Monika Beňová: „Nespravila som nič, prečo by som mala odchádzať zo Smeru.”
Minúta ticha za zavraždéného investigatívneho novinára Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Aj to je aktuálny obraz Slovenska v Európskom parlamente (EP). Jeho predseda Antonio Tajani v rámci plenárneho zasadnutia v Bruseli predstavil návrh na vyslanie osobitnej vyšetrovacej misie EP na Slovensko v spojitosti s vyšetrovaním káuz, na ktorých pracoval zavraždený novinár. Európska komisia už požiadala o vysvetlenie podozrení týkajúcich sa zneužívania eurofondov v slovenskom poľnohospodárstve.
„O dianí na Slovensku a všetkých zverejnených správach sme informovaní a situáciu sledujeme. Európska komisia zaslala list Poľnohospodárskej platobnej agentúre so žiadosťou o vysvetlenie podozrení týkajúcich sa zneužívania fondov EÚ v tejto oblasti,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení EK. „Tolerancia Európskej komisie voči korupcii je nulová a od členských štátov očakávame, že jej budú účinne predchádzať. Akékoľvek podozrenia a obvinenia z nesprávneho nakladania s prostriedkami EÚ berieme vážne,“ zdôraznila EK. V súvislosti s aktuálnou situáciou na Slovensku sme oslovili poslankyňu EP za Smer-SD Moniku Beňovú.
Kolegovia, investigatívni novinári, si svoju prácu robia dobre. Mailom sme jej teda položili otázky, ktoré sa pýtajú opoziční politici alebo sme si ich vypočuli od bežných občanov.
Ako sa teraz osobne cítite ako zástupkyňa Slovenska v EP a aj ako zástupkyňa strany Smer-SD?
V EP sa o tejto smutnej udalosti diskutovalo rovnako ako pred 5 mesiacmi po vražde maltskej novinárky. Samozrejme, že my zo Slovenska, sme to vnímali a vnímame rovnako. Treba len chápať, že EP má tiež v tomto limitované možnosti. Ale pripravujeme niekoľko návrhov zahrňujúcich návštevu poslancov EP na Slovensku, zriadenie ad hoc výboru na boj proti korupcii a podvodom v členských štátoch EÚ, ktorého súčasťou by mal byť aj boj proti rozrastaniu mafie. Budem však úprimná, podobný výbor na boj proti talianskej mafii sme už v minulosti mali. Výrazné výsledky, ale nezaznamenal. A to isté, žiaľ, platí aj pri zapojení medzinárodných organizácií. Maltskú novinárku zavraždili pred 5 mesiacmi. Páchatelia sú dodnes, napriek spolupráci s FBI a Europolom, neznámi.
Žijem prevažne v Prahe. Po posledných udalostiach a informáciách o mafii na najvyšších miestach som sa pristihla pri tom, že som sa na verejnosti hanbila hovoriť po slovensky. Je na to dôvod?
Nie, mafia nie je problémom Slovenska. Riešime to aj tu v EP, najmä taliansku, ktorá sa “udomácňuje” vo viacerých krajinách EÚ. Dokonca vražda maltskej novinárky je podobne ako vražda J. Kuciaka, rovnako spájaná práve s odnožou talianskej mafie.
Aj môj návrat na Slovensko bol rozpačitý. Po dlhých rokoch som pociťovala zvláštny pocit strachu, či obáv. Majú sa občania, najmä po medializovaných informáciách
o mafii siahajúcej až na ÚV SR, obávať o svoju krajinu a aj bezpečnosť?
Ak sa preukáže, že osoby spomínané v poslednom článku zavraždeného novinára sú súčasťou mafiánskej organizácie, bude dôležité prijať oveľa prísnejšie opatrenia
zo strany SIS, prokuratúry a polície. Zámerom organizovaného zločinu je najmä ekonomický profit.
Na základe informácií z článku Jána Kuciaka, fungujú ešte na Slovensku vôbec bezpečnostné zložky, vrátane SIS?
To neviem potvrdiť, ale zrejme sú v spravodajských zložkách dosť veľké, povedzme, medzery.
Máme ešte na Slovensku nezávislé súdy?
Máme nezávislé súdy. Opäť sa uchyľujete ku kolektívnej vine. Tiež nie všetci sú konšpiratívni novinári, tak prečo by cele súdnictvo malo byt zlé pre individuálne zlyhávania?
V EÚ odstúpili ministri dokonca aj pre prírodné katastrofy, či len preto, že krava dostala BSE. Napriek tomu, že v Nemecku urobili všetky opatrenia, krava ochorela a odstúpili dvaja ministri. Nemala by slovenská vláda, ako gesto morálky, urobiť pri takých vážnych podozreniach, to isté – teda celá podať demisiu?
V politickej kultúrnosti v zmysle vyvodzovanie osobných dôsledkov sú rozdielnosti. Niektoré krajiny sú senzitívnejšie, niektoré menej. A neplatí to len pre EÚ. Oblasť spravodlivosti a vnútorných záležitostí je navyše špecifická v tom, že pri každom prípade podobnom vražde pána Kuciaka je verejná mienka, ale aj nálada v spoločnosti veľmi emotívna a paušálne spochybňovanie orgánov činných v trestnom konaní nie je ani šťastné a ani nevedie zákonite k lepšiemu riešeniu. Pokiaľ mám možnosť všetko sledovať, k vyšetrovaniu tohto mimoriadneho prípadu bol priamo prizvaný šéfredaktor Aktuality.sk a novinári aj verejnosť sú dostatočne informovaní.
Ak by ste boli členkou vlády, ako by ste sa rozhodli vy?
Snažila by som sa o to, aby boli vytvorené a zabezpečené všetky podmienky
pre vyšetrenie tejto vraždy. Nakoľko môže ísť o prípad presahujúci hranice SR, požiadala by som príslušné orgány, aby spolupracovali aj s možnými orgánmi za hranicami SR. To všetko sa deje.
Má ešte táto vláda morálne právo viesť krajinu?
Toto sú tie emócie, ktoré som spomínala. Smrť každého nevinného človeka je rovnakou tragédiou. Prečo teda výraz “morálne”? Všetci členovia vlády odsúdili tento ohavný čin. Paušalizovanie nikdy nebolo správne. Kolektívna vina je v rozpore
s princípmi únie.
Ostanete aj naďalej členkou strany, ktorej vedenie je vážne podozrivé zo spojenia s talianskou mafiou?
Ešte raz zopakujem, nefabulujme a nevymýšľajme pod vplyvom emócií. Neviem
vôbec o nikom z vedenia strany, kto by mal preukázateľné väzby s ľuďmi, o ktorých sa v kontexte článku pána Kuciaka písalo. Ale aj mňa mrzí, že sa ukázalo, že ich
v minulosti mali ľudia z ÚV. A chápem, že každý “útek” zo Smeru tak škodoradostne poteší, ale ja som nespravila nič, prečo by som mala odchádzať.
Je ešte Slovensko krajinou, ktorej najvyšší štátni predstavitelia si ctia najvyššie hodnoty ako čestnosť, morálku, zodpovednosť, zákony a ústavu?
Toto je otázka pre každého individuálne a objektívne ju nikto nemôže zodpovedať
za iných. A ja si česť, zodpovednosť, morálku, zákony a ústavu ctím a pristupujem
k mojej práci s veľkou pokorou.
Čo si myslíte o avizovanom prejave prezidenta Andreja Kisku v nedeľu, ktorý avizoval po troch dňoch od udalostí?
V prvom rade si myslím, že prezident mal za daných okolností prerušiť dovolenku. Každého iného by si média pekne podali.
Ak sa v týchto dňoch, niekto zo zahraničia s inou národnosťou, spýta Slováka čo sa to u neho doma deje, čo by mal odpovedať? Čo by ste odpovedali vy?
Povedala by som, že u nás zavraždili novinára, a verím, že vinníci budú dolapení a odsúdení, ale tiež, keď vidím, že vražda maltskej novinárky, ktorú má na svedomí rovnako pravdepodobne mafia, je stále nedoriešená, tak som presvedčená, že našou úlohou je otvoriť boj proti rozrastajúcej sa talianskej mafii v EÚ. A pre to všetko, čo je v mojich možnostiach, robím. A tiež, že mi je ľúto každého zavraždeného novinára a človeka.
Máme sa hanbiť za Slovensko?
Za Slovensko? Prečo? Prepáčte, ale toto je už otázka hraničiaca s komplexami. Hanbia sa Američania za USA za to, že tam zavraždili deti v škole? Rusi za Rusko aj keď im vadí zatváranie opozičných lídrov? Len človek s malým duchom sa hanbí za svoju vlasť.
Ak sa dvojnásobná vražda nevyrieši, ak vážne podozrenia o mafii vyšetrovacie zložky uzavrú časom, že skutok sa nestal, o čom to bude svedčiť?
Nerobím hypotetické rozhodnutia ani odsúdenia. Je to v tejto situácii síce lákavé, ale politik k tomu nemá skĺznuť.
Chápete tie obavy a strach Slovákov, ktoré dnes prežívajú pod vplyvom udalostí?
Chápem silnú emóciu spojenú s vraždou mladých ľudí. Nemalo sa to nikdy stať.
Môže vás zaujať: