Desatoro pre záhradu bez buriny

ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Perfektne sa jej darí na zeleninových záhonoch, občas vás môže potrápiť i v udržiavanom trávniku a nešetrí ani výsadbu okrasných rastlín. Viete, prečo zelina vždy vedie na plnej čiare?

Tieto plané rastliny majú totiž v porovnaní s ušľachtilými kvetinami a zeleninou veľa výhod. Príroda ich vybavila hneď niekoľkými schopnosťami, vďaka ktorým prežívajú aj na udržovaných záhradách, ktoré úzkostlivo strážime s motykou v ruke.

Nielenže naozaj rýchlo klíčia a pomalšie nie sú ani v raste. Ak ešte zanedbáme vytrhávanie  a necháme ich vykvitnúť, veľmi rýchlo vytvoria množstvo semienok, ktoré sa rýchlo rozšíria do širokého okolia. Takže boj s burinou je najmä o správnom načasovaní, pretože najlepšia prevencia je nenechať tieto divoké rastliny vykvitnúť.

Aby toho však nebolo málo, množstvo zeliny sa rozrastá podzemnými výbežkami, takže ich vytrhať prakticky ani nejde. S burinou jednoducho musíme počítať všade a za každých okolností.

Zelina má pred nami vo všetkých smeroch neuveriteľný náskok. Na záhrade s ňou jednoducho musíme rátať. Ak neužitočné rastliny, ktoré dusia ušľachtilé, prijmeme ako prirodzenú súčasť prírody a vlastnej záhrady, ušetríte si množstvo starostí. Samozrejme to ale neznamená, že ich máte nechať voľne sa šíriť po záhrade plnej zdravej zeleniny a krásnych rastlín. Chce to však dodržať niekoľko zásad, vďaka ktorým nad vami títo zelení „bojovníci“ nezvíťazia.

Desatoro boja s burinou

  1. Aj keď burina dokáže rásť dokonca aj počas zimy, keď sa oteplí, najrýchlejšie rastie v jarných a prvých letných mesiacoch. Pokiaľ teda nepremeškáte včasnú údržbu, môžete nad ňou celkom seriózne zvíťaziť. Pozor! Zaburinenie býva extrémne hlavne u čerstvo založenej záhrady na pozemkoch, ktoré dlho nikto neudržiaval. V takýchto prípadoch musíte rátať s náročným čistením zeme.
  2. Každý rok niečo nestihneme a každú sezónu nám nejaký druh buriny prerastie cez hlavu. Pokiaľ to ale len trochu ide, snažte sa bujné rastliny krotiť hneď po ich vyklíčeniu. Mladé vysemenené rastlinky sa zväčša dajú vytiahnuť ešte rukou. Niektoré škodlivé rastliny, ktoré nekvitnú, dokonca môžete dať do kompostu.
  3. Plieniť jednotlivé druhy chamradiny zväčša nebýva také drastické, mnohé druhy totiž nemajú až tak pevné korene, takže idú ľahko vytiahnuť alebo vyrýpať záhradnou lopatkou. O niečo dôslednejší budete musieť byť pri chamradi vytrvalej, čo je napríklad púpava, niektoré lúčne kvety, bodliak obecný (pcháč obecný). Bývajú totiž zakorenené v poriadnej hĺbke a ich vyrypnutie nebýva naozaj ľahké, aj tak to však nevzdávajte.
  4. Perfektným spôsobom ako narušiť rast buriny je kyprenie. Aj keď sa možno záhradníckej motyčke tak trochu vyhýbate, naozaj je to ideálny pomocník na burinu. Nielenže jedno kyprenie nahradí až tri zálievky, spoľahlivo aj naruší korienky zeliny. Kyprenie preto rozhodne nezanedbávajte.
  5. Burina klíči na akomkoľvek odhalenom mieste. A na zeleninových záhonoch sa jej darí doslova na jednotku, má tu totiž úplne všetko čo potrebuje a dokonca aj niečo naviac. Jej klíčenie môžete výrazne obmedziť mulčovaním, teda pokrývaním skyprenej pôdy organickými látkami, napr. kompostom, hnojom, lístím a pod. Aj keď sme sa už rokmi naučili mulčovať výsadby okrasných rastlín, na zeleninového záhony akosi často ešte zabúdame.  Mulčovať však môžeme zeleninu aj jemne posekanou trávou.  Použiť môžete aj drevitú vlnu alebo slamu, pozor však na bylinky, ktoré bývajú v tomto materiály zabudnuté.
  6. Dobrým pomocníkom býva aj čierna netkaná textília, ktorú stačí položiť na povrch pôvody. Ochráni všetky záhony okrem tých, na ktorých v hustých radách pestujete koreňovú zeleninu alebo cibuľu.
  7. Burina zväčša nemá šancu na husto zarastených záhonoch. Prevencia jej klíčenia je aj pestovanie rastlín v hustejšom sponu.
  8. Burina sa nevzdáva ani v udržiavanom trávniku. Pokiaľ sa vyhýbate použitiu pesticídov, máte aj ďalšiu možnosť.  Dobrým pomocníkom bude napríklad vyrývač buriny, s ktorého pomocou sa zbavíte aj úpornejších púpav. Preventívne pôsobí aj pravidelné strihanie trávnika, jarná a jesenná vertikulácia (prevzdušňovanie) alebo hnojenie trávnikovým hnojivom. Po perfektnom vysadení trávnika tu potom veľa miesta burina na svoj rast nenájde.
  9. Trochu komplikovanejší súboj budete mať s burinou s podzemnými výbežkami. Medzi najodolnejšie rastliny patrí napríklad pýr, Convolvulus alebo kozonoha. V ich prípadoch vám neostane nič iné ako neustále hlboké rýľovanie. Postupom času tak môžete burinu oslabiť, vyžaduje si to však trpezlivosť.
  10. Aj keď burina klíči aj v suchu, pravidelná zálievka jej to ešte uľahčuje. Pokiaľ to teda ide, zalievajte vodu čo najviac k vysadeným rastlinám a počas leta čo najviac obmedzte celoplošné zalievanie.

Držíme palce, aby ste to s burinou dali!

Odporúčania sme spracovali podľa odporúčaní Spolku záhradníckych centier, skupiny 11 českých spolupracujúcich záhradníckych firiem v krajine, ktoré na základe dlhoročných rodinných tradícií zaručujú vysokú odbornosť, najvyššiu kvalitu a tradíciu.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: