Ako mexická vianočná ruža (hviezda) prežije slovenskú zimu

Dalito.sk/Záhradná odborníčka Michala Brabcová/foto. Záhradné centrum Chládek

Aj vy máte pocit, že z roka na rok vianočné ruže, ktoré vždy kupujete s nádejou, že prežijú aspoň do Silvestra menej a menej vydržia? Možno ich devastujete sami už len tým, že ich zatvoríte  do auta a ešte si odbehnete na nákup do potravín. Aké zásadné chyby robíme pri nákupe a pestovaní vianočných ruží či hviezd vysvetlí záhradná expertka Michala Brabcová.

Vianočná ruža či hviezda, odborne prýštec najkrajší, pochádza z Mexika a je to celoročná kvetina na druhej strane zemegule aj v Strednej Európe. Za jasných pravidiel vlastne všade na svete. Ak neprežije, je to zväčša iba naša chyba či nevedomosť.  

Vianočná ruža (hviezda), odborne prýštec najkrajší na Kanárskych ostrovoch 28. decembra/foto: autorka

Kvietky má žlté a maličké. Najkrajšie na rastlinke sú ale listy okolo nich, ktoré sa počas kvitnutia sfarbujú do červena, žlta, biela, ružova alebo lososova. Rastlinka môže byť aj veľká, stredná, ale aj malinká.  Či dokonca obria kríková.

Vianočná ruža (hviezda), odborne prýštec najkrajší na Kanárskych ostrovoch 28. decembra/foto: autorka

Zásada č. 1 – kúpa

Ak chceme, aby nám ruža vydržala naozaj celé Vianoce a ešte aj neskôr, nikdy ju nekupujeme medzi drogériou a potravinami tam, kde je prievan a teplota v obchode nie je stabilná. A už vôbec nie v celofáne, pre ktorý nevidíme v akej kondícii rastlinka reálne je. Ak od nej očakávame, že nám bude Vianoce spríjemňovať roky, určite ju kupujte v záhradných centrách nezabalené.

„Vždy je to o kvalite kvetiny, ktorú si už kupujeme v obchodoch, kde nezáleží len na tom, či nie je v prievane alebo v zime. Dôležitá je totiž aj jej zálievka.  Toto si musí vždy zákazník skontrolovať, lebo pokiaľ si donesiete domov rastlinu, ktorá je krásna, ale v predajni ju preliali alebo stála v prievane, tak za tri dni začne opadávať a už sa z toho nespamätá,“ upozorňuje pre Dalito.sk odborníčka Michala Brabcová.  

Zásada č. 2 – prevoz

Vianočné hviezdy kupujeme vždy v zime. Preto je pre mexickú rastlinku, ktorá miluje stabilné teplo mimoriadne dôležité, ako ju prevezieme domov. Záleží od toho celá jej budúcnosť, doslova až život.  

„V profesionálnej predajni vám vždy vianočnú hviezdu zabalia. Určite na to nestačí igelit, či celofán, v ktorých ich často nešpecializované obchody ponúkajú.  Hviezda musí byť zabalená aj v papieri a najlepšie ešte aj v igelitovej taške. Určite ju len tak nenechám niekde vonku na parkovisku v aute, veď si ešte odskočím nakúpiť aj do iného obchodu. Ak nám niečo ešte chýba do zemiakového vianočného šalátu, určite nakúpim najprv to až potom ružu, aby som s ňou od pokladne išla rovno domov. Inak vám listy opadajú čoskoro,“ upozornila odborníčka.  

Zásada č. 3 – umiestnenie

Táto v našich podmienkach interiérová kvetina nemá rada premiestňovanie. Preto jej určime trvalé miesto, kde nebude v prievane. Neznáša aj cigaretový dym. Vianočná ruža si okrem jedného mesiaca v roku vyžaduje dostatok svetla a stabilnú teplotu domácnosti okolo 20 stupňov Celzia.

„Táto rastlinka je z teplých končín a my ju tu tak mordujeme, že chceme z nej vianočnú rastlinku. (smiech) Takže jej musíme venovať aj náležitú pozornosť,“ zasmeje sa Michala.

Zásada č.4 – zálievka

Rastlinu polievame vždy teplejšou alebo odstátou vodou. Jednoducho je na „nestabilné podmienky“ mimoriadne citlivá.

„To bude hviezda až prešťastná ak jej doprajeme teplejšiu vodu! Tým, že je pôvodom z Mexika, oveľa lepšie však zvláda prischnutie ako nejaké trvalé premočenie. U nás odporúčame, keď ju doma rozbalíte, môže mať mierne sklesnuté lístky. Nemusí to byť však znak toho, že je nepoliata. Často je to iba znak toho, že rastlinka z obchodu po ceste domov bola istý čas v chlade.  Takže, keď ju prinesieme domov a vidí sa vám zvädnutá napriek tomu, že je poliata, v žiadnom prípade ju nezalievať. Ak to urobíte, zasa vám do pár dni opadajú listy. Takže rastlinku trochu necháme aklimatizovať a keď ten mokrý substrát z obchodu trošku za pár dní uschne, až vtedy ju zalejeme,“ spresnila Michala Brabcová s tým, že najlepšie čo môžeme urobiť, ak rastlinku raz za týždeň na štvrť hodinku ponoríme do vody, ona sa napije, vyberieme ju a hotovo. Takto vyzerá jej ideálna zálievka. Ak misku prelejeme, zvyšnú vodu vždy vylejeme.   

Zásada č. 5 – aby sa listy opäť sfarbili

Vianočná hviezda je rastlina krátkych dní. Asi mesiac pred Vianocami začneme s reguláciou svetla, teda jej dňa. Aby opäť rozkvitla, teda sfarbila opäť listy, počas dňa musí byť aspoň 14 hodín v tme. Už po troch týždňoch začnú vyrastať drobné kvietky a ozdobné listene.

„Najlepší spôsob ako rastlinke skrátime deň je ju nechať na pôvodnom mieste a položiť na ňu krabicu tak, aby dnu nepresvitalo žiadne svetlo. Myslím tým ani z televízora, či z pouličnej lampy cez okno. Na sfarbenie potrebuje asi mesiac. V čase sfarbovania listov musíme dodržať maximálne iba osem hodín svetla denne,“ vysvetlila princíp sfarbovania záhradná inžinierka.

Určite však neodložte ružu niekde na mesiac iba do tmy. „To by určite nezvládla,“ zasmeje sa odborníčka. Zabúdať nemáme aj na to, že pri jej strihaní vyteká biela šťava, ktorá je jedovatá. Podráždiť môže nielen pokožku, ale aj sliznicu.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)