Kolaborácia v KDH stále žije. To ešte budú vábničky
Po voľbách Robert Fico vábil KDH na koaličné spojenectvo, no vtedy strana zrejme pochopila, že vo výsledku by to bola pre ňu katastrofa. Dne však už šéf kresťanských demokratov na vábenie na spoluprácu s koalíciou ochotne naskakuje.
V podhubí KDH stále žije príklon k nacionalizmu a ľudáctvu, obdiv k tváram fašistického štátu, vnímanie liberalizmu a liberálov ako toho najhoršieho, čo táto zem nesie (horšieho ako fašizmus a komunizmus) a odmietanie širšieho konceptu ľudských práv (teda okrem náboženských práv, tie sú pre nich priam ako fetiš). Teda všetko to, čím je časť členskej i voličskej základne KDH blízka Smeru, nacionalistom i extrému. Po voľbách bolo zrejmé, že vedenie KDH čelí vnútornému tlaku na vstup do vládnej koalície. V pravý čas a veľmi presne sa vtedy vyjadril František Mikloško, keď naznačil, že tu ktosi podhodí kúsok slaniny, aby sa oň v KDH bili, a zápas o zásadné veci vrátane zápasu o médiá a občiansku spoločnosť „nám budú utekať“. Práve o to Ficovi šlo, no predseda KDH Milan Majerský to vtedy ustál.
KDH sa chytá do pasce
Je jasné, že Robert Fico sa snaží a bude snažiť kresťanských demokratov vábiť na spoluprácu, čo by mu pomohlo širšie legitimizovať vládnu koalíciu a jej kroky a zároveň oslabiť opozíciu. Bude podhadzovať kúsky slaninky a spolu s nacionalistami ich lákať do pasce. Ako vidíme, funguje to a KDH hlúpo skáče na lep.
Stačilo tých, čo upozorňujú na podmienenosť eurofondov dodržiavaním princípov právneho štátu, perfídne označiť za protislovenských a KDH sa rýchlo, naivne a hlúpo chytilo. List do Bruselu proti zastaveniu eurofondov sa šéf hnutia snažil vysvetliť tak, že ide o občanov a nechce, aby na konanie vládnej moci doplácali občania a že čerpanie eurofondov si dokážeme ustrážiť a kontrolovať. No… Znie to pekne, ale je to pokrytecké. A je to klamný a falošný argument.
Po prvé preto, že opozičná strana nemá žiadne páky na to, aby zabezpečila bezproblémové (rozumej nekorupčné a neklientelistické) čerpanie eurofondov. Po druhé, čo je ešte horšie, KDH akoby Bruselu odkazovalo: dajte peniaze, o iné sa nestarajte. Čo tam po nejakých podmienkach… No a po tretie nezabúdajme, že predseda KDH je šéfom samosprávneho kraja, takže zastavenie eurofondov by sa nepríjemne dotklo priamo aj jeho možností ako predsedu VÚC, čo by ho v konečnom dôsledku mohlo v regióne politicky ohroziť.
KDH naletelo na koalíciou šírený a konzervatívnym prostredím podporovaný naratív, že na európskej pôde sa nemá hovoriť o našich vnútorných problémoch (čo je, samozrejme, hlúposť) a veci si máme riešiť doma. A že ani opozícia si vynášaním vnútorných problémov von nepomôže.
Spolupráca KDH s koalíciou
Popri tomto zaliečaní sa vládnej koalícii sú tu aj ďalšie kroky. Téma medveď je ďalšou pascou, do ktorej sa KDH hlúpo a zbytočne chytilo. Kolaborácia s vládnou mocou pri zmene podmienok odstrelu chránených šeliem je celkom zbytočná aj preto, že KDH nič také v programe nemá.
No a hlasovanie za populisticky lákavý, no rozpočtovo diletantský 13. dôchodok je už celkom v rozpore s vlastnými deklarovanými cieľmi strany (konkrétne s rozpočtovou zodpovednosťou).
Napokon ochota zahlasovať za Rašiho ako predsedu parlamentu, je už mimo všetkej logiky. Aby opozičná strana pomáhala vládnej koalícii riešiť jej vlastné problémy? Tu sa už vynárajú pochybnosti a špekulatívne otázky.
Toto všetko sú náznaky, že KDH je opakovane schopné skočiť po podhodených kúskoch slaninky a kedykoľvek poprieť aj vlastné deklarované ciele, ak sa nazdáva, že jej to prinesie preferenčný bonus. Spolupráca s vládnou koalíciou, akokoľvek populisticky a falošne odôvodňovaná, sa však môže hnutiu škaredo vypomstiť.
Ak František Mikloško tvrdí, že „voči tejto koalícii my sme v jasnej opozícii,“ tak to v kontexte uvedených rozhodnutí a postojov naznačuje vnútorné pnutie v KDH. Ak sme sa tak trochu čudovali, že bard slovenskej politiky sa vrátil k aktívnej politickej činnosti, dnes môže byť radi, že tam je. Pretože jeho postoje a vyjadrenia sú (aspoň nateraz) akoby brzdou pre šéfa kresťanských demokratov ešte viac a otvorenejšie kolaborovať s vládnou koalíciou.
Dnes nie je jasné, či je KDH v opozícii alebo v koalícii. Presnejšie, je bližšie ku koalícii ako k opozícii. A to sme ešte len na začiatku volebného obdobia. To ešte budú vábničky. A prídu na rad ešte onakvejšie témy.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)