Užite si vôňu leta
Vedeli ste, že cigarety sťažujú dýchanie? Po úplnom prechode na IQOS môžu dospelí užívatelia lepšie dýchať, ako keby pokračovali vo fajčení, čo dokazuje aj šesťmesačná klinická štúdia vykonaná v USA s 984 dospelými fajčiarmi. Okrem toho aerosól neohrozuje, na rozdiel od cigaretového dymu, pasívnym fajčením vaše okolie. Dobrou správou pre dospelých fajčiarov je aj fakt, že aerosól sa nedrží na pokožke, vo vlasoch a necítiť ho ani z dychu či končekov prstov.
Bezdymové zariadenia IQOS nie sú bez rizika. Dodávajú nikotín, ktorý je návykový. Sú určené len pre dospelých, ktorí by inak pokračovali vo fajčení alebo užívaní iných nikotínových výrobkov.