Vzácni zamestnanci: Čo ak je vo vedľajšej miestnosti niekto, kto má potenciál na to, aby predstavil prelomový nápad?

ilustračné foto: shutterstock.com - fizkes
DALITO -
  • Nos na zmenu
  • Kritici a malí šéfovia 
  • Pripravení potiahnuť firmu vpred 

Majú nápady, s ktorými by dokázali preraziť na trhu aj napriek tomu zostávajú vo vašej firme. Otázkou je, či im dokážete veriť natoľko, aby ste ich v kolektíve ocenili. 

Čo ak je vo vedľajšej miestnosti niekto, kto má potenciál na to, aby predstavil prelomový produkt či službu? S najväčšou pravdepodobnosťou sa to zrejme skôr alebo neskôr dozviete, pretože podnikaví zamestnanci patria k tým, ktorí majú ambície a víziu. Z definície sa tento typ pracovníkov označuje ako intrapreneuri – odvážni, nápadití, no nie natoľko, aby sa vrhli do vlastného podnikania. Intrapreneurship, respektíve vnútropodnikové podnikanie, predstavuje symbiotický vzťah medzi talentovanými a podnikavými zamestnancami a ich zamestnávateľmi.

A aj napriek tomu, že môže predstavovať pre zamestnávateľov prítomnosť budúcej konkurencie, viaceré skvelé nápady, ktoré skrsli v hlavách radových zamestnancov dostali firmy o míľové kroky ďalej pred konkurenciou. Príkladom môže byť napríklad Playstation, Happy Meal či Twitter. 

Nos na zmenu

Pozitívnou stránkou intrapreneurov, respektíve podnikavcov v zamestnaneckých radoch, je ich nasadenie. Aj napriek tomu, že nemusia brať na plecia zodpovednosť celého podniku, majú v sebe prirodzený zmysel pre disciplínu, zodpovednosť a time management.

Príkladom môže byť napríklad Jack Dorsey, ktorý ako web dizajnér v podcastovom startupe Odeo predstavil myšlienku predchodcu Twitteru. Po tom, čo sa nápad zapáčil jednému zo spoluzakladateľov Odea, sa firma zápasiaca o prežitie zmenila na mediálnu spoločnosť. Pôvodná cena firmy sa vďaka rastúcemu úspechu Twitteru znásobila tisíckrát a to len za prvých päť rokov svojej existencie. 

Kritici a malí šéfovia 

Interpreneuri však kvôli svojim ambíciam často trčia z davu. A to aj preto, že ich charekterizuje manažérska kariérna kotva. Popri samostatnosti však môžu byť niekedy príliš puntičkárski, panovační či nároční vo vzťahu k ostatným kolegom. Neuspokoja sa s tým, čo existuje a dianie okolo seba vnímajú citlivejšie. Ak však ako zamestnávatelia máte odvahu prijímať aj kritiku a dávať novým nápadom priestor, vedia to oceniť aj bez toho, aby kvôli tomu odchádzali zo zamestnania.

Viac sa dočítate v článku Zamestnanci alebo biznismeni: Dajte príležitosť ľuďom s podnikavým duchom, stojí to za to na pracuj.sk.

Môže vás zaujať: