Prišli na umelé oplodnenie. Bábätko však splodili v bunkri, kde prenocovali dlhšie, aj keď ich odhovárali

Bývalý tajný atómový kryt 10-Z v Brne/foto: Dalto.sk
DALITO -

Historický zážitkový skvost v centre Brna nájdete presne oproti Moravskej galérii a jej Umelecko-technického múzea plného novodobého úžitkového dizajnu. Presne na tomto mieste, len cez električkovú trať, do seba naráža 21. storočie s najmodernejšími produktami o akých sa vám ani nesníva, s pochmúrnou minulosťou, ktorú snáď už žiadna naša generácia nezažije.

Priamo s pošahaným  komunizmom plným bizarností, ktoré na jednom mieste sústreďuje nadšenec minulosti. Treba ju dookola pripomínať, aby sme sa jedného dňa pri vianočnom stromčeku opäť nepýtali ako v kultovom českom filme Pelíšky: „Kde udělali soudruzi z NDR chybu?”

Bunker si všimnete už z diaľky, lebo na streche má zaparkované legendárne auto. Trabant ako symbol komunizmu. Zoberte na toto netradičné miesto aj svoje deti, aby pochopili, ako ťažko až zvrátene žili ich starí rodičia.

V.I.P. protiatómový bunker

Bunker opäť ožil len nedávno. Postaral sa o to vojenský historik a nadšenec Pavel Paleček s priateľmi v roku 2015. Presne oproti budove bývalého magistrátu Brna, dnes Moravskej galérie, kde sa dodnes nachádza bývalý tajný atómový kryt 10-Z. Osadenstvo bývalého komunistického vedenia mesta si ho nechalo vybudovať ako V.I.P. bunker len pre vyvolených komunistických pohlavárov Brna v čase studenej vojny. Po meste ich vybudovali viac, ale len do jediného mohli v prípade útoku kapitalistov utekať vyvolení komunisti rovno v papučiach.

Studená vojna trvala približne od roku 1947 až do rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. V tomto období rozhodnutia o vojnách vznikali len v Moskve a vo Washingtone. A komunistom predsa bolo  jasné, kto tretiu svetovú vojnu, samozrejme atómovú, vyvolá. A pripravovali sa na to poctivo.  

„Bol to bunker pre 300 až 500 ľudí a bol to takzvane bunker pre vyvolených. Ak by teda došlo k atómovému útoku, pre bežných obyvateľov Brna určený nebol. Vedenie mesta to tak malo do bunkra naozaj pár sekúnd cez cestu. Bunker pre bežných ľudí o kapacite tritisíc ľudí bol pod Petrovom a bol určený pre „plebs“.  Samozrejme, ani jedna kapacita bunkrov v meste by pre všetkých obyvateľov Brna nestačila, ale teda obyčajný pracujúci ľud mal aspoň niečo… Bunker 10-Z sa zachoval vďaka nadšencom, ktorí z neho urobili múzeum, ktoré dodnes presne mapuje život bunkra. Pán Paleček, ktorý ho vedie je nadšenec histórie a dodnes pravidelne obchádza rôzne bazári a blšáky a nakupuje predmety z obdobia komunizmu,“ vysvetlil mi vznik raritného miesta pod brnianskym Špilbergom David Pokorný z Turistického informačného centra Brna.

Autentická minulosť aj tehotenstvo

Naozaj, čo mňa mimoriadne oslovilo je, že sú tam aj autentické výtlačky Rudého práva, kde si môžete prečítať ako v tom čase informovali komunisti o všetkom. Je to pre mňa nesmierne zaujímavé ako pre člena mladej generácie.

Inak bunker je zároveň aj hostel, kde sa dá prespať a dá sa tam aj splodiť dieťa,“ zasmeje sa sympatický sprievodca.

Brno je totiž známe české aj európske centrum reprodukčnej medicíny.

„Práve preto do Brna pricestoval aj pár z Dánska na umelé oplodnenie. Na ubytovanie si vybrali práve tento slávny brniansky bunker, aj keď evidentne netrpeli finančnou suchotou. Poňali to skôr zážitkovo, takže aj keď zaplatili naozaj veľké peniaze za umelé oplodnenie, spali  v tom najlacnejšom čo asi v Brne našli. Nakoniec tam dánski manželia spali celý týždeň napriek tomu, že to prevádzkovatelia neodporúčajú,“ vysvetľuje David Pokorný s tým, že odporúčaný počet nocí na prenocovanie je iba jedna noc. Nadšenci histórie na to upozorňujú už aj na webových schránkach.

Bábätko tiež

„Ide o paradox, pretože hotely naopak chcú, aby ste ostali u nich čo najdlhšie. Dánski manželia tam naozaj nakoniec možno počali dieťa. Keď ich dievčatko malo rok, tak na jej prvé narodeniny sa do bunkra vrátili a opäť v ňom prenocovali aj s bábätkom. Sú tam tvrdé podmienky, ale evidentne sa v bunkri dá prenocovať aj viac nocí,“ zasmeje sa sprievodca.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: