Ako doma správne skladovať vajcia
Spoločnosť Tesco dlhodobo spolupracuje so slovenskými dodávateľmi, aj vďaka čomu patrí medzi reťazce, ktoré predávajú najväčšie objemy slovenských potravín. V obchodoch Tesco nájdu zákazníci 100 % slepačích vajíčok slovenského pôvodu. Lokálne vajíčka zákazníci rozpoznajú podľa kódu na škrupine so značku SK.
„Slovenské slepačie vajcia sú veľmi kvalitné a v ostatných rokoch neboli poznačené žiadnym škandálom. Pozorujeme, že naši zákazníci uprednostňujú najmä pri čerstvých potravinách lokálnu produkciu. Pri slepačích vajíčkach si všímajú nielen pôvod, ale aj typ chovu. Postupne sa tiež viac prikláňajú k vajciam z podstielkového chovu,“ hovorí Matej Belička, manažér nákupu Tesco Slovensko.
Ako ďalej dodáva, Tesco sa už v minulosti zaviazalo nepredávať od konca roka 2025 slepačie vajcia z klietkových chovov. Cieľom spoločnosti je poskytovať kvalitné slovenské produkty a zároveň pomáhať zlepšovať životné podmienky pre zvieratá.
V obchodoch na Slovensku ponúka Tesco najširší sortiment veľkostí a balení slepačích vajec z tradičných lokálnych chovov. Náročnejší zákazníci si môžu dopriať aj Organic Bio vajcia od certifikovaného slovenského dodávateľa bioproduktov Babičkin dvor z Veľkého Krtíša. V ponuke sú tiež vajíčka rôznych typov od Hydina Holdingu z Ružomberka, Janeku z Horných Kočkoviec a od Ovogalu z Dvorov nad Žitavou.
Pre zachovanie kvality slepačích vajec je dôležité ich správne skladovať v predajniach aj v domácnostiach: „Tesco chce ponúkať zákazníkom len tie najkvalitnejšie produkty, preto všetky závody našich dodávateľov musia prejsť naším auditom s prísnymi pravidlami, ktoré sú nad rámec legislatívnych požiadaviek. V prípade slepačích vajíčok kontrolujú naši experti teplotu dodávok niekoľkokrát – u dodávateľa, v distribučnom centre a napokon po príchode do predajne. Tak zaručíme kvalitu v celom dodávateľsko-distribučnom reťazci. Teplota je, samozrejme, monitorovaná neustále počas prepravy, skladovania aj predaja,“ dopĺňa Peter Šmarik, technický manažér pre strednú Európu v Tesco Slovensko.
Ako správne skladovať slepačie vajíčka v domácnosti:
- Všímajte si dobu spotreby – trvanlivosť slepačích vajec je 28 dní po znesení, pri dodržiavaní pravidiel správneho skladovania to môže byť aj dlhšie.
- Preč s kartónovým obalom – hoci si kartónové obaly mnohé gazdinky nechávajú, nie je to vhodné. Obal slúži na prepravu vajíčok z chovu až do reťazca a môže obsahovať množstvo mikroorganizmov, ktoré si prenesiete do chladničky.
- Neumývať – pri vajíčkach je to veľmi dôležité pravidlo, voda môže zmyť ochrannú vrstvu na škrupine a mikróby sa tak môžu dostať dnu.
- Teplota skladovania môže byť do 18 °C – hoci slepačie vajíčka vydržia teploty až do 18 °C, ideálna teplota je okolo 5 – 12 °C. Odborníci neodporúčajú uskladňovať vajcia ani vo dverách chladničky, kde sú neustále zmeny teploty. Ideálne sú zadné miesta v chladničke.
- Samostatný obal – vajíčka v chladničke by mali mať samostatný obal a nedotýkať sa iných potravín –https://www.dalito.sk/ako-rozlisit-dobru-cokoladu-z-certifikovaneho-kakaa-od-nekvalitnej/