Ako na balkóne vypestovať najlepšie paradajky a papriky
Teraz je ten najvhodnejší čas na vysádzanie paradajok a paprík nielen v záhradách. Skúste si tie vlastné vypestovať aj v prostredí mesta, betónovej džungle. Stačí málo, nechať si poradiť od odborníčky, dodržať jej odporúčania a mať z pestovania jednoducho radosť.
Aby sme vám poradili čo najlepšie, o rady sme poprosili Ing. Michalu Brabcovú zo Záhradného centra Chládek, ktorá univerzitný titul v odbore získala na prestížnej České zemědělské univerzitě v Prahe.
Rastlinka paradajky a papriky patrí medzi chúlostivejšie na počasie, najmä zimu. Preto, napriek tomu, že mnohí sa ich pestovaniu už nevedia dočkať, naozaj ich vysádzajte až po Troch zmrznutých, prípadne aj o týždeň neskôr, kedy už máte akú takú istotu, že ich zima „nepopáli“ a tým nezničí.
Nemáte s pestovaním paradajok či paprík na balkóne dobrú skúsenosť? Tak dobre čítajte, určite nájdete odpoveď, prečo. Na úvod prezradíme aspoň to, že možno ste si jednoducho zabudli prečítať to, čo bolo napísané na vreci so substrátom, napríklad.
Tak ako väčšina, nezabúdajte na to, prečítať si pozorne aj odporúčania na obale substrátu, aby ste neskôr presne vedeli, kedy je rastlinky vhodné už prihnojovať. Inak ich môžete zničiť skôr, ako sa dočkáte prvých plodov. Na obaloch je totiž takmer vždy napísané, kedy môžete rastlinku po zasadení začať hnojiť aj dodatočne.
Ktorá odroda, ktorá najzdravšia
„Všetky odrody paradajok majú rovnaký princíp pestovania a tak sa im bude dariť na všetkých slnečných balkónoch. Rovnako aj paprikám. Ich pestovanie na balkónoch je vlastne rovnaké. Záleží len na tom, do akej nádoby ich zasadíme.
Ak máme veľkú, s priemerom aspoň 50 cm a rovnako tak hlbokú, bez váhania sa môžeme pustiť do pestovania aj tyčkových paradajok, ku ktorým prisadíme rovno aj papriku. Veľmi obľúbené na pestovanie na balkónoch sú steakové odrody, napríklad Beef Steak, Býčie srdce či Black Krim. Ich obľúbenosť stúpa s pripravovaním domácich burgerov, grilovaním, či prípravou letných šalátov. Steakové paradajky majú totiž oveľa viac šťavy, ich stred je dužinatý a v závislosti od odrody takmer celý vyplnený dužinou. Ich sadenice dorastajú pokojne aj do výšky 150 cm,“ vysvetľuje tohtoročný hit odborníčka Michala Brabcová, ktorej je však jasné, že nie každý si môže dovoliť, aby im paradajky prerástli cez hlavu.
„Pokiaľ máme miesto iba pre malé črepníky, v záhradníctvach si určite vyberte odrody nízkych kríkových odrôd s plodmi veľkosti kokteilových či čerešňových paradajok. Takýto „krík“ je kompaktný a zväčša nepresiahne výšku 30 cm. Medzi takéto odrody patrí napríklad Vilma, Minigold, Primabell či Primagold. Určite medzi zaujímavé a aj efektné patria visiace paradajky, ako napríklad odroda Tumbling Tom. V posledných rokoch sa veľkej pozornosti dostáva aj čiernym paradajkám, ktoré sa od tých červených neodlišujú len farbou.
„Rastlinky majú rovnaké nároky na pestovanie, ale najcennejšie sú práve pre to, že majú vyšší obsah anthokyanov. Ide o farbivo v rastlinách, ktoré spôsobuje červené až tmavofialové zafarbenie. Práve tieto látky sú mimoriadne prospešné pre zdravie. Ich konzumáciu odporúčajú aj lekári ako prevenciu pri rôznych ochoreniach. Pôvod týchto vzácnych paradajok je v krížení s divokými paradajkami, ktoré sú tiež veľmi odolné voči chorobám. Podľa odrody však býva chuť tmavých paradajok jemne kyslastá, napríklad pri odrode Indigo Blue Berries,“ vysvetľuje výnimočnosť čiernych paradajok záhradná expertka.
Ako na to, od kvetináča až po tyč
Odrôd paradajok je toľko, že ich môžeme pestovať vlastne v čomkoľvek. Od klasického balkónového hranatého 30 cm, až po veľkú nádobu či zvýšený záhon. Výhodou takého záhonu je, že ich v ňom môžeme skombinovať aj s paprikami, s bazalkou, oreganom, s uhorkami a inými jedlými rastlinami, ktoré si vyžadujú alebo si poradia s vyšším prísunom živín a slnka,“ hovorí Michala Brabcová, ktorá sa zasmeje nad princípom, čím jednoduchšie, tým lepšie.
„Bežne sa paradajky dokonca pestujú aj iba v pytli so substrátom. Náklady sú totiž minimálne, realizácia jednoduchá a výsledok geniálny. Jednoducho, kúpite si vrece substrátu, časť odsypete, zhrniete okraj vreca, čím vrece získa na stabilite a paradajku vysadíte rovno do vreca. Presne na tomto princípe funguje aj Otoč, vysádzaj a nepresádzaj ,”smeje sa Michala, ktorá tým len potvrdzuje, že sa pestovania paradajok netreba báť. Je to naozaj nenáročná zelenina, ktorá si vyžaduje len správnu zeminu, vodu a slnko.
Bez vody to nejde
Samozrejme, nesmieme ale zabudnúť okrem slnka na to najdôležitejšie. Že paradajky, ako iná plodová zelenina, sú náročné na vodu. Upozorňuje odborníčka, ktorá tak na pestovanie v črepníkoch odporúča radšej samozavlažovacie.
„Ak sme však doma počas väčšiny dní horúceho leta a tak paradajky vieme mať pod kontrolou, dobre poslúži aj klasický kvetináč. Paradajky nedostatočnú zálievku hlásia okamžite ovisnutými listami a v kritických prípadoch opadaním kvetov.
Substrát musí byť na základe humusu a plný živín. Inak to jednoducho nepôjde. Veľmi im prospieva aj záhradný kompost, zálievka dážďovkovým čajom z kompostu či hnojenie granulovanými organickými hnojivami (kravský granulový hnoj). Pre čo najväčšiu jednoduchosť existujú substráty namiešané priamo na pestovanie paradajok či paprík, rovnako aj hnojivá. Na trhu je naozaj široká škála výrobkov v klasickej forme, ale aj na organickej báze určené na bio hnojenie. Tým treba dať samozrejme prednosť,“ odporúča záhradníčka Michala Brabcová a pokračuje vo vysvetľovaní tajomstva pestovania paradajok a paprík na balkónoch.
Tajomstvo balkónového neúspechu
Paradajky aj paprika k úspešnému pestovaniu a rastu potrebujú tiež dostatok vápniku najmä ak ich predsa len zasadíte do zeme, s ktorou ste sa už roky nerozlúčili. Roky používaná zemina nie je pre pestovanie paradajok a paprík vhodná .
Michala Brabcová hovorí, že práve to je ten najväčší problém pestovania zeleniny na balkónoch. Málokto si totiž uvedomuje, že zelenina si zaslúži naozaj každú sezónu čerstvú zeminu. Inak sú plody potom presne také „balkónové“, teda majú začiernenú špičku. „Pozor na to!“ upozorňuje mladá inžinierka.
Kde umiestniť a…
Nič zložité, ale ani nič neoklamete.Zbierať paradajky a papriky jednoducho bez slnka nebudete, maximálne ich tam zavárať nakyslo zelené, ale aj to je otázka. Najmä paradajky totiž potrebujú teplé stanovište bez silného vetra a prievanu, ktorý by mohol rastlinu polámať.
„Náročné sú taktiež na teplo a preto im vyberte miesto plné slnka. Všetky paradajky, či tyčové alebo kríkové pestujeme priviazané k opore. Ako papriky. V záhradníctvach nájdete obrovské množstvo na výber, od naozaj veľkých konštrukcií, až po zakrútené tyče, či iné podpory, ktoré zabraňujú lámaniu rastlín a tým ich často nenávratnému poškodeniu. Rastliny sa totiž často lámu aj pod ťarchou samotných ťažkých plodov. Ak by chcel niekto kvitnutie a dozrievanie urýchliť, môže si zakúpiť aj biele textílie z netkanej látky, ktoré zvyšujú kolmú teplotu a rastlinkám sa potom lepšie darí.
Odborníčka pripomína, že ak je črepník dostatočne veľký, nemusíme sa báť do neho nasadiť aj iné jedlé rastlinky, napríklad bylinky. A nezabudnite, po horúcom letnom dni nešokujte rastlinky veľmi studenou vodou. Zlatá stredná cesta, teda vlažná voda, je tá najlepšia, ktorou ju môžete počas skorých letných rán, či neskorých večerou povzbudiť. Tak, krásne leto a dobrú chuť!
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)