Ako aj na balkóne vypestovať dokonalý gyros

Dalito.sk/Bylinka gyros (artemisia caucasica)/foto. Dalito.sk

Nejete mäso, ale vám aj tak chýba? Tak máme aj pre vás jednoduché riešenie. Vypestujte si vlastný dokonalý gyros.

Už dávno sú za nami časy, keď v záhradách rástli iba medovka, mäta či šalvia. Svet byliniek je oveľa pestrejší ako nás dlhé roky presviedčali predajcovia semien či záhradníci. Dnes je už úplne bežné, že kúpite aj bylinky, o ktorých ste vlastne ani netušili, že existujú. Takže neexistuje jediný dôvod, prečo by vám v záhrade a tak aj v kuchyni mala napríklad chýbať aj dokonalá bylinka mäsovej chuti gyros (artemisia caucasica). Táto stredomorská rastlina sa pri dodržaní pestovateľských odporúčaní dá dnes už bez problémov vypestovať aj v záhradách strednej Európy, či dokonca na terasách a balkónoch.

Gyrosová bylina je vhodná pre každého, kto má rád výdatnú „mäsovú“ príchuť. Preto je aj mimoriadne obľúbená u vegetariánov, pretože bylina ponúka dokonalú chuť mäsa aj na tanieri, na ktorom sa mäso vôbec nenachádza. Gyrosová bylinka je totiž charakteristická výdatnou arómou mäsa.

Pestovanie

Aby sa gyrosovej bylinke čo najviac darilo musíte jej vybrať slnečné miesto. Čím viac priameho slnka dostane, tým lepšie. Samozrejme ju nezabudnite aj dostatočne polievať, nie však prelievať, inak vám začne hniť od koreňovej sústavy. Gyros má rád, tak ako všetky bylinky, priepustnú pôdu. Najlepšie urobíte, ak ju zasadíte rovno do substrátu, ktorý je namiešaný priamo pre bylinky.

Pri vyberaní miesta počítajte s tým, že vyrastie do výšky 30 – 40 cm a vytvorí  akýsi guľatý krík ako levanduľa, ktorá je rovnako celá silne aromatická, takže rozvonia každú záhradu aj terasu.

Preto je vhodná aj do slnečných skaliek, ale bez vetra. Je totiž mrazuvzdorná iba čiastočne, maximálne do -5 stupňov Celzia. Preto je potrebné, aby ste ju pred mrazmi chránili nielen čečinou, či látkovou ochranu, ale aj pred studeným vetrom. Tam, kde v zime udierajú naozaj silné mrazy, tak experti odporúčajú gyrosovú bylinku pestovať radšej vo väčšom kvetináči, v ktorom neskôr môžete gyros na zimu presunúť do svetlého interiéru, kde sa však teplota nedostane pod bod mrazu.   

Spracovanie

Gyros sa nemusíte báť rezať tak často, ako budete v kuchyni potrebovať.  Jednoducho odrežte 10 cm dlhé výhonky podľa potreby. Do jedla ich môžete použiť celé, alebo len lístky, ktorými posypete šalát alebo ich prihodíte priamo pri varení do hrnca.

To, či gyros použijete čerstvý alebo sušený je už iba na vás. Samozrejme čerstvý rozvonia jedlo mäsom oveľa viac ako sušený. Jedlé sú aj kvety, ktoré zväčša kvitnú v auguste. Sú dlhé asi  10-15 cm, ale oproti výhonkom s listami nemajú až takú prenikavú vôňu a chuť.  Bylinka je vhodná nielen do šalátov, ale aj mäsových jedál, či na pizzu alebo do cestovín.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)