Ak liečbu odmietne Pišta na dolnom konci, odmietne ju aj Ďuro na hornom
Koľko beriete liekov? Dokážete ich vymenovať? Stalo sa vám, že ste neužívali lieky podľa odporúčania lekára? Ste ochotný prestať fajčiť, znížiť svoju hmotnosť a začať sa hýbať, ak si to vyžaduje liečba ochorenia?
Adherencia – ochota liečiť sa a dodržiavať zásady zdravého životného štýlu a správneho užívania liekov je kľúčová pre úspešnú terapiu všetkých, nielen chronických ochorení. Počas Týždňa adherencie (18.3.-22.3.2019) budú všeobecní lekári zisťovať, prečo pacienti liečbu nedodržujú, prípadne čo im v terapii chýba. Motivovať ich tak chcú k zodpovednejšiemu prístupu k liečbe.
Adherencia k liečbe alebo inak povedané správne dodržiavanie liečby sa týka približne 50 až 60 percent chronicky chorých pacientov. Nízka adherencia prináša zlyhanie liečby, zvýšený počet hospitalizácií, čo celosvetovo predstavuje ročné výdavky viac než sto miliárd dolárov. Naopak, poctivý prístup k liečbe znižuje riziko úmrtí zo všetkých príčin o viac než 40 percent.
Všetci pacienti začínajú a končia u všeobecných lekárov. „Na začiatku je vždy pacient, ktorý má niečo robiť a potom lekár, ktorý povie, čo má robiť. Je tam aj rodina, prostredie aj štát. Všetko stojí na pacientovi, čo bude alebo nebude spolupracovať. Keď niekomu poviete, aby cvičil, tak si okamžite predstaví, že má bežať na koniec sveta a vrátiť sa po svojich. To vôbec nie je pravda, cvičenie neznamená, že sa budete naháňať po futbalovom ihrisku 90 minút denne. Pohyb je aj chodenie, všetko, čo vám urobí radosť,“ rozhovorí sa skúsená praktická lekárka MUDr. Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska.
„Lekár povie pacientovi, schudnite, nefajčite cvičte, užívajte lieky a stravujte sa inak. To sú všetko zákazy, ktoré sa nám nepáčili už ako malým. Máme však pacientov, ktorí si povedia aj just nie. Mne nikto nebude rozkazovať. Osobne mám veľmi dominantného pacienta, ktorý má doma päť dcér a manželku a býva ešte so svokrou. Našim spoločným nešťastím jeho aj mňa je, že ešte má aj ženu ošetrujúcu lekárku. Takže je to vždy boj keď mu poviem, že má 135 kg , že už stačilo,“ hovorí Monika Palušková, ktorá aj z posledného prieskumu na tisícke pacientov v ČR a SR vie, že pacient má nejaké odporúčanie od lekára a slobodne sa rozhoduje.
Začne užívať lieky a buď je spokojný alebo nie. Ak je spokojný v liečbe pokračuje, ale môže si povedať aj to, že ju nepotrebuje. Však mám dobrý tlak, však skúsim vynechať. „Alebo vynechá liečbu, že mu je dobre, potom zistí, že mu opäť vybehol cukor, tak sa k tomu vrátim, ale ja si poviem, ako to budem užívať. Toto je pomerne bežné, pacient sa neporadí, ale sám si liečbu upravuje. Alebo Pišta na hornom konci povedal, že aj jeho žena to brala a nebolo to dobré,“ opisuje dôvody, prečo pacienti lieky berú-neberú-vynechávajú-ignorujú.
„Potom máme aj skupinu, že mám rád svojho lekára, tak ho nebudem trápiť a nepriznám sa, že lieky neberiem. Lekár si potom láme hlavu prečo to nefunguje a nastáva gymnastika s liečbou, jedna strana nehovorí pravdu a druhá sa úporne snaží z liečby vytĺcť maximum. Alebo pacienti začnú experimentovať sami pri vedľajších účinkoch. Netreba experimentovať, treba sa vrátiť , všetci lekári sú tak zdatní, že určite pacientom poradia inú liečbu,“ upozorňuje pacientov, ktorí sa pre rôzne dôvody rozhodli liečiť inak, ako im odporučil lekár.
Jedným z vážnych dôsledkov nesprávnej liečby je aj zabúdanie, pritom podľa lekárky existuje jednoduché riešenie, ktoré takmer nič nestojí.
„Jednoduchý dávkovač. Čudovali by ste sa, ale keď sme pacientom, s ktorými sme bojovali na ambulanciách rozdali dávkovače (vyzbierali sa majetnejší pacienti), tak pacienti, ktorí doteraz nespolupracovali začali. Pekne si všetko dopredu nadávkujú a vedia, či zabudli, či nie. Niektorí majú dávkovače aj v aute a práci. Alebo biznismeni, ktorí sa stále niekde naháňajú a nevedia si ani spomenúť, či liek ráno zobrali. Tak majú krabičky doma, v aute aj vo firmách. Je to až smiešne jednoduché, čo všetko môže vylepšiť liečbu pacientov,” povedala lekárka.
Zvlášť nebezpečné nie vynechávanie liečby pri liekoch na vysoký krvný tlak , cukrovku či vysokú hladinu tukov. „Presne to sú ochorenia , ktoré vás postupne zožierajú, ak sa neliečite správne. Je to zradné, lebo ak sa o seba nestará výsledky prídu, ale vo forme amputácie končatiny, infarktu, cievnej mozgovej príhody alebo iných komplikácií, ktoré sú už často nezvratné,“ zvážnie praktická lekárka, ktorá takéto prípady pozná veľmi dobre. Zbytočné.
Najlepšie sa liečia pacienti, ktorí užívajú iba jeden liek denne, logicky. V online prieskume boli pacienti s rôznymi dlhodobými chronickými ochoreniami. S hypertenziou, diabetom aj obezitou, aj bez toho. V prieskume nešlo len o tabletky, ale sa liečia aj keď chudnú. „ Dokonca či pije dostatok tekutín, to sú nefarmakologické liečby, ktoré nič nestoja, ide čisto o disciplínu pacienta. V prieskume sme zistili, že ¾ pacientov fajčila aj keď vedia, že fajčenie je jeden z veľmi vysokých rizikových faktorov, viac ako polovica bojuje so stresom, ¼ uvádzala, že sa vôbec nehýbe, opýtaní súhlasili, že liečba môže byť účinná, keď sa berie pravidelne,“ priblížila výsledky s tým, že nešlo o pacientov, ktorí berú hrsť liekov denne, ale maximálne dva.
„Teda užívanie liekov majú naozaj komfortné. Napriek tomu, že sa všetci zhodli na tom, že lieky treba pravidelne užívať, viac ako polovica sa priznala, že ich neužíva podľa lekára. To je alarmujúce! Časť z nich zabudne, ďalší sú presvedčení, že ich nepotrebuje… ,“ hovorí prekvapene o zistenia odborníčka, ktorá zatiaľ s kolegami nevie, ako z tohto bludného kruhu von.
Aj preto tento týždeň rozbehli v ambulanciách prieskum lekárov aj pacientov, dotazníkmi.
„Potrebujem zistiť príčiny, aby sa motivácia pacientov zmenila, aj nás lekárov. Výsledky budeme vedieť na jeseň. Zaujíma nás posledný polrok, nie dnes alebo mesiac. Je tam aj leto, dovolenky, aj Vianoce , keď sa človek prejedá, dá si aj alkohol, snažíme sa zmapovať relatívne konzistentné správanie sa pacientov,“ hovorí lekárka, ktorá si od výskumu sľubuje veľa.
Až 53% respondentov uviedlo, že niekedy svoje lieky neužívajú podľa odporúčaní lekára a štvrtina opýtaných Slovákov s hypertenziou uviedla, že si pravidelne nekontroluje ani hladinu krvného tlaku. Adherencia k liečbe sa pohybuje vo všeobecnosti okolo 50% bez ohľadu na to, akými zdravotnými problémami pacienti trpia.
Dôvody neužitia liekov podľa odporúčania lekára sú rôzne. Až 18% pacientov s chronickými ochoreniami zabúda užiť svoje lieky na pravidelnej báze. Ďalšími dôvodmi je užívanie viacerých liekov naraz, pacientove presvedčenie, že lieky naňho nepôsobia dobre, ale aj pocit, že sa pacient cítil dobre, a teda nemal potrebu liek užiť. Napriek tomu, si je až 57% pacientov s diabetom vedomých toho, že lieky im môžu pomôcť len vtedy, keď ich pravidelne užívajú.
„Všeobecní lekári majú časté skúsenosti s tým, že pacienti vynechávajú liečbu, ktorú im naordinoval lekár alebo si dávkovanie liekov sami upravujú,“ uviedla MUDr. Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska.
„Jednou z príčin je nedomyslenie takéhoto konania zo strany pacienta, pretože má pocit, že liek nepotrebuje a neuvedomuje si, že nedodržiavaním liečebného režimu môže ohroziť svoje zdravie a neraz aj život. Na správne užívanie liekov pacientom má však vplyv aj komfort pri jeho užívaní a samozrejme dostatok informácií, či už zo strany lekára/lekárnika/zdravotnej sestry alebo aj prostredníctvom edukačných materiálov.“
Zlepšenie adherencie je často náročnejšou úlohou než presadenie nových liečebných postupov či moderných liečebných odporučení. Základ zvyšovania adherencie je spolupráca a dobrá komunikácia lekára s pacientom. V prieskume Ipsos polovica slovenských pacientov uviedla, že rozumie všetkým informáciám o ochorení a liečbe. Takmer polovica, 47% opýtaných svojmu lekárovi plne dôveruje a spoločne diskutujú o plánoch liečby.