O štvordňovom pracovnom týždni môžu rozhodnúť zamestnanci
Budeme pracovať iba štyri dni v týždni? Touto otázkou sa už zaoberajú odborári aj zamestnávatelia na Slovensku. Na zmenu legislatívy tak kvôli tomu zrejme nebudeme musieť čakať.
Ak sa na Slovensku skutočne skráti pracovný týždeň na štyri dni, bude mať nejednotnú podobu a podľa aktuálnych odhadov by sa nemal prejaviť na fungovaní našej spoločnosti. Tí zamestnávatelia, ktorí možnosť skráteného pracovného týždňa na Slovensku zaviedli, tvrdia, že zamestnanci sú s takýmto benefitom spokojní. A že pracovný režim funguje tak, ako doposiaľ. Chýbajúci deň v harmonograme ide totiž vykonpenzovať. Dôvodom je neujasnená definícia skráteného pracovného týždňa. Lenže podobne ako v iných krajinách, toto skrátenie nebude nevyhnutne znamenať menej práce. Skutočným dôvodom zavedenia by napokon malo byť zefektívnenie pracovnej doby a lepšie hospodárenie s fondom pracovného času.
Variabilný zamestnanecký benefit
Argumenty, ktoré boli v prospech skrátenia pracovného týždňa, sa už potvrdili aj u niekoľkých slovenských zamestnávateľov a predpokladá sa, že k tým terajším pribudnú aj ďalší. Menej stresu, lepšia výkonnosť, väčšia spokojnosť a rovnováha medzi súkromným a kariérnym životom jednotlivcov. To je v skratke niekoľko pozitív, ktoré so sebou skrátený pracovný týždeň priniesol na pracoviská na Slovensku aj v ostatných krajinách, kde sa počas uplynulých dvoch rokov testoval. Ešte v úvode decembra sa objavila správa o tom, že podobnú možnosť skrátenia pracovného týždňa bude zamestnancom ponúkať aj jedna zo slovenských bánk.
Takáto forma zamestnaneckého benefitu by sa napokon postupne mala vzťahovať na zamestnancov všetkých jej slovenských pobočiek. Keďže štvordňový pracovný týždeň nemá zákonom danú podobu, budú mať všetci zamestnanci možnosť zvoliť si, či chcú v rámci skráteného režimu pracovať od pondelka do štvrtka, alebo od utorka do piatka.
Zákonník práce zostáva smerodajný
Aj keď sa v súčasnej podobe Zákonníka práce nenachádza zmienka o štvordňovom pracovnom týždni, čo zákon stále jasne definuje, je maximálna dĺžka pracovného týždňa. A tá podľa §85 Zákonníka práce nesmie presahovať dobu 48 hodín vrátane nadčasov. Ustanovený pracovný čas by naproti tomu mal zostať na úrovni 40 hodín týždenne.
Viac sa dočítate v článku Štvordňový pracovný týždeň sa dá zaviesť aj kolektívnym vyjednávaním na pracuj.sk.