AI hľadá 3 profesie za superplaty. Zapotia sa i právnici. Nástup možný ihneď
Poznámka redakcie: Na článku spolupracovala umelá inteligencia
Úsvit spoločnosti, ktorá sa spolieha na komunikáciu s umelou inteligenciou, sa nesie v duchu kolaboratívnych systémov. Popri supertímoch tvorených AI cobotmi, sa na trhu práce tvorí nová kategória zamestnávateľov. Tých, ktorí AI vyvíjajú.
Závratne rýchly progres, aký dnes môžeme vidieť v oblasti AI softvérov, nie je samozrejmosťou. Na to, aby si algoritmy osvojili vždy nové informácie a ich databáza sa dokázala efektívne rozširovať, sú potrební správni vývojári, respektíve tímy developerov. Súbežne s novou technologickou vlnou, na ktorú sa adaptujeme podstatne rýchlejšie, než sme si pred tridsiatimi rokmi začínali zvykať na možnosti internetu, si umelá inteligencia vyžaduje neustálu činnosť ľudských pracovníkov, ktorí dohliadajú na to, aby fungovala správne. Nie sú to však len developeri, ale aj programátori a ďalší, ktorí už dnes zodpovedajú za to, aby sme mali AI platformy pod kontrolou a dokázali všas zabrániť ich zneužitiu.
Programátor neurálnych sietí
Denne sa stretávame so skratkou AI. No na to, aby mohlo AI skutočne vzniknúť a slúžiť, sú potrebné osoby, ktoré sa venujú NN, teda neurálnym sieťam. Tieto neurálne siete následne umožňujú imitovať, respektíve postupne zdokonaľovať rýchlosť spracovania informácií, reprodukciu ľudskej reči, zachytávať nuansy v akcentoch a regionálne odlišnosti v jazykoch, ale takisto rozumieť tomu, ako čítať obrazy, ako rozumieť príkazom užívateľov a chápať špecifické kritériá pre využitie v špeciálnych odvetviach, ako je zdravotníctvo, priemyselná výroba, hutníctvo, marketing či logistika.
Toto všetko majú na starosti AI researcheri, respektíve programátori zodpovední za tvorbu inteligentných systémov. Inteligentné systémy vznikajú na báze matematických modelov a práve modelovanie je zásadné pre navrhovanie a rozširovanie kapacít AI softvérov. Vďaka AI researcherom prebieha zdokonaľovanie výstupov AI a urýchľuje sa chápanie nových situácií, ku ktorým dochádza s každou spustenou reláciou medzi užívateľom a umelou inteligenciou.
Najväčším predpokladom na to, aby ste mohli pracovať na takomto poste, je preukázanie nadobudnutých skúseností v oblasti programátorstva, informatiky a matematiky. Hoci sú programovacie jazyky ako Python a C++ stále dôležité, AI researcheri pracujú aj v prostrediach MATLABU, TensorFlow, Go, Swift či viacerých open sourcových knižniciach, vrátane Kerasu, Theano či CTK. Aktuálny ročný plat na tejto pozícii sa v Európe pohybuje v rozpätí od 60 000 do 90 000 €.
Z dátového vedca na AI vedca
Popri programovacích jazykoch sú pri vývoji AI nástrojov a deep learningových platforiem dôležité aj analytiky, štatistické metódy. Takisto, ako v prípade AI researchera, aj dátoví AI vedci musia pracovať s matematickými modelmi. Predtým, než sa nové rozšírenia a updatované verzie AI nástrojov stanú verejne dostupnými a používateľnými v praxi, závisí od dátového vedca, koľko dát sa dostane v konečnom výsledku do týchto deep learningových platforiem.
Aj o tom, prečo sa zapotia aj právnici sa dočítate v článku AI závisí od zdatných ľudí. Poznáme 3 superprofesie, ktoré sú žiadané už teraz, trúfate si na ne? na pracuj.sk.